Dantų šalinimas
Dantų šalinimas – viena dažniausių burnos ir dantų chirurgijos procedūrų, atliekama pacientams, kurių klinikiniu atveju, taikant konservatyvųjį gydymą, danties išsaugojimas nėra įmanomas.
Priklausomai nuo danties šalinimo sudėtingumo, ši procedūra skirstoma į atskiras kategorijas:
- sudėtingas operacinis/chirurginis danties rovimas
- paprastas nuolatinio danties šalinimas
- išdygusios protinio danties šalinimas
- retinuoto danties šalinimas
- papildomo danties šalinimas
- vaiko pieninio danties šalinimas
Jei, įvertinus danties būklę, akivaizdu, jog kitos gydymo galimybės, galinčios padėti išsaugoti dantį, nėra efektyvios, Jums bus atliktas diskomforto nekeliantis danties rovimas su vietine nejautra arba, esant poreikiui, su sedacija ir aptartos danties atstatymo galimybės.
Dantų šalinimas gali būti atliekamas ir žindymo metu, tik apie tai būtina iš anksto informuoti gydytoją, parinksiantį su maitinimu suderinamus anestetikus bei, jei prireiks, antibiotikus.
Dėl dantų šalinimo galimybės nėštumo metu būtina konsultuotis su prižiūrinčia gydytoja ir odontologu, tačiau įprastai nėštumo pabaigoje ši intervencija nėra atliekama.
Dantų šalinimo priežastys
- Danties šalinamas (traukimas) būtinas tuo atveju, kai danties, atliekant plombavimą arba protezavimą, nėra įmanoma išsaugoti. Tokią situaciją gali lemti įvairios priežastys.
- Danties vainikui skilus iki šaknies ar giliau.
- Esant danties šaknies skilimui.
- Stipriai pažengusios parodontozės atveju, kai klibėti gali pradėti ir vizualiai sveikai atrodantis dantis.
- Kariesui taip stipriai pažeidus dantį, jog taikomas konservatyvus gydymas nebepadeda šio išsaugoti.
- Dėl didelio dantų susigrūdimo planuojant atlikti ortodontinį gydymą ir gydančiam ortodontui priėmus sprendimą, jog sąkandžio korekcijai žandikaulyje nepakanka vietos.
- Vaikui, kurio pieninis dantis pradeda klibėti per vėlai ir paskatina kreivą nuolatinio danties dygimą.
- Kai dėl tam tikrų protinių dantų problemų, pavyzdžiui, retinuoto (tai yra susiformavusio, tačiau neišdygusio danties) danties galimos įvairios komplikacijos (skausmas, gretimų dantų pažeidimas, infekcija, cistų formavimasis ir kita).
- Dantims, kuriems, net ir atlikus reikiamą kokybišką gydymą, pavyzdžiui, šaknų kanalų, numatomos prastos prognozės (ateityje gresiantis danties netekimas).
Kodėl svarbu dantį pašalinti laiku?
Tiek protinio, tiek ir bet kurio kito danties šalinimas, esant būtinybei, turėtų būti atliekamas laiku, nes priešingu atveju galimos su tuo susijusios komplikacijos. Pavyzdžiui, prie sugedusių ir negydomų dantų maisto likučiai ir apnašos yra linkusios kauptis stipriau, taip kyla gretimų dantų karieso grėsmė, atsiranda nemalonus burnos kvapas. Retesniais atvejais galimos sudėtingesnės komplikacijos, pavyzdžiui, žandikaulio cistos susiformavimas, burnos ertmės ar veido pūlinio atsiradimas.
Nepataisomai sugedęs ar dėl kitų priežasčių šalintinas dantis – tarsi „uždelsto veikimo bomba“, galinti bet kada „sprogti“ ir sujaukti planus, nes, pavyzdžiui, ištino žandas, pakilo temperatūra ar su pūliniu ir veriančiu skausmu tenka skubiai ieškoti pagalbos. Norint to išvengti, tereikia laiku užsiregistruoti danties šalinimo procedūrai, jei tokią būtinybę nurodė Jūsų odontologas ar kitas gydantis specialistas.
Ar labai skauda šalinant dantį?
Įprastas ir chirurginis danties šalinimas yra atliekamas su vietine nejautra, tad skausmo ar kito diskomforto procedūros metu nejausite. Skausmas išrauto danties vietoje galimai pradedamas jausti praėjus anestetinių medikamentų poveikiui ir gali būti malšinamas įprastais vaistais nuo skausmo.
Dental P.R.O. – viena iš nedaugelio odontologijos klinikų Lietuvoje, turinti licenciją chirurgines ar kitas gydymo procedūras atlikti su sedacija, prižiūrint anesteziologui. Tad pacientams, turintiems žemą skausmo „slenkstį“, jaučiamą itin stiprią baimę, prieš planuojamą sudėtingą ir ilgą chirurginę dantų šalinimo procedūrą ar kitais atvejais gali būti taikoma ir intraveninė sedacija. Ši, lyginant su įprasta narkoze, skiriasi tuo, jog pacientas visiškai neužmiega arba panyra į miegą, iš kurio, prireikus, nesunkiai pažadinamas, tačiau yra visiškai atsipalaidavęs, nesidomi aplinka, nejaučia baimės.
