Burnