Kiekvienas žino, kaip svarbu valyti dantis ir palaikyti gerą burnos higieną, tačiau ne visi žino, kaip tai daryti taisyklingai. Dantų valymo įpročius mums dažniausiai suformuoja tėvai, dar vaikystėje, tačiau laikui bėgant praktika gali keistis, tad žinias apie dantų valymą reikėtų atnaujinti. Tik žinodami, kaip taisyklingai valyti dantis, galėsite pasirūpinti gera burnos higiena nepažeisdami savo dantų bei dantenų.
Taisyklingas dantų valymas
Dantų valymo metodikų yra gana daug, tad net ir skirtingų odontologų nuomonė šia tema gali šiek tiek skirtis. Visgi bendras principas išlieka toks pats: dantis rekomenduojama valyti sukamaisiais judesiais su šepetėlio galvute judant nuo dantenų kramtomojo paviršiaus kryptimi. Ties dantenomis šepetėlio galvutę galima kiek pakreipti, kad susidarytų patogus kampas. Atrodo paprasta, tačiau vėliau jau prasideda įdomybės, apie kurias susimąsto ne kiekvienas.
Būtina valyti visus dantų paviršius, net ir tas vietas, kurios yra sunkiau pasiekiamos ir dėl to dažniausiai pamirštamos. Tai dantų paviršiai ties skruostais, liežuviu, gomuriu. Tiesa, sunkiai pasiekiamose vietose įprastas dantų šepetėlis ne visada yra funkcionalus, todėl galima panaudoti specialų ortodontinį vieno danties šepetėlį, šepetėlius tarpdančiams ar dantų siūlą. Ir negalvokite, kad dantų siūlas yra skirtas tik tarpdančiams – juo galite išvalyti ir paskutiniuosius krūminius (protinius) dantis, kurie yra sunkiau pasiekiami šepetėlio galvute.
Kaip valyti protinius dantis?
Protinius dantis taip pat būtina valyti, nes jei netolimoje ateityje ir planuojama juos pašalinti. Šie dantys dažnai greičiau genda, tačiau didžiausia problema, kad dėl jų gali nukentėti kiti nuolatiniai dantys. Taisyklingas valymas ir geros higienos palaikymas padeda užkirsti kelią apnašo kaupimuisi, infekcijoms ir dantų pažeidimams.
Problema yra tai, kad protiniai dantys auga lanko pabaigoje, kur vietos šepetėliui išties nedaug. Dėl šios priežasties juos sunkiau pasiekti ir išvalyti, tačiau visgi turėtumėte pasistengti. Jei šepetėlis negali tinkamai pasiekti viso protinių dantų paviršiaus, išmėginkite vieno danties šepetėlį – jis paprastai naudojamas nešiojant kabes, tačiau šiuo atveju gali praversti. Jei protiniai dantys jau gana daug išaugę, jų išorinę kraštinę galite nuvalyti ir dantų siūlu.
Protiniams dantims augant dažnai susidaro vadinamosios „kišenės“. Tai dantenų ertmės, kuriose kaupiasi seilės, maisto likučiai ir kt. Šios „kišenės“ yra potenciali infekcijos grėsmė, todėl reikėtų kuo atidžiau valyti protinius dantis, dažniau skalauti burną.
Kaip valyti tarpdančius?
Tarpdančiai – viena sunkiausiai išvalomų vietų, juose kaupiasi maisto likučiai, formuojasi apnašas, dantų akmenys, kyla dantų audinio pažeidimų grėsmė. Tarpdančių valymas odontologo kabinete nėra itin malonus, tad kuo geriau pasirūpinsite savo tarpdančiais patys, tuo mažiau diskomforto patirsite profesionalios burnos higienos procedūros metu.
Kai kurių odontologų nuomone, geriausia priemonė valyti tarpdančius yra specialus tarpdančių šepetėlis, tačiau jį būtina pasirinkti teisingai. Jei tarpai tarp dantų yra siauri, rinkitės mažesnį, kad nepažeistumėte dantenų. Jei tarp dantų yra didesnis laisvumas, reikės didesnio šepetėlio, kuris efektyviai pašalins nešvarumus iš tarpdančių. Paprasčiausia įsigyti skirtingų dydžių šepetėlių ir išmėginę juos atrasite tinkamiausią.
Tarpdančių šepetėliu atlikite tiesius judesius pagal dantų tarpo kryptį. Šepetėlį įkiškite tarp dantų ir ištraukite ta pačia kryptimi, o ne kelkite. Taip būtina išvalyti kiekvieną tarpdantį. Valymo metu turėtų būti juntamas nedidelis tamprumas, bet grūsti šepetėlio per jėgą negalima – taip gali būti pažeistos dantenos. Jei tamprumo nejaučiate, vadinasi, jums reikia didesnio tarpdančių šepetėlio, nes naudojamas negali efektyviai išvalyti viso tarpdančių paviršiaus.
Daugeliui tarpdančių valymas kelia nemalonias asociacijas, tačiau dažniausiai taip yra dėl žinių trūkumo. Valant tarpdančius taisyklingai nėra jaučiamas skausmas. Dar bijoma ir kraujavimo, tačiau jis rodo uždegimą, tad tarpdančių valymą reikėtų ne atidėti vėlesniam laikui, o kaip tik reguliariai kartoti. Tarpdančius rekomenduojama valyti bent vieną kartą per dieną.
Taip pat tarpdančių valymui galima naudoti siūlą ar irigatorių, tačiau šios valymo priemonės kai kuriais atvejais gali būti mažiau efektyvios.
Kaip taisyklingai valyti dantis vaikams?
Dantis vaikams reikėtų pradėti valyti jau nuo pirmojo mėnesio. Kūdikių dantų valymui naudojami specialūs ant piršto užmaunami šepetėliai, o kiek ūgtelėję mažyliai jau gali naudoti vaikiškas tradicinio dantų šepetėlio versijas. Vaikams pirkite šepetėlį švelniais šereliais ir vaikišką dantų pastą su fluoridais.
Dantis vaikams valykite taip, kaip ir sau: naudokite šluojamuosius, sukamuosius judesius, judėkite šepetėlio galvute nuo dantenų kramtomojo paviršiaus link. Nepamirškite nuvalyti liežuvio paviršiaus ir išvalyti tarpdančių. Kai vaikas jau bus pasirengęs, pamokykite jį išsivalyti dantis savarankiškai, tačiau visada prižiūrėkite, kad būtų nuvalyti visi dantų paviršiai, o mažyliui formuotųsi geri dantų priežiūros įpročiai.
Dantų valymo priemonės
Dantų valymo priemonių pasiūla yra išties didelė, tad svarbu joje nesusipainioti. Nesirinkite dantų šepetėlio pagal spalvą ar dizainą – daug svarbiau, kad jo šereliai būtų minkšti, o galvute galėtumėte patogiai pasiekti visus dantų paviršius. Visada rinkitės kokybiškas dantų valymo priemones, o dvejojate, paprašykite savo odontologo rekomendacijos – jis tikrai patars.
Kiekviename vonios kambaryje turėtų būti ne tik dantų šepetėlis, bet ir tarpdančių šepetėlis ar siūlas, dantų pasta, burnos skalavimo skystis. Rinkdamiesi šias priemones nesivaikykite reklaminių šūkių, o atkreipkite dėmesį savybes – svarbu, kad dantų valymo priemonės ne tik efektyviai pašalintų apnašą, bet ir būtų saugios dantenoms bei dantų audiniams.