Endodontija (dantų kanalų gydymas)
Dantis yra sudarytas iš kieto viršutinio sluoksnio (emalio ir dentino), o šio viduje yra kraujagyslės ir nervas. Esant įskilusiam, nulūžusiam, karieso giliai pažeistam, netinkamai ar daug kartų gydytam dančiui, bakterijos gali lengvai patekti į šio vidų ir sukelti nervo ir kraujagyslių infekciją. Pacientui, susidūrusiam su tokia problema, reikalingas dantų kanalų gydymas (endodontija).
Endodontinis gydymas taikomas esant žemiau pateiktoms situacijoms.
- Karieso stipriai pažeistam dančiui ir infekcijai pasiekus vidinius šio audinius.
- Jau gydytiems dantų kanalams, kurie buvo užsandarinti nekokybiškai ir į šiuos vėl pateko bakterijų. Dantų kanalų pergydymui yra taikoma mikroskopinė endodontija (naudojantis mikroskopu, pasiekiamas didesnis tikslumas ir efektyvesni gydymo rezultatai). Endodontologas pašalina seną kanalų užpildą, viską kruopščiai išvalo, sterilizuoja ir užpildo nauja plombine medžiaga. Danties estetika ir funkcionalumas atstatomas plomba ar vainikėliu.
- Patyrus mechaninę traumą, pavyzdžiui, danties skilimo atveju.
- Esant nekokybiškai atliktam danties plombavimui (plomboje atsiradus nesandarumui).
- Prieš planuojamą danties protezavimą.
Dantų kanalų uždegimo simptomai
Žemiau pateikti simptomai, būdingi dantų kanalų uždegimui.
- Danties jautrumas, pasireiškiantis valgant karštą ar šaltą maistą/gėrimus.
- Stiprus skausmas, dažnai kamuojantis nakties metu.
- Skausmas kramtant maistą ar dantį liečiant.
- Dantenų patinimas.
- Nedidelis, prie dantenų susiformavęs pūlingas darinys.
- Danties spalvos pokytis (dažniausiai įgauna pilką atspalvį).
Tačiau, kaip patvirtina ir pacientų, kuriems buvo diagnozuota ši liga, atsiliepimai, danties uždegimas, per danties šaknį plintantis į aplinkinį kaulą ir šį ardantis, gali būti nepastebimas vizualiai bei nesukelti fizinio diskomforto. Tik reguliarūs profilaktiniai vizitai pas odontologą, kurių metu nustatoma endodontinio gydymo būtinybė, gali padėti išvengti skaudžių šios ligos pasekmių.
Kas nutiks, jeigu negydysite dantų šaknų kanalų?
Ilgai nepastebėtas dantų šaknų kanalų uždegimas ir laiku nepradėtas endodontinis gydymas yra susijęs su rimtomis pasekmėmis. Negydoma infekcija plinta į aplinkinius audinius ir žandikaulio kaulą. Pacientas patiria vis stiprėjantį skausmą, vargina diskomfortą keliantis tinimas.
Padidėja periodontito rizika, gali prasidėti aplink uždegiminę šaknį esančio kaulo tirpimas. Galiausiai infekcija neigiamai veikia ir bendrą paciento burnos sveikatos būklę.
Kuo ilgiau atidėliojamas endodontinis gydymas, tuo jis bus sudėtingesnis, ilgiau trunkantis bei, žinoma, brangesnis.
Dantų kanalų gydymas gali būti atliekamas ir nėštumo metu. Tik apie tai moteris turi pranešti gydančiam endodontologui, jog šis parinktų tinkamus nuskausminamuosius bei įvertintų kitų tyrimų, pavyzdžiui, rentgeno nuotraukos, būtinybę.
Dantų kanalų gydymo būdai
Dental P.R.O. odontologijos klinikoje, esant sudėtingesniems ir beveik visada – dantų kanalo pergydymo atvejais, endodontologas naudoja mikroskopą. Tai – instrumentas, leidžiantis pamatyti didesnį, aiškesnį vaizdą, ženkliai pagerinantis darbo tikslumą, sumažinantis galimų komplikacijų tikimybę bei garantuojantis puikius gydymo rezultatus.
Kaip pasiruošti endodontiniam gydymui?
- Prieš planuojamą endodontinį gydymą rekomenduojama profesionali burnos higiena.
- Padaroma rentgeno nuotrauka, kurią įvertinus, odontologas priima sprendimą, ar endodontinis gydymas yra reikalingas.
Dantų šaknų kanalų gydymo eiga
- Įvertinus bendrą danties būklę bei išanalizavus rentgeno nuotrauką nusprendžiam ar reikalingas dantų šaknų kanalų gydymas ir planuojama šio eiga aptariama su pacientu.
- Siekiant, jog pacientas procedūros metu nejaustų skausmo, atliekamas vietinis nuskausminimas.
- Atliekamas pažeistų danties audinių išvalymas.
- Pasiekus danties viduje esančią ertmę, kurioje yra kraujagyslės ir nervai, ši bei danties kanalai, naudojant specifinius instrumentus, kruopščiai išvalomi.
