Dantenų recesija ir jos gydymas
Dantenų (minkštojo audinio, esančio aplink dantis ir šiuos prilaikančio) recesija – procesas, kurio metu dantenos atsiskiria nuo dantų, apnuogindamos danties kaklelį ar net dalį šaknies. Ši dantenų liga, būdingesnė vyresnio amžiaus pacientams, ne tik gadina šypsenos estetiką, bet ir sukelia diskomfortą bei gali išprovokuoti kitas burnos ertmės ligas (pavyzdžiui, dantenų uždegimą, kariesą ir kita).
Kokios dantenų recesijos atsiradimo priežastys?
Žemiau pateiktos pagrindinių veiksnių, galinčių paskatinti dantų recesijos atsiradimą, grupės. Individualiu paciento atveju šią ligą išprovokavusios priežastys, kurių neretai yra ne viena, o net keletas, turi būti aptariamos su periodontologu. Tai tiesiogiai prisideda prie galutinio gydymo efektyvumo bei gali sumažinti šios ligos pasireiškimo tikimybę ateityje (pavyzdžiui, jei dantenų recesiją sukėlė nuolatinis griežimas dantimis, negydant šio sutrikimo, situacija gali kartotis).
Traumuojantys mechaniniai veiksniai
- Netaisyklingas, agresyvus dantų valymas (su taisyklinga valymo technika gali supažindinti burnos higienos specialistas ar odontologas)
- Netaisyklingas traumuojantis sąkandis, dantų sangrūda (esant kreiviems dantims, kramtymo metu šiems tenka nevienodas krūvis ir tų dantų, kurie perkraunami per stipriai, dantenos atsitraukia).
- Netaisyklingai prisitvirtinę lūpų/liežuvio pasaitėliai (jei pasaitėlis yra per arti dantenų krašto, lūpoms judant, dantenos nuolat dirginamos ir didėja recesijos tikimybė).
- Lūpų, liežuvio auskarai, besitrinantys į burnos gleivinę ir traumuojantys dantenas
- Burnos gleivinę traumuojantys įpročiai (pavyzdžiui, trynimas dantimis, itin stiprus sukandimas ar bruksizmas – griežimas dantimis).
- Ortodontinio gydymo komplikacijos.
Uždegiminiai veiksniai
- Dantenų uždegimas bei viena pagrindinių šį sukeliančių priežasčių – nepakankama burnos ertmės higiena, sąlygojanti apnašų ir akmenų formavimąsi.
- Pažengęs periodonto uždegimas.
- Dantenų srities dariniai.
Kiti veiksniai
- Rūkymas (nikotinas, kurio pigmentas aptraukia rūkorių dantis, apsunkina dantenų aprūpinimo krauju procesą).
- Moterų hormonų sistemos pokyčiai (dantenų ligos, tarp jų – ir recesija – dažniau pasireiškia paauglystės, nėštumo ir menopauzės metu, kai organizme vyksta intensyvūs hormonų pokyčiai).
Kokie galimi dantenų recesijos simptomai?
Jei pastebėjote bent vieną iš žemiau pateiktų simptomų, galimai išduodančių dar tik bepradedančią pasireikšti ar jau atsiradusią dantenų recesiją, turėtumėte kuo skubiau kreiptis į odontologą. Kuo anksčiau patvirtinama dantenų recesijos diagnozė, tuo greičiau pradedamas tinkamas gydymas, galintis atnešti puikius rezultatus:
- danties šaknies apsinuoginimas;
- pakitusi dantų forma, dydis, spalva;
- pakitusi dantenų spalva, išvaizda (paburkimas);
- dantų jautrumas dirgikliams;
- dantų skausmas;
- vizualiai matomas dantenų krašto atsitraukimas;
- vizualiai pastebimas tarpas tarp dantų ir dantenų.
Dantų recesijos pasekmės
Dantenų recesija, kaip ir bet kuri kita burnos ertmės liga, ypač – laiku nepradėta gydyti, be pasekmių nepraeina. Dantenoms, kurių paskirtis – dantų saugojimas, apnuoginus šaknį, ši tampa lengviau pasiekiama bakterijoms ir mažiau atspari šių keliamam pavojui.
Ignoruojant recesijos simptomus ir leidus šiai ligai progresuoti, galimi negrįžtami dantų kaulo bei dantį palaikančių audinių pokyčiai, sąlygojantys ir danties netekimo grėsmę ateityje.
Galiausiai, dantų recesija neigiamai veikia šypsenos estetiką bei sukelia visą eilę su tuo susijusių pasekmių (nepasitikėjimas savimi, problemos socialinėje ir profesinėje plotmėje ir kita).
Ar galima sustabdyti dantenų atsitraukimą?
Dantenų atsitraukimas gali būti sustabdytas tik periodontologui paskyrus tinkamą gydymą, atitinkantį individualią paciento situaciją ir pašalinus veiksnius, sukėlusius dantenų recesiją.
Kada ir kodėl reikalingas dantenų recesijos gydymas?
Dantenų recesijos gydymas turi būti pradėtas kiek įmanoma greičiau (idealu – ligai dar tik pradedant formuotis), siekiant išvengti šios ligos progreso bei žemiau išvardintų nusiskundimų:
- estetiniai nusiskundimai;
- funkciniai nusiskundimai:
- apsunkintas išvalymas;
- nuolatinis uždegimas;
- dantų jautrumas;
- aukšta ėduonies rizika.
Dantenų recesijos gydymo būdai ir trukmė
Priklausomai nuo dantenų recesijos progreso, gali būti taikomi skirtingi šios ligos gydymo būdai.
- Konservatyvusis gydymas pašalinant dantenų recesiją sukeliančius veiksnius, taikomas tais atvejais, kai liga dar tik prasidėjusi.
- Akmenų ir apnašų, esančių virš ir po dantenų linijos pašalinimas, naudojant ultragarsą ir šaknies nulyginimo procedūrą, padedanti dantenoms geriau prisitvirtinti prie dantų.
- Virš ir po dantenomis susikaupusių apnašų išvalymas ir padengimas medžiagomis, pasižyminčiomis dantenų atsistatymą skatinančiu efektu (vadinamoji regeneracijos procedūra).
- Dantenų persodinimas, paimant trūkstamo audinio iš gomurio ar greta esančių dantenų ir šio pritvirtinimas uždengiant apnuogintą šaknų paviršių.
Dantenų recesija dažnai įtakojama kelių priežasčių, tad tokiu atveju ir šios ligos gydymas turi būti kompleksinis. Pavyzdžiui, jei dantentų resecija atsirado dėl periodonto ligų, pirmiausiai turi būti stabilizuojama periodonto būklė, o dantų recesijos gydymo metodai taikomi po to.
Dantenų recesijos gydymo trukmė priklauso nuo ligos padarytų pažeidimų lygio ir taikomų gydymo metodų.
Kiek kainuoja dantenų recesijos gydymas?
Dantenų recesijos gydymo kaina priklauso nuo visos eilės faktorių (šią ligą sukėlusių priežasčių ir galimai reikalingo šių gydymo, pavyzdžiui, ortodontinio gydymo, planuojamų taikyti gydymo metodų, dantenų recesijos progresavimo masto ir kito), kuriuos, kaip ir kitus aktualius klausimus, aptarsite su Dental P.R.O. klinikos periodontologu.