Dantų tiesinimas breketais – vienas populiariausių ir efektyviausių būdų, koreguojantis netaisyklingą sąkandį, dantų padėtį ir leidžiantis turėti gražią šypseną. Svarbu žinoti, jog breketai suteikia ne tik estetinę naudą, bet ir gerina bendrą burnos sveikatą: mažina riziką susirgti dantų ir dantenų ligomis bei apsaugo nuo galimo dantų netekimo. Taip pat breketai padeda kovoti ir su tokiais funkciniais sutrikimais, kaip netaisyklingas kramtymas, kuris ilgainiui sukelia žandikaulio, galvos skausmus ar net įtakoja tam tikrus kalbos sutrikimus.

Kokią naudą suteikia breketai?

Breketai, visų pirma, pagerina dantų ir šypsenos išvaizdą. Po gydymo stebimi teigiami pokyčiai veide: susitvarko žandikaulio simetrija ir bendra veido bruožų harmonija, kas leidžia labiau pasitikėti savimi ir jaustis emociškai geriau. Taip pat gydymas breketais koreguoja sąkandį, todėl galima lengviau kramtyti maistą. Dantys tampa tiesūs, lengviau valomi, ženkliai sumažėja ėduonies ir periodonto ligų rizika. Breketai padeda išspręsti tokias ortodontines problemas, kaip kreivi ir susigrūdę dantys, tarp dantų esantis per didelis tarpas ar netaisyklingas sąkandis. Šis gydymas taip pat gerina ir burnos ir kūno sveikatą: padeda sumažinti žandikaulio ir galvos skausmus, atsiradusius dėl netaisyklingo sąkandžio. Be to šis gydymas gali būti taikomas net ir sudėtingiems atvejams. Yra galimybė rinktis iš skirtingų breketų rūšių, pagal individualią paciento situaciją ir poreikius.

Kaip pasirinkti tinkamus breketus?

Tinkamai parinkti breketus gali tik gydytojas specialistas. Tam reikia įvertinti individualią dantų ir sąkandžio būklę. Atsižvelgiant į paciento lūkesčius ir ortodontinės problemos mastą, ortodontas rekomenduoja efektyviausią breketų rūšį. O jų yra dvi: vidiniai (liežuviniai) ir išoriniai (metaliniai, beligatūriniai, keramikiniai, safyriniai).

Breketų rūšys:

Metaliniai breketai:

Tai patys populiariausi ir užtikrinantys puikų kainos ir kokybės santykį breketai. Geriausiai tinka vaikams ir paaugliams, tačiau yra labiau matomi. Kai kurie pacientai nenori jų rinktis dėl prastos estetinės išvaizdos.

Beligatūriniai breketai:

Šie breketai taip pat gaminami iš metalo, tačiau jie turi išmanesnį vielos tvirtinimo mechanizmą. Viela prie dantų spaudžiama mažesnę jėga, todėl pacientai gali jaustis komfortiškai. Gydymą šiais breketais rekomenduojama rinktis tiems asmenims, kurie nori greitesnio rezultato ir retesnių vizitų pas ortodontą. Taip pat beligatūriniai breketai yra lengvai valomi ir prižiūrimi.

Keramikiniai breketai:

Tai estetiniai breketai, kurie yra mažiau pastebimi (spalva panaši į natūralią dantų spalvą), tačiau suteikiantys taip pat efektyvius rezultatus. Jie geriausiai tinka suaugusiems pacientams, kurie nori estetinės breketų alternatyvos. Reikia įvertinti ir tai, kad jie brangesni ir trapesni, lyginant su metaliniais breketais – sulūžus tenka keisti naujais. Gydymas taip pat trunka ilgiau.

Safyriniai breketai:

Tai dar vieni estetiniai breketai. Jie praktiškai nematomi, visiškai skaidrūs ir, lyginant su keramikiniais, tvirtesni, nors taip pat trapūs. Juos renkasi tie pacientai, kurie nori estetiškiausio ir natūraliausio vaizdo bei nebijo kiek aukštesnės gydymo kainos. Ortodontinis gydymas šiais breketais taip pat trunka ilgiau.

