periodontitas gydymas

Periodontitas, arba kitaip parodontozė yra dantį supančių audinių uždegimas. Periodontito pavadinimas kilo nuo žodžio periodontas, kas yra apie dantį esančių struktūrų visuma. Išsivysčius periodontitui paprastai pažeidžiami aplinkiniai danties audiniai ir pats dantis, dėl ko ilgainiui galima danties ir netekti. Kaip jau turbūt ir galima numanyti, šią burnos ertmės ligą gydyti reikia nedelsiant, nes atidėliojimas gali turėti rimtų pasekmių. Periodontitas kelia grėsmę ne vien tik burnos ertmės, bet ir bendrai viso organizmo sveikatai.

Skaitydami toliau sužinosite, pagal kokius požymius atpažinti periodontitą, ką daryti su juo susidūrus ir koks gydymas taikomas Dental P.R.O klinikoje.

Ką daryti susidūrus su periodontitu?

Burnos ertmėje susiformavus periodontitui reikėtų nedelsiant kreiptis į periodontologus. Atlikę apžiūrą jie nustatys tikslią situaciją ir nuspręs, kokių gydymo priemonių reikėtų imtis, kad jos būtų efektyviausios. Gydymas taikomas individualiai, priklausomainuo parodontozės stadijos. Paprastai dantenų uždegimas periodontitas, kaip ir kitos burnos ertmės ligos, susideda iš skirtingų stadijų. Pirminėse stadijose jį išgydyti yra įmanoma, tačiau vėliau, ligai progresuojant, sunkaus laipsnio periodontitas dantenų audinius pažeidžia negrįžtamai, dėl ko galima prarasti ir dantis.

Atidėlioti periodontito gydymo ar tikėtis, kad jis praeis savaime tikrai nevalia, nes pasekmės gali būti labai rimtos. Jeigu susirūpinote savo burnos ertmės sveikata – dabar yra pats geriausias metas apsilankyti mūsų odontologijos klinikoje. Ir ne vien sergant periodontitu ar kitomis burnos ertmės ligomis, bet ir norint tiesiog pasitikrinti – kruopšti dantų priežiūra padeda iš anksto užkirsti kelią dantų ir dantenų ligoms, todėl reguliariai lankydamiesi pas burnos higienistus sveikatos nesklandumų išvengsite.

Dėl ko kyla periodontitas?

Parodontozės priežastys labai aiškios – tai neteisinga burnos ertmės higiena nepakankamai kruopščiai ir atsakingai valant dantis. Vystosi ši liga labai iš lėto, pirmiau pasireiškianti kaip gingivitas, arba paprastas dantenų uždegimas, vėliau progresuodama į sunkesnę formą, vadinamą periodontitu. Gingivitas pažeidžia tik dantenas, o štai parodontozė jau gresia dar ir visų periodonto audinių pažeidimu, ardo atraminius danties audinius, naikina alveolės kaulą. Parodontozės metu taip pat susidaro pavojingi bakteriniai dariniai, vadinamosios dantenų kišenės, kurias būtina pašalinti.

Dantenų uždegimas formuojasi ne tik dėl prastos dantų priežiūros, bet ir neteisingo dantų valymo smarkiai brūžinant dantis, naudojant dantų šepetėlį kietais šereliais. Tai gali pažeisti dantenas, į kurias patekę mikrobai paskatina uždegimą, kas ilgainiui virsta periodontitu. Deja, pradžioje parodontozė gali vystytis nepastebimai, ją gali pastebėti tik patyręs periodontologas apžiūros metu, tad vertinga reguliariai tikrintis odontologijos klinikoje.

Parodontozės priežastys:

  • nepakankama, neatidi asmeninė burnos higiena;
  • nereguliariai atliekama profesionali burnos ertmės higiena;
  • neatliekamos burnos ertmės patikros;
  • rūkymas ir kiti žalingi įpročiai;
  • nesveika mityba ir gyvenimo būdas;
  • traumuojantys veiksniai (liežuvio ar lūpos auskarai, nekokybiški protezai ir kt.).

Būtent dėl to be galo svarbu yra kruopščiai valytis dantis ir tarpdančius, naudoti kokybiškas dantų valymo priemones, palaikyti visokeriopą burnos ertmės higieną. Kuo daugiau mikrobų ir bakterijų bus pašalinta iš burnos ertmės higienos, tuo mažesni bus šansai susirgti periodontitu.

