Blogas burnos kvapas (halitozė)
Blogas kvapas iš burnos, dar vadinamas halitoze, yra nemaloni problema, su kuria tenka susidurti daugeliui. Tai kelias diskomfortą bendraujant su kitais, mažina pasitikėjimą savimi. Rinkoje siūloma daugybė priemonių gaivai užtikrinti, tačiau norint šią problemą įveikti, visų pirma, būtina išsiaiškinti, kodėl blogas kvapas iš burnos sklinda. Galiausiai, halitozė gali būti rimtesnių dantų ar burnos sveikatos problemų simptomas, kurio nevalia ignoruoti.

Blogas burnos kvapas ir jo priežastys

Priežastys, kodėl iš burnos sklinda blogas kvapas, gali būti įvairios. Visgi dažniausiai nemalonaus kvapo šaltiniu yra sugedę dantys, uždegimo paveiktos dantenos. Šias problemas lemia prasti burnos higienos įpročiai, laiku neatliktas gydymas. Dėl to burnoje kaupiasi bakterijos, kurios ir skleidžia nemalonų kvapą, bet tikroji problema yra daug rimtesnė – atidėliojant gydymą gali būti pažeisti dantų audiniai, dantys, vystosi uždegimas, kuris gali komplikuotis ir kelia dantų praradimo grėsmę.

Taip pat halitozė gali vystytis ir dėl seilių apytakos sutrikimo, tam tikrų vaistų vartojimo, netaisyklingo kvėpavimo – kai miegant kvėpuojama pro burną, dažnai juntamas blogas kvapas iš burnos ryte. Rizikos veiksniais yra tokios ligos kaip cukrinis diabetas, žarnyno, skrandžio, inkstų ligos, kepenų ar tulžies pūslės funkcijos sutrikimai, kai kurios lėtinės ir onkologinės ligos. Blogas kvapas iš burnos dėl skrandžio veiklos sutrikimo gali būti tiek laikinas, tiek nuolatinis.
Sergant peršalimo ligomis, gali būti jaučiamas blogas kvapas iš gerklės, tačiau tai laikinas reiškinys. Jį sukelti taip pat gali lėtinis sinusitas, faringitas, rinitas, blogas burnos kvapas dėl tonzilių gali kamuoti sergant tonzilitu.

Kai kamuoja blogas burnos kvapas priežastys gali būti ir kasdieniai įpročiai: rūkymas, dietinė mityba ar badavimas, stresas, įtampa. Svarbu žinoti, kad halitozė dažnai yra tik padarinys, tad norint jos atsikratyti, būtina pašalinti pagrindinę priežastį.

Halitozės simptomai

Pagrindinis halitozės simptomas yra blogas kvapas, tačiau gali būti sudėtinga įvertinti savo burnos kvapą, nors jis ir nemalonus, patys galime to visai nepajausti. Dėl to burnos kvapui įvertinti siūloma taikyti kelis metodus. Rekomenduojama prie liežuvio pradžios pridėti vatos tamponą, suvilgyti jį seilėmis ar palaikyti po liežuviu, kol sudrėks. Tuomet minutėlei atidėti į šalį ir tik tada vertinti kvapą.

Kitas patikimas metodas burnos kvapui įvertinti – paprašyti artimo žmogaus pagalbos. Kiti gali daug geriau užuosti mūsų burnos kvapą, todėl šis metodas yra patikimas, nors ir ne itin malonus. O jei artimojo pagalbos prašyti drovitės, dar galite išvalyti tarpdančius siūlo ir po minutės įvertinti jo kvapą.

Visgi, jei sudėtinga burnos kvapą įvertinti, halitozę išduoti gali šie simptomai:

  • baltos apnašos ant liežuvio;
  • baltos apnašos ant tonzilių;
  • burnos sausumas ir apnašos burnoje po nakties miego;
  • prastas burnos kvapas suvalgius baltymingų maisto produktų;
  • gleivės, bėganti nosis;
  • sutirštėjusios seilės, dėl kurių kyla poreikis dažnai išvalyti gerklę;
  • alerginės reakcijos, peršalimo ligos;
  • nuolat juntamas rūgštus, karštus metalo skonis burnoje.

Halitozės diagnostika

Nustatyti, kodėl iš burnos sklinda blogas kvapas yra daug sudėtingiau, nei diagnozuoti patį blogą kvapą. Antra vertus, daugelis patys negali užuosti blogo burnos kvapo, o mandagūs aplinkiniai apie jį taip pat neužsimena – dėl šios priežasties gali prireikti nemažai laiko, kol halitozė bus diagnozuota.