Liežuviniai

Vidinių breketų rūšis, tinkama tik nedidelėms ortodontinėms problemoms gydyti. Jie tvirtinami vidinėje dantų pusėje, todėl yra nematomi. Svarbu paminėti ir kelis esminius jų trūkumus: pasižymi didesne kaina, gali sukelti liežuvio dirginimą ir šiek tiek apsunkinti kalbėjimą, iki kol pacientas pripras prie breketų sistemos. Taip pat liežuvinius breketus sudėtingiau valyti.

Kada galima pradėti gydymą breketais?

Dantų tiesinimas breketais dažniausiai pradedamas jau ankstyvoje paauglystėje (12 – 13 metų), kai pacientams išdygsta visi nuolatiniai dantys. Pavėlavus labai pergyventi nereikia – ortodontinis gydymas breketais suteikia efektyvius rezultatus ir suaugusiems asmenims. Taip pat kai kuriais atvejais breketai gali būti pasiūlyti ir vaikams, kurie dar turi pieninius dantis, jeigu jiems reikalinga netaisyklingai išdygusių nuolatinių dantų korekcija.

Kaip atrodo gydymas breketais?

Pirmiausia reikia atvykti konsultacijai pas ortodontą. Jis, įvertinęs dantų ir sąkandžio būklę bei išklausęs paciento lūkesčius, pasiūlo tinkamiausią breketų rūšį. Toliau sudaromas gydymo planas bei pradedami gaminti individualūs breketai. Prieš dedant breketus, būtina gydyti ėduonies pažeistus dantis (jei tokių yra) ir dar rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną. Galiausiai uždedami pagaminti breketai. Procedūra neskausminga, tik po jos kurį laiką gali būti juntamas maudimas.

Kiek trunka ir kiek kainuoja gydymas breketais?

Paprastai gydymas breketais trunka nuo 1,5 iki 2,5 metų. Tai priklauso nuo konkretaus paciento ir jam parinkto ortodontinio gydymo būdo. Breketų kainos labai skirtingos. Gydytojas ortodontas visada pasiūlo tinkamiausią ir finansiškai priimtiniausią gydymo būdą. Į kainą reikia įtraukti ne tik breketų sistemą, bet ir papildomas procedūras, būsimų vizitų pas ortodontą skaičių, recentinių aparatų kainą ir kita. Tiksli suma apskaičiuojama konsultacijos pas ortodontą metu. Priklausomai nuo jūsų gyvenamos ir pasirinktos odontologijos klinikos, breketai gali būti dedami Kaune, Vilniuje ar kituose jums patogiuose miestuose.

Kaip taisyklingai prižiūrėti dantis su breketais?

Apie taisyklingą dantų priežiūrą, nešiojant breketus, tiksliausiai papasakos jūsų ortodontas. Taip pat rekomenduojama naudotis ir šiais patarimais:

  •         dantis valykite su dantų pasta, kurios sudėtyje yra fluoro. Rinktis reikėtų minkštą ar vidutinio minkštumo dantų šepetėlį. Taip pat praverstų ir vieno danties šepetėlis. Būtina valyti ir tarpdančius: su tarpdančių siūlu, specialiu tarpdančių šepetėliu arba irigatoriumi. Dantis valyti reikia po kiekvieno valgio. Jei tai padaryti galimybės nėra – skalauti burną su burnos skalavimo skysčiu;
  •         rekomenduojama vengti labai kieto, lipnaus ar traškaus maisto, kuris gali pažeisti breketus. Į mitybą drąsiai įtraukite minkštą maistą, pavyzdžiui, košes, vaisius ir daržoves;
  •         reguliariai lankykitės pas ortodontą, kuris stebės jūsų gydymo procesą ir būtinai laiku atvykite profesionaliai burnos higienai, kuri, nešiojant breketus, atliekama dažniau (kas 3 – 4 mėnesius), nei įprastai.