Žandikaulio sąnario išnirimas
Su žandikaulio sąnario išnirimu pacientai susiduria, kai iš jai būdingos pozicijos pasislenka apatinio žandikaulio sąnarinė galvutė. Tai patologinė būklė, kuri gali kelti problemų ir turi būti gydoma. Galimas priekinis arba užpakalinis sąnario išnirimas, tačiau abi būklės yra gana varginančios, gali pabloginti gyvenimo kokybę ir savijautą, todėl itin svarbu tokius išnirimus atpažinti ir kuo greičiau gydyti.

Kokie simptomai rodo, kad išniro žandikaulio sąnarys?

Žandikaulio sąnario išnirimas gali sukelti diskomfortą ir nemalonius pojūčius, kurie ilgainiui mažina paciento darbingumą, produktyvumą, neigiamai veikia bendrą savijautą. Netaikant gydymo, situacija tik blogėja, gali kilti komplikacijų, todėl labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti išnirimą. Tai padaryti padeda simptomai, kurie kiekvienam pacientui pasireiškia individualiai – apie sąnario išnirimą gali byloti vienas, keli ar net visi šie simptomai:

  • žandikaulio judesių ribotumas (priverstinis išsižiojimas, negalėjimas prasižioti);
  • sąkandžio sutikimas;
  • smakro pasislinkimas atgal;
  • sąnarių skausmas;
  • seilėtekis;
  • kraujavimas iš ausies;
  • sąnario traškesys žiojantis, kramtant;
  • dantų nusidėvėjimas;
  • sąnario užstrigimas.

Jei susidūrėte su šiais simptomais, gali būti, kad jums išniro žandikaulio sąnarys. Nedelskite ir nerizikuokite savo sveikata – pasitarkite su gydytoju.

Žandikaulio sąnario išnirimo priežastys

Išnirimo priežastys gali būti labai įvairios: žiovulys, kosulys, žandikaulis taip pat gali išnirti kandant, vėmimo metu. Kai kurie pacientai su žandikaulio sąnario išnirimu susiduria po tam tikrų medicininių procedūrų: skrandžio zondavimo, trachėjos intubavimo narkozės metu. Taip pat galimas ir trauminis žandikaulio išnirimas, kai patiriamas smūgis į smakrą iš priekio arba į apatinį žandikaulį iš viršaus.

Kodėl žandikaulio sąnario išnirimą būtina gydyti?

Priklausomai nuo išnirimo tipo, ligos eiga gali būti skirtinga. Dėl negydomo priekinio išnirimo ilgainiui gali pakisti veido forma, atsirasti asimetrija, paūmėti seilėtekis. Kai kuriems pacientams išnirimas gali sukelti stiprius sąnario skausmus. Esant užpakaliniam išnirimui gali lūžti ausies landos kaulinė sienelė. Dėl smakro pasislinkimo sutrinka sąkandis, ilgainiui netolygiai ir greitai dėvisi paciento dantys.

Kaip gydomas žandikaulio sąnario išnirimas?

Žandikaulio sąnario gydymas yra labai siaura sritis, todėl šalyje nedaug šios srities specialistų, kurie gali atlikti pacientams reikalingas procedūras. Jei išnirimas yra ūmus, gydytojas sąnarį atstato repozicijos metu. Jei pacientas jaučia skausmą, procedūros metu gali būti naudojamas vietinis nuskausminimas. Po sąnario atstatymo pacientams kelias paras reikia nešioti pabarzdės tvarstį, kuris riboja apatinio žandikaulio judesius, nuėmus tvarstį rekomenduojama dar kurį laiką vengti kieto maisto ir plačiai žiotis.

Kartais, kai išnirimas įsisenėjęs ir vienmomentinis atstatymas buvo nesėkmingas, sąnario repozicija atliekama su narkoze ar naudojant raumenis atpalaiduojančius vaistus. Itin sudėtingais atvejais reikalinga chirurginė intervencija.

Žandikaulio sąnario išnirimo komplikacijos

Išnirimai gali kartotis ir būti lemiami įgimto sąnario raiščių laisvumo ar anatominės formos, raiščių patempimo. Tokiais atvejais taikomas chirurginis gydymas.

Kaip išvengti žandikaulio sąnario išnirimo?

Žandikaulio sąnario išnirimo riziką sumažinti galima vengiant rizikos veiksnių, tačiau tai ne visada įmanoma. Įtakos turi ir bendra organizmo, sąnarių būklė. Venkite be reikalo pernelyg plačiai žiotis, jei užsiimate aktyvia fizine veikla, kurioje yra traumų žandikaulio srityje tikimybė, visada naudokite specialias apsaugas.

Jei pastebėjote žandikaulio išnirimą, nedelskite kreiptis į gydytoją. Kuo greičiau žandikaulio išnirimas bus atstatytas, tuo greičiau jis sugis, mažesnė bus ir pakartotinio išnirimo tikimybė.