- Nervas ir kraujagyslės, žuvę dėl įsimetusios infekcijos, pašalinami.
- Siekiant sunaikinti burnos ertmėje esančias bakterijas, atliekama šios dezinfekcija.
- Infekcijai išplitus į kaulą, esantį aplink dantį, dantis pripildomas reikiamų medikamentų, kurie paliekami mažiausiai savaitei. Priklausomai nuo individualaus atvejo, vaistus, apsilankius pas endodontologą, gali tekti pakeisti kelis kartus.
- Jei komplikacijos nėra ir infekcija neišplitusi, danties kanalai iš karto pripildomi sandarinančios ir pakartotiniam uždegimui atsirasti neleidžiančios medžiagos.
- Atliekamas dantų plombavimas arba protezavimas vainikėliu, taip atkuriant natūralią danties estetiką bei funkcionalumą.
Po sėkmingo endodontinio gydymo, uždegimo pažeistas danties kaulas atsistato tik po 6 mėnesių ar dar vėliau. Diskomfortas, galimai juntamas po procedūros, išnyksta per kelias dienas, tačiau kartais prireikia ir kelių savaičių.
Vieno vizito pas endodontologą trukmė priklauso nuo šaknų kanalų, kuriuos reikia valyti, skaičiaus (gali būti 1-4, o kartais ir 5 šaknies kanalai) ir gali trukti nuo 1 iki 2 valandų. Priklausomai nuo klinikinio atvejo sudėtingumo (pavyzdžiui, dėl stipraus uždegimo sukelto kraujavimo/pūliavimo iš šaknies kanalo ar sudėtingos šaknies kanalų struktūros), pas endodontologą gali tekti lankytis 4-5 kartus, tačiau kartais pakanka vos vieno vizito.
Teigiami pokyčiai po endodontinio gydymo
Kruopščiai, kokybiškai atliktas endodontinis gydymas padeda atsikratyti ne tik varginančio skausmo bei kitų, šią problemą lydinčių, diskomfortą keliančių simptomų, bet, svarbiausia, sustabdo uždegimo plitimą bei dažnu atveju apsaugo nuo danties netekimo.
Dantų priežiūra po endodontinio gydymo
Tęsiant endodontinį gydymą ir dar neatlikus galutinės dantų restauracijos, užplombuojant ar uždedant nuolatinį vainikėlį, gydomą dantį reikia saugoti: nekąsti tuo dantimi kieto maisto, stengtis, jog šiam tektų kuo mažesnis kramtymo krūvis. Atliekant dantų šaknų kanalų valymą, su nervu pašalinamos ir kraujagyslės, kurių paskirtis – danties maitinimas. Dėl šios priežasties dantys yra gerokai trapesni ir padidėja lūžio rizika.
Baigus endodontinį gydymą ir atlikus nuolatinę danties/dantų restauraciją, jokios išskirtinės dantų priežiūros neprireikia. Kaip ir iki dantų šaknų kanalų valymo, būtina kruopšti burnos higiena, naudojant tinkamas burnos higienos priemones (dantų pasta, šepetėlis, burnos skalavimo skystis, tarpdančių šepetėlis, tarpdančių siūlas ir kita).
Net jei dantų skausmas ir nejaučiamas, būtini reguliarūs vizitai pas odontologą profilaktinei apžiūrai (idealu – kas 6 mėnesius). Taip pat rekomenduojama ir profesionali burnos higiena, kurios atlikimo dažnumą, įvertinus individualią burnos būklę, rekomenduos higienistas.
Kiek laiko tarnauja plombos/sutvarkytų dantų šaknys?
Konkrečiai atsakyti, kiek laiko tarnauja dantų plombos ar endodontiniu būdu sutaisytų dantų šaknys, negalima. Šiai medicininei procedūrai garantija nėra suteikiama, tačiau Dental P.R.O. endodontologai, pasitelkę savo kompetenciją, modernias technologijas bei kokybiškas medžiagas, deda visas pastangas, jog endodontinio gydymo rezultatai būtų efektyvūs ir ilgalaikiai.
Endodontinio gydymo sėkmė taip pat priklauso ir nuo kitų veiksnių:
- bendros burnos sveikatos;
- individualios periodonto būklės;
- atlikto danties plombavimo kokybės;
- laiku atlikto protezavimo (jei reikalingas).
Ar dantų kanalų gydymas yra skausmingas?
Dental P.R.O. odontologijos klinikoje taikomos moderniausios technologijos, aukščiausia endodontinį gydymą atliekančių specialistų kompetencija ir patirtis bei nuskausminamieji vaistai lemia, jog dantų šaknų kanalų gydymas pacientui diskomforto nesukelia. Priešingai, analizuojant, kas tai yra endodontologija, akivaizdu, jog šios procedūros tikslas – padėti sumažinti pacientą kamuojantį dantų skausmą.
Kiek kainuoja dantų kanalų gydymas?
Vienas dantis gali turėti 1-4, o kartais – net ir 5 šaknies kanalus. Galutinė endodontinio gydymo kaina priklauso nuo atvejo sudėtingumo bei šaknies kanalų skaičiaus.