Periodontologija (dantenų gydymas)
Periodontas yra sudarytas iš dantenų, kaulo bei dantį palaikančių raiščių. Gydytojas odontologas-periodontologas, vertindamas bendrą paciento burnos ertmės būklę, periodonto sveikatai skiria ne mažiau dėmesio nei dantims. Nerimą kelianti statistika byloja, jog net apie 90 proc. pacientų pasireiškia tam tikri periodonto ligų, kurių viena pagrindinių priežasčių – apnašų kaupimasis ir netaisyklinga burnos higiena – simptomai.
Dental P.R.O. odontologijos klinikoje Vilniuje atliekamas profesionalus periodonto ligų gydymas garantuoja efektyvius gydymo rezultatus pradinėje ligos stadijoje. O kai liga jau pažengusi, sumažina ar panaikina diskomfortą keliančius simptomus bei užkerta kelią tolimesniam ligos progresui, negydant galinčiam pasibaigti ir dantų netekimu.
Kokias procedūras apima periodontologija?
Periodontologija apima skirtingas procedūras, kurių poreikį, įvertinus individualią paciento periodonto būklę bei esamų pažeidimų sudėtingumą, nustato gydantys periodontologai.
Konservatyvusis gydymas – tai profesionali burnos higiena, kurios metu, specialiais įrankiais pašalinamos apnašos ir dantų akmenys, pacientas gauna profesionalias rekomendacijas, kaip tinkamai rūpintis dantų švara, kokias dantų valymo priemones rinktis. Priklausomai nuo periodonto būklės sudėtingumo individualiu paciento atveju, profesionali burnos higiena gali būti kartojama kelis kartus. Vėliau rekomenduojamos 2-4 profesionalios burnos higienos procedūros per metus. Sėkmingai atlikto konservatyviojo gydymo rezultatas: sumažėjęs/išnykęs dantenų kraujavimas valantis dantis, išnykęs dantenų dirglumas, akivaizdžiai sumažėjusios gilios dantenų „kišenės“, o negilios – ir visai išnykusios, sumažėjęs dantų paslankumas.
Tais atvejais, kai konservatyvusis periodontito gydymas neatneša norimų rezultatų arba periodontitas jau yra pažengęs, reikalingas chirurginis periodonto gydymas. Atlikus vietinę nejautrą, padaroma lopo operacija, kurios metu, atitraukus dantenas nuo dantų, kruopščiai išvalomi dantų akmenys, kurie įprastos burnos higienos metu nėra pasiekiami.
Pasireiškus periodontitui, pacientui tenka susitaikyti su mintimi, jog tai – liga, kurios visiškai išgydyti negalima. Tačiau, šiuolaikinės odontologijos pažangos dėka, laiku pradėjus tinkamą gydymą ir laikantis periodontologo rekomendacijų burnos higienos atžvilgiu, galima pristabdyti ir užkirsti kelią tolimesniam ligos progresui, galinčiam pasibaigti dantų netekimu. Dėl šios priežasties būtinas palaikomasis periodontologinis gydymas, apimantis reguliarus vizitus pas odontologą 2-4 kartus per metus. Gydytojas įvertins dantų būklę, atliks profesionalią burnos higieną, nukreips, jei reikia, kitoms periodonto gydymo procedūroms.
Kitos Dental P.R.O. odontologijos klinikoje Vilniuje atliekamos periodonto gydymo procedūros: gingivektomija, liežuvio arba lūpos pasaitėlio plastika, danties vainiko prailginimas.
Dažniausiai pasitaikančios periodonto ligos
Gingvitas ir periodontitas – dažniausiai pasitaikančios periodonto ligos.
- Gingvitas – dantenų uždegimas, apimantis tik dantenas, tuo tarpu dantį palaikantieji raiščiai bei kaulas lieka nepažeisti. Laiku sureagavus į pirmąjį simptomą – dantenų kraujavimą valantis dantis, gingvitas, laikantis tinkamų burnos priežiūros rekomendacijų bei reguliariai atliekant profesionalią burnos higieną, išgydomas gana nesunkiai. Negydomas gingvitas perauga į sudėtingesnę periodonto ligos tadiją – periodontitą.
- Periodontitas (dar kitaip žinomas kaip parodontozė) – uždegimas, apimantis ne tik dantenas, bet ir likusias periodonto dalis (kaulą, raiščius). Tai – sudėtinga liga, sukelianti dantenų ir kaulo nykimą, o laiku nesiimant gydymo, pasibaigianti dantų netekimu. Periodontitas, kad ir kaip pesimistiškai taip beskambėtų, nėra visiškai išgydoma liga, tačiau laiku pradėtas profesionalus gydymas efektyviai sustabdo šios progresavimą.
Periodonto ligų atsiradimo priežastys
Periodonto ligos gali būti įtakojamos įvairių priežasčių, tačiau viena pagrindinių – netinkama burnos ertmės priežiūra. Kruopščiai nenuvalius minkštųjų dantų apnašų, ant šių esančios bakterijos, sąveikaudamos su kitais rizikos faktoriais, ilgainiui sudaro palankias sąlygas periodontito atsiradimui.
