dantenų vėžys

Dantenų ligos yra vieni iš dažniausių burnos ertmės susirgimų, kurių nepavyksta išvengti daugeliui prastai prižiūrinčių dantis. Susirgimai labai skiriasi ir gali būti nevienodo intensyvumo – tai priklauso nuo individualios burnos ertmės būklės. Toliau skaitydami sužinosite apie dažniausiai pasitaikančias dantenų ligas, jų gydymą ir kaip efektyviausiai užkirsti kelią burnos ertmės susirgimams.

Dažniausiai pasitaikančios dantenų ligos

Nepakankamai rūpinantis burnos ertmės higiena gresia ne tik įvairios dantų, bet ir dantenų ligos. Daugelio burnos ertmės susirgimų iš tiesų galima išvengti kruopščiai valant dantis ir rūpinantis jų priežiūra kiekvieną dieną. Tuomet su problemomis nesusidursite ir galėsite mėgautis gera burnos ertmės sveikata.

Tačiau jeigu jau taip atsitiko, kad susiduriate su toliau aprašomais dantenų susirgimų požymiais, nedelsdami kreipkitės į Dental P.R.O kliniką. Patyrę mūsų klinikos odontologai suteiks profesionalią pagalbą pačiais įvairiausiais dantenų susirgimo atvejais.

Dantenų uždegimas (gingivitas)

Gingivitas, arba kitaip dantenų uždegimas yra dažniausiai pasitaikanti dantenų liga, ypač būdinga suaugusiems. Tai pirminė uždegimo stadija. Negydomas gingivitas gali pereiti į parodontozę ir sukelti žymiai daugiau rimtų padarinių.

Dantenų uždegimas susidaro dėl apnašų ir mikrobų pertekliaus ant dantų, kuomet dantys yra valomi nepakankamai. Ilgainiui susikaupusios apnašos ir dantų akmenys ima pažeidinėti audinius, šitaip formuojasi gingivitas. Kartais gingivitas formuojasi ir pažeidus dantenas, atsiradus ant jų žaizdelėms, į kurias pakliūna mikrobai. Todėl valytis dantis reikėtų atsargiai, švelniais judesiais, su minkštu šepetėliu.

Kartais gingivitą gali apsunkinti ir nekokybiški protezai, nenupoliruotos plombos, ėduonies pažeisti dantys, prastas sąkandis, rūkymas ir patiriamas stresas, kiti veiksniai. Tuomet susirgimo rizika dar didesnė ir jis gali būti intensyvesnis.

Pasitaiko atvejų, kuomet gingivitą išprovokuoja laikini endokrininiai sutrikimai (nėštumas, brendimas, cukrinis diabetas), nevisavertė mityba, kraujo ligos, kai kurių medikamentų vartojimas. Visais atvejais naudinga pasitarti su patyrusiu dantų gydytoju.

Gingivito simptomai labai įvairūs, kadangi ir susirgimai būna įvairių rūšių, nevienodo intensyvumo. Dažniausiai gingivitą išduoda šie požymiai:

  • dantenos kraujuoja jas liečiant ar valant dantis;
  • padidėja jautrumas, dantenas gali skaudėti;
  • dantenos patinsta;
  • būdingas nemalonus skonis ir burnos kvapas;
  • kartais dantenos atsitraukia ir dantys apsinuogina.

Sergant dantenų uždegimu pasireiškia nebūtinai visi požymiai. Jeigu pastebite bent vieną galimo susirgimo simptomą, nedelsdami kreipkitės į mūsų klinikos odontologus, kurie atliks kruopščią apžiūrą ir nustatys esamą situaciją, ligos intensyvumą bei parinks individualiai situacijai tinkamiausią gydymą.