Taip pat naudinga bent 2 kartus per metus atlikti profesionalią burnos ertmės higieną, kuria pasirūpins mūsų klinikos specialistai. Ši procedūra padeda pašalinti kietąsias dantų apnašas, kurios nepašalinamos įprastomis valymo priemonėmis. Kad ir kaip kruopščiai valytumėte dantis, dar yra papildomai reikalinga profesionali burnos ertmės higiena, o taip pat reguliarios patikros dėl burnos ertmės sveikatos.

Periodontito požymiai

Periodontito simptomai pasireiškia labai nevienodai, priklausomai nuo ligos tipo ir stadijos. Galima būtų išskirti periodontitą į dvi rūšis – tai lėtinis apikalinis periodontitas ir ūmus periodontitas. Parodontozės išplitimas būna labai įvairus ir apima vieną, du, tris ar daugiau dantų, įvairias burnos ertmės vietas. Viršūninis periodontitas susijęs su dantenų uždegimu ir yra gydomas lengviau, kai tuo tarpu giluminiam periodontitui reikalingas endodontinis gydymas.

Lėtinis periodontitas pasireiškia dažniausiai, paprastai jis būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Liga progresuoja gana iš lėto, todėl didėja tikimybė ją laiku išgydyti. Vis dėlto, periodontitas klastingas tuo, kad pradžioje jis gali būti visiškai nejaučiamas. Atrodo, viskas lyg ir gerai, žmogus nieko neįtaria, tačiau periodontitą nustatyti svarbu laiku. Būtent dėl to be galo vertingi yra reguliarūs vizitai pas periodontologus, kurių metu galima pastebėti kylančias grėsmes.

Vienintelis ryškesnis periodontito požymis yra kraujuojančios dantenos. Kiti simptomai dažniausiai nejaučiami ir nepastebimi. Pagal simptomų raišką išskiriamas besimptomis ir simptominis viršūninis periododontitas. Simptominio periodontito atveju gali jaustis lokalus skausmas ties priežastiniu dantimi, dantį maudžia, jis tartum pulsuoja.

Ūmus periodontitas formuojasi ir progresuoja staigiai, patyrus dantų traumą ir pasigavus infekciją, jis dažnesnis jauniems pacientams. Ūminio periodontito požymiai:

  • maudžiantis skausmas;
  • jautrumas perkusijai (stuksenimui);
  • jautrumas palpacijai (čiupinėjimui);
  • nemalonūs pojūčiai skaudančio danties srityje.

Tiek lėtinį, tiek ūminį periodontitą reikia gydyti kuo skubiau. Jei liga negydoma, vis labiau tirpsta danties kaulas. Nors ir nieko neskauda, dantys tampa labiau paslankūs, toliau formuojasi bakterinės kišenės, o su jomis gali atsirasti ir dantenų pūliniai. Danties kaului tirpstant jo vis mažiau lieka apie šaknį, tad dantis vis labiau atsipalaiduoja ir gali ir iškristi. Negydomas periodontitas kelia grėsmę visai kūno sveikatai.

Periodontito gydymas

Periodontito gydymas paskiriamas konsultacijos metu ištyrus duomenis ir atsižvelgiant į rentgeno nuotraukas. Lengvesniais periodontito atvejais, kuomet liga dar nėra labai pažengusi, apsiribojama konservatyviu, nechirurginiu gydymu. Procedūrų metu taikomas vietinis nuskausminimas ir atliekamas giluminis šaknies ir periodontito kišenės valymas pašalinant infekcines bakterijas ir kitus nešvarumus. Taip pat atliekamos profesionalios burnos higienos procedūros šalinant dantų akmenis ir minkštąsias apnašas. Tai padeda palaikyti sveiką burnos ertmę profilaktiškai.

Jeigu periodontitas pažengęs, taikomas kompleksinis gydymas, pagal konkrečią situaciją bei aplinkybes įtraukiant ir chirurginius metodus. Tai reikalinga, kai susidaro gilios pūliuojančios kišenės, kai kaulas tirpsta arba yra prarastas. Esant reikalui, gali būti skiriami antibakteriniai medikamentai. Taip pat galima prarastų audinių atstatymo operacija (regeneracija). Tai ganėtinai ilgas ir sudėtingas gydymas, reikalaujantis iš paciento daug kantrybės.

Klinikoje Dental P.R.O atliekamas tiek chirurginis, tiek nechirurginis periodontito ir kitų dantenų bei dantų ligų gydymas. Dirba profesionalūs periodontologai, naudojantys modernią diagnostikos ir gydymo įrangą, taikomi pažangiausi gydymo metodai. Gera burnos ertmės sveikata yra tik jūsų rankose – nieko nelaukite ir kuo skubiau atvykite odontologinių problemų nustatymui bei efektyviam jų gydymui!