Kiti rizikos veiksniai, galintys išprovokuoti periodonto ligas:
- patiriamas stresas;
- genetika;
- periodonto ligomis sergantys kartu gyvenantys asmenys (bakterijos gali būti perduodamos naudojantis tais pačiais daiktais, bučiuojantis ir pan.);
- imuninės sistemos ligos (pavyzdžiui, cukrinis diabetas);
- tam tikrų medikamentų vartojimas;
- žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholis);
- nepilnavertė mityba;
- nekokybiški protezai ir nepakankamas šių higienos užtikrinimas.
Periodonto ligų požymiai
Dantenų ir dantų ligos, laiku sureagavus į simptomus, signalizuojančius apie pablogėjusią burnos ertmės būklę, profesionalaus gydymo dėka išgydomos greičiau ir efektyviau.
Žemiau pateikti požymiai, būdingi periodonto ligoms:
- patinusios, paraudusios, valantis dantis kraujuojančios dantenos;
- nemalonus kvapas, sklindantis iš burnos;
- burnoje jaučiamas nemalonus skonis;
- atsiradęs dantų paslankumas;
- vizualiai „pailgėję“ dantys;
- dantenų atsitraukimas nuo dantų ir vadinamųjų „kišenių“ susiformavimas;
- dažnai ant dantenų atsirandančios žaizdelės, pūlinukai.
Kokio amžiaus užklumpa periodonto ligos?
Periodontologai su periodonto ligų požymiais sulaukia įvairaus amžiaus pacientų, pradedant vaikais ir baigiant senjorais. Gingivitas įprastai diagnozuojamas jaunesniems pacientams, tuo tarpu periodontitas – vyresniems nei 35 metų. Informacijos trūkumas, kas tai yra periodonto ligos ir kokias grėsmes pastarosios gali sukelti, aplaidus požiūris į burnos higieną, pavėluota reakcija į šią ligą išduodančius simptomus bei kitos priežastys lemia, jog net 75 proc. pacientų, vyresnių nei 35 metų, susiduria su įvairaus sudėtingumo periodonto ligomis.
Periodonto ligų pasekmės jų negydant
Įsitikimas, jog periodonto ligos, šių negydant, praeis be pasekmių – klaidingas. Gingivitas – dantenų uždegimas, laiku nepradedant tinkamo gydymo bei nesilaikant periodontologo rekomendacijų, perauga į periodontitą. Šios ligos sukeliamas dantenų, kaulo ir raiščių uždegimas sąlygoja negrįžtamus pakitimus, o galiausiai – ir dantų netekimą. Laiku pradėjus tinkamą gydymą, periodontito progresas sustabdomas, sumažinami ar ir visiškai panaikinami diskomfortą keliantys ligos simptomai.
Periodonto būklė tiesiogiai įtakoja ir bendrą paciento sveikatą. Pavyzdžiui, sergant cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių ligomis, ateroskleroze, esant aukštam kraujo spaudimui, periodontitas gali prisidėti ir prie padidėjusios infarkto ar insulto rizikos. Nėštumo atveju periodontitas itin pavojingas dėl galimai per mažo naujagimio svorio ar net priešlaikinio gimdymo.
Kokia profilaktika taikoma norint išvengti periodonto ligų?
- Dantis valykitės taisyklingai bent du kartus per dieną, atlikdami sukamuosius ir šluojamuosius judesius.
- Rinkdamiesi dantų šepetėlį, atkreipkite dėmesį, jog šio šereliai būtų minkšti. Priešingu atveju, kyla grėsmė subraižyti dantenų paviršių, taip sudarant sąlygas daugintis bakterijoms.
- Dantų šepetėlį keiskite reguliariai.
- Tinkamam burnos higienos užtikrinimui vien dantų šepetėlio ir pastos nepakanka. Tarpdančiuose esančius maisto likučius ir apnašas efektyviai pašalinsite tik naudodami specialų tarpdančių šepetėlį ar tarpdančių siūlą.
- Reguliariai lankytis pas higienistą, atliksiantį profesionalią burnos higieną.
- Jūsų dienos racione turi būti pakankamas kiekis vitaminų bei mineralinių medžiagų.
- Reguliariai lankykitės pas odontologą, neignoruokite net menkiausio požymio, galimai išduodančio periodonto ligas.
Periodontologinio dantenų gydymo kainos
Periodontologas, apžiūros metu įvertinęs periodonto būklę ir esamų, jei tokie yra, pažeidimų sudėtingumą, įvardins reikalingas periodontinio gydymo procedūros ir, tuo remiantis, preliminarią viso gydymo kainą. Tiesa, gydymo eigoje ši gali keistis, nes, pavyzdžiui, gali paaiškėti, jog konservatyvusis periodonto gydymas yra neefektyvus ir būtina chirurginė intervencija.