Koks specialus pasiruošimas būtinas prieš traukiant dantį?
Ypatingo pasiruošimo prieš planuojamą danties šalinimą įprastu ar chirurginiu būdu nėra (kitu atveju apie tai informuoja gydytojas), tačiau pravartu pasidomėti bendrosiomis rekomendacijomis ir šiomis vadovautis.
- Po atliktos chirurginės intervencijos turėsite vengti fizinės veiklos, tad iš anksto pasirūpinkite švaria namų aplinka, pasiklokite lovą (ypač, jei gyvenate vienas).
- Jei chirurginė intervencija bus atliekama su sedacija, pasirūpinkite, jog turėtumėte lydintį asmenį parvešiantį jus namo bei suteiksiantį kitą reikiamą pagalbą.
- Pasirūpinkite, jog namie būtų minkštų, skystų maisto produktų (kurį laiką po operacijos reikia vengti kieto maisto).
- Nukelkite aktyvaus laisvalaikio planus.
- Pasirūpinkite, jog namų vaistinėlėje būtų vaistų nuo skausmo, sterilių vienkartinių tvarsčių, skirtų sukandimui. Taip pat – ledukų ar specialaus šaldomojo kompreso, kurie, prireikus, bus naudojami malšinti po operacijos galintį atsirasti skausmą, patinimą.
Rekomendacijos po danties ištraukimo operacijos
Sėkmingas gijimas ir šio proceso trukmė didele dalimi priklauso nuo fakto, kaip pacientas laikysis burnos chirurgo pateiktų rekomendacijų.
- 2 valandas po atlikto danties šalinimo negalima valgyti ir gerti.
- Parą laiką po danties rovimo negalima skalauti burnos. Vėliau, bent savaitę laiko po kiekvieno valgymo, skalaukite burną dezinfekcinėmis savybėmis pasižyminčiu skalavimo skysčiu, rekomenduotu gydytojo.
- Norint sumažint skausmą ir patinimą, galinčius atsirasti operacijos vietoje, naudokite ledo kompresus.
- Bent 48 valandas po atliktos operacijos žaizdos vietos nešildykite.
- Bent kuriam laikui atsisakykite žalingų įpročių. Alkoholis (šio nevartokite bent savaitę po danties šalinimo), o ypač rūkymas (nerūkykite bent 2 savaites po danties šalinimo) stabdo gijimo procesą. Nikotinas neigiamai veikia dantenų kraujotaką ir dėl to žaizda gyja lėčiau.
- 3-4 dienas po operacijos sveikąja burnos puse valgykite minkštą, skystoką, be aštrių prieskonių pagamintą maistą. Kurį laiką venkite kietų, taip pat – traškių ar lipnių produktų.
- Kurį laiką negerkite per šiaudelį (traukiant gali pasišalinti susidaręs kraujo krešulys ir atsinaujinti kraujavimas iš žaizdos).
- Pirmąją dieną po atliktos operacijos dantų pastos nenaudokite, vėliau tęskite įprastą dantų priežiūrą, kruopščiai valydami aplink žaizdą, tačiau stengdamiesi neliesti šepetėliu žaizdos vietos ir siūlų.
- Burnos chirurgo paskirtus antibiotikus ar kitus medikamentus vartokite vadovaudamiesi gydytojo nurodymais.
Galimos dantų šalinimo komplikacijos
Kai kuriems pacientams dantų šalinimas ir pooperacinis laikotarpis praeina visiškai be jokių komplikacijų, kitiems šios būna lengvos formos, sunkesnės komplikacijos pasireiškia gerokai rečiau. Tai lemia faktas, kuris dantis buvo išrautas (pavyzdžiui, apatinio žandikaulio protinių dantų chirurginis šalinimas, dėl anatominių ypatybių, sukelia dažnesnes komplikacijas), taip pat – tinkama burnos priežiūra ir kitų gydytojų pateiktų rekomendacijų laikymasis po operacijos.
Jei prireikia, kreipusis į šeimos daktarą, dėl atlikto danties šalinimo gali būti skiriamas nedarbingumas.
Dažniausios komplikacijos po dantų šalinimo:
- 3-5 dienas trunkantis skruosto patinimas
- operacijos vietoje juntamas skausmas, trunkantis iki 10 dienų
Retesnės komplikacijos po dantų šalinimo:
- padidėjusi kūno temperatūra
- kurį laiką jaučiamas lūpos nutirpimas
- kraujavimas ištraukto danties vietoje
Kartais, dėl infekcijos, sukeltos nesusiformavus ar iškritus krešuliui, galimas uždegimas – alveolitas, įprastai pasireiškiantis per 2-3 dienas po atliktos procedūros. Pajutus tvinkčiojimą ištraukto danties vietoje, kamuojant vidutinio stiprumo skausmui ar sklindant nemaloniam kvapui iš burnos, būtina tuoj pat kreiptis į burnos chirurgą.