Kaip minėjome, blogas burnos kvapas yra tik pasekmė, todėl būtina diagnozuoti ir gydyti ar spręsti pirminę problemą. Dėl to halitozės diagnostika apima įvairius tyrimų metodus, juolab jog ji gali būti ir itin sudėtingų ligų (pavyzdžiui, onkologinių) padarinys. Būtina išsiaiškinti nemalonų burnos kvapą sukėlusias priežastis, nuo to priklauso gydymo būdo parinkimas.

Dėl šios priežasties, pastebėjus blogą burnos kvapą, pirmiausia reikėtų apsilankyti pas odontologą. Jei jis neras dantų ir dantenų pažeidimų, verta keliauti pasitikrinti sveikatos pas šeimos gydytoją – halitozė gali būti rimtos sveikatos būklės požymis.

Kaip gydoma halitozė?

Daugeliu atvejų halitozė pacientus kamuoja dėl dantų pažeidimų ar prastos burnos higienos. Ji gydoma atkuriant dantų pažeidimus, atliekant profesionalios burnos higienos procedūrą. Deja, tokia procedūra nepadės, jei blogas burnos kvapas iš skrandžio sklinda rytais ar kamuoja refliuksas – pirmiausia reikės išspręsti virškinimo sistemos bėdas.

Kai kamuoja blogas burnos kvapas gydymas natūraliomis priemonėmis taip pat gali būti veiksmingas. Rekomenduojama vartoti probiotikus, kurie yra naudingi žarnyno veiklai. Tai efektyvus būdas, kai kamuoja blogas burnos kvapas dėl skrandžio.

Blogas burnos kvapas po danties rovimo gali kamuoti dėl infekcijos ir besivystančio uždegimo. Jį įveikti gali padėti skalavimas specialiu skysčiu, kuris turi antibakterinių savybių. Skalavimas taip pat užtikrina, kad blogas burnos kvapas ryte nesugrįš.

Jei blogas burnos kvapas vaikui diagnozuojamas dėl prastos burnos higienos, reikėtų skirti daugiau dėmesio jo mokymui, kaip tinkamai valyti ir prižiūrėti dantis. Blogas kvapas iš burnos vaikui gali sklisti ir dėl tam tikrų medžiagų disbalanso organizme, todėl rekomenduojama atlikti profilaktinę sveikatos patikrą.

Patarimai ir profilaktika geram burnos kvapui užtikrinti

Gerą burnos kvapą užtikrinti padės tos priemonės, kurios turi antibakterinių savybių. Tai gali būti burnos skalavimo skystis, purškiamas aerozolis, dantų pasta ir kt. Vis dėlto šie sprendimai yra trumpalaikiai, todėl svarbu išsiaiškinti kuo greičiau išsiaiškinti nemalonaus kvapo iš burnos priežastis. Pacientams, kuriuos kamuoja blogas burnos kvapas kur kreiptis nurodo šeimos gydytojas. Gali prireikti vizito pas gastroenterologą, onkologą ar kitų sričių gydytojus, tad apsišarvokite kantrybe.
Baltas liežuvis ir blogas burnos kvapas – svarbus simptomai, kurie padeda diagnozuoti halitozę. Apnašos susidaro dėl bakterijų veiklos, todėl reikėtų vengti saldžių gėrimų ir patiekalų, mat bakterijoms cukrus yra puikus maistas.

Išvengti halitozės padeda subalansuota mityba ir žalingų įpročių (rūkymo, alkoholio vartojimo) atsisakymas. Taip pat rekomenduojama gerti daug vandens, nes jis neleidžia burnai išdžiūti, suskystina seiles. Jos dalyvauja pirminiame virškinimo procese, todėl kuo geriau atlieka savo funkciją, tuo mažiau burnos ertmėje kaupiasi apnašų ir bakterijų.

Vis dėlto pirmoji pagalba nuo halitozės yra taisyklingas dantų valymas du kartus per dieną, tarpdančių priežiūra. Galite naudoti gaivų burnos skalavimo skystį, kuris ilgam užtikrina gerą kvapą. Jei norite rasti daugiau informacijos ir patarimų internete, paieškos laukelyje įrašykite: „blogas burnos kvapas kaip panaikinti“. Kai kuriems pacientams padeda žolelių arbatos, o kitiems – specialios dantų pastos.