Protinio danties šalinimas

Protiniai dantys – paskutiniai eilėje esantys dantys. Esant tam tikroms aplinkybėms, siekiant sumažinti paciento patiriamą diskomfortą ir išvengti šių bei greta esančių dantų karieso, yra atliekamas protinio danties šalinimas chirurginiu būdu.

Priklausomai nuo individualios klinikinės situacijos ir paciento išreikštų pageidavimų, protinis dantis gali būti šalinamas tiek atlikus vietinę nejautrą, tiek su sedacija. Tai procedūra, kurios metu pacientui į veną (intraveninė sedacija) lašinami specialūs medikamentai, pasireiškiantys atpalaiduojamuoju poveikiu. Pacientas visiškai neužmiega (kaip su atliekama įprasta narkoze), tačiau yra ramus, nesidomi aplinka, pamiršta tokius, ramybės neduodančius klausimus, kaip, pavyzdžiui, „ar skauda?“, „kiek laiko skaudės?“ ir panašiai, procedūros visiškai ar dalinai neprisimena.

Protinio danties šalinimo trukmė priklauso nuo individualios situacijos, tačiau neretai vieno vizito metu, per mažiau nei valandą, galima pašalinti visus keturis protinius dantis, taip sutrumpinant gijimo laikotarpį, o ir vaistus pacientui tenka gerti tik vieną kartą.

Ar operacinis protinio danties šalinimas nėštumo metu yra galimas, sprendžiama įvertinus individualią pacientės sveikatos būklę bei nėštumo eigą.

Kodėl svarbu šalinti protinius dantis?

Jei protinis dantis yra išdygęs pilnai ir taisyklingai, pacientui nesukelia jokių problemų, susijusių su kruopščia burnos priežiūra (yra geras priėjimas valantis dantų šepetėliu ir tarpdančių siūlu/šepetėliu), protinio danties šalinimas nėra būtinas. Priešingu atveju, esant būtinybei išrauti protinį dantį ir delsiant tai atlikti, galimos įvairios komplikacijos.

Dėl retinuoto (visiškai neišdygusio) ar dalinai išdygusio protinio danties gali susiformuoti dantų cistos, šalinamos chirurginiu būdu. Cistoms augant, kyla rizika, jog šios pradės stumti dantis, ko pasekoje gali būti pažeidžiamas žandikaulio kaulas, šalia esantys dantys ir dantų nervai. Minėta komplikacija dažniau pasitaiko protiniam dančiui išdygus tik dalinai.

Dažnam pacientui yra sudėtinga kruopščiai išsivalyti protinius dantis, tad juose besikaupiančios apnašos kelia karieso atsiradimo riziką ne tik ant protinių, bet ir greta esančių dantų. Gali atsirasti aplinkinių burnos ertmės audinių uždegimas ir šį lydintis skausmas.

Netaisyklingai išdygę protiniai dantys kramtant maistą dirgina skruosto gleivinę, sąlygoja žaizdelių, opų ir kitų, skausmą sukeliančių darinių susiformavimą. Galiausiai, skausmas, neretai pereinantis net į ausų ar smilkinių sritį, o kartais ir temperatūra, kaip patvirtina dalies pacientų atsiliepimai, lydi ir šių dantų dygimo procesą.

Kada rekomenduojamas protinio danties rovimas?

 • Nesant pakankamam priėjimui (pacientas fiziškai negali išsižioti pakankamai plačiai), būtino siekiant atlikti kokybišką viršutinio/apatinio protinio danties plombavimą karieso atveju ar atliekant šaknų kanalų gydymą.
 • Jei dėl išdygusio protinio danties/dantų pasikeitė priekinių dantų padėtis (išryškėjo dantų kreivėjimas).
 • Prieš planuojamą atlikti ortodontinį dantų gydymą breketais ir esant netaisyklingai sudygusiems protiniams dantims.
 • Prie netaisyklingai ar nepilnai išdygusio protinio danties kaupiantis maisto likučiams ir taip augant kaimyninio danties karieso rizikai.
 • Nuolat pasikartojančiam, dantenų, esančių aplink protinį dantį, skausmui ir uždegimui.
 • Esant nuolatiniam, valgant juntamam žando gleivinės prie protinio danties sukandimui.
 • Kylant problemų tinkamai išvalyti protinius dantis ir dėl to susiduriant su nemaloniu burnos kvapu.

Rekomendacijos po protinio danties rovimo operacijos

Po operacijos galimas kraujavimas iš išrauto protinio danties vietos, skausmas, kurį, esant poreikiui, galima malšinti gydytojo paskirtais vaistais, patinimas, įprastai trunkantis tris pirmąsias dienas, o, po sudėtingesnės danties traukimo procedūros – ir kraujosruva ant skruosto. Esant labiau išreikštiems simptomas, pacientui gali būti skiriamas nedarbingumas (reikia kreiptis į šeimos gydytoją), tačiau dažnu atveju to neprireikia.

Sudėtingesnis gijimas dažniau būna po protinių apatinio žandikaulio dantų rovimo. Tuo tarpu esant nesudėtingai procedūrai ir, žinoma, laikantis gydytojų pateiktų bendrųjų ir individualių rekomendacijų, pooperacinis laikotarpis gali praeiti be jokių simptomų ar pastarieji būti nežymūs.

 • Parą po atliktos protinio danties rovimo operacijos neskalaukite burnos jokiais skysčiais.
 • Po šios procedūros primygtinai nerekomenduojamas rūkymas (nuo šio žalingo įpročio susilaikykite kiek galima ilgiau!): nikotinas neigiamai veikia dantenų kraujotaką ir stabdo žaizdų gijimo procesą.
 • Kurį laiką valgykite kiek įmanoma minkštesnį maistą.
 • Negerkite karštų gėrimų.
 • Venkite didelio fizinio krūvio.

Protinio danties šalinimo kaina

PROTINIO danties šalinimas (paprastas)
80,00 €
PROTINIO danties šalinimas (vidutinio sudėtingumo)
100,00 €
PROTINIO danties šalinimas (sudėtingas)
120,00 €