Periodontitas

Periodontitas, arba parodontozė yra rimta dantenų liga, sukelianti daug šalutinių veiksnių. Negydoma jį naikina kaulą aplink dantį, kuris gali būti prarastas. Parodontozės klastingumas pasireiškia tuo, jog simptomai iš pradžių nėra labai ryškūs, tačiau liga iš lėto daro žalingą poveikį burnos ertmei. Dažnas tik vėlesnėje periodontito stadijoje supranta, jog reikia kreiptis į odontologą, tuomet gydymas būna sudėtingesnis.

Periodontito požymiai pradžioje panašūs kaip ir gingivito – rausta, tinsta dantenos, kurios darosi jautrios, žemėja dantų linija ir nyksta kaulinis audinys, kamuoja blogas burnos kvapas. Periodontitas išskiriamas į tris fazes – lengvąją, vidutinę ir sunkiąją. Paskutinėje stadijoje pažeistų dantų galima jau ir nebeišgelbėti, dažnai nebepadeda net rimtos chirurginės priemonės. Tačiau daugelis pastebi šią ligą dar ankstyvoje ar vidutinėje stadijoje – tuomet gydymo galima tikėtis sėkmingo gydymo.

Dantenų vėžys

Šis onkologinis burnos ertmės susirgimas dažniausiai varmuojasi vyresniems nei 40 metų žmonėms, ypač vyrams. Todėl tokiame amžiuje vertinga lankytis pas odontologą, kuris galėtų laiku pastebėti besiformuojančius piktybinius darinius. Dažniausiai vėžiniai dantenų susirgimai kyla dėl dažno alkoholio vartojimo, rūkymo. Taip pat vėžinius susirgimus neretai nulemia genetiniai veiksniai, netaisyklinga burnos ertmės priežiūra, burnos ertmės gleivinės pažeidimai.

Dantenų vėžio simptomai iš esmės panašūs kaip ir kitų dantenų susirgimų, tik dar papildomai gali kamuoti ilgai negyjančios burnos ertmės žaizdos, dėmės burnos ertmėje, maistą gali būti sunku kramtyti ir nuryti. Kartais kakle apčiuopiamas guzas, burnos ertmė neįprastai sušiurkštėjusi, pastebimas dantų paslankumas.

Dantenų recesija

Dantenų recesija yra vienas iš dantenų uždegimo, arba gingivito šalutinių veiksnių. Tai pasireiškia dantenų atsitraukimu tam tikrose vietose, kuomet palaipsniui apsinuogina dantis. Atsivėrusi vieta gali būti itin jautri ir sukelti daug problemų. Sunkiau valyti dantis, trinasi danties kaklelis, trukdo jautrumas. Todėl gydyti dantenų recesiją reikėtų nedelsiant.

Dantenų recesijos simptomai:

  • padidėjęs dantų šaknų jautrumas ir skausmas;
  • dantenų spalvos ir konsistencijos pakitimai;
  • dantenų krašto atsitraukimas;
  • nemalonūs pojūčiai recesijos vietoje.

Dantenų recesija dažniausiai gydoma chirurginiu būdu. Gydymas taikomas pagal susirgimo intensyvumą. Atsidengusi danties šaknis yra uždengiama perkeliant sveikų dantenų audinius.

Vaikų dantenų ligos

Dantenų ligų, deja, gali neišvengti ir vaikai. Ėduonies pažeistas dantis ilgainiui gali imti kenkti ir aplinkiniams audiniams, dantenoms. Todėl svarbu įpratinti vaikus kruopščiai rūpintis burnos priežiūra, taisyklingai valytis dantis. Kol vaikas dar mažas ir dantų valytis nemoka, už jų valymą tiesiogiai atsakingi yra tėveliai. Kruopšti priežiūra padės vaikui išvengti daugelio dantenų susirgimų.

Kas sukelia dantenų ligas?

Dantenų susirgimai kyla dėl įvairių mikrobų, kurių žinoma virš 400 rūšių. Tai ilgas procesas, ilgalaikio prasto dantų valymosi pasekmė. Kol apnašos kaupiasi burnoje ir susiformuoja susirgimai turi praeiti nemažai laiko, todėl neatidėliodami vizito odontologo kabinete visuomet galėsite užkirsti kelią rimtiems dantenų susirgimams.

Kokie dantenų ligų simptomai?

Sveikos dantenos turėtų būti natūraliai rausvos spalvos ir nekraujuoti valant dantis. Jeigu susiduriama su dantenų spalvos pokyčiais, juntami įvairūs nemalonūs pojūčiai, kaip kad, pavyzdžiui, dantenų jautrumas ar skausmas valant dantis ar net jų nevalant, tuomet reikėtų iš tiesų sunerimti.

Kaip diagnozuojamos dantenų ligos?

Dantenų ligos diagnozuojamos patyrusių odontologų Dental P.R.O klinikoje. Vien iš kai kurių būdingų požymių jų galite ir neatpažinti, ypač jei susirgimas nežymus, dar tik pradinėje formavimosi stadijoje. Daugiau informacijos suteiks dantų gydytojas, atlikęs išsamią burnos ertmės apžiūrą.

Kaip gydomos dantenų ligos?

Dantenų ligų gydomas taikomas priklausomai nuo individualios situacijos ir susirgimo intensyvumo. Lengvesniais atvejais užtenka nechirurginio gydymo, kuomet dantys tiesiog pravalomi pašalinant nuo jų minkštąsias ir kietąsias apnašas. Vėliau procedūra atliekama pakartotinai ir po kelių savaičių dantenų susirgimų požymiai išnyksta.

Tačiau jeigu liga smarkiai progresavo ir pažeidė aplinkinius audinius, neapsieinama be chirurginio gydymo. Procedūrų metu atveriamos dantenos ir pašalinami giliai susidarę infekciniai audiniai, dantų akmenys. Taip pat gali būti atliekamos ir chirurginės dantenų persodinimo procedūros, ypač dantenų recesijos atveju.

Po gydymo toliau svarbu savarankiškai rūpintis burnos ertmės higiena, skirti jai daugiau dėmesio tam, kad susirgimai neatsinaujintų.

Kaip išvengti dantenų ligų?

Dantenų ligų išvengsite kasdien kruopščiai valydami dantis. Neužtenka vien valyti dantų įprastu būdu, kaip yra daugelis įpratę. Reikalingas kruopštus ir atidus dantų valymas šepetėliu apeinant sunkiausiai pasiekiamas burnos ertmės vietas, valant tarpdančius, liežuvį, dantenas. Valymui reikėtų naudoti šepetėlį minkštais šereliais tam, kad dantenos nebūtų pažeistos. Papildomai dar naudokite ir dantų siūlą, burnos skalavimo skystį. Naudingas ir specialus burnos irigatorius, padedantis dar efektyviau pasirūpinti higiena.

Kaip dantenų ligos susijusios su kitomis sveikatos problemomis?

Vis daugiau tyrimų rodo, jog dantenų ligos nėra toli gražu vien burnos ertmės problema. Jos susijusios su bendra organizmo sveikata. Ilgą laiką negydant dantenų susirgimų ženkliai padidėja susirgimo Alzheimerio liga rizika, su dantenų ligomis taip pat yra glaudžiai susijusios ir širdies bei kraujagyslių ligos. Dantenų susirgimai taipogi yra žinomi ir kaip II cukrinio diabeto komplikacija. Ilgą laiką apleidus dantenų sveikatą gerokai išauga įvairių vėžinių susirgimų rizika. Visa tai tik dar kartą įrodo, jog pasirūpinti dantenų sveikata reikėtų kiekvienam.

Užkirskite kelią dantenų ligoms greitai ir laiku! Apsilankę Dental P.R.O klinikoje sužinosite viską apie esamą burnos ertmės būklę, patyrę odontologai užtikrins efektyvų dantenų susirgimų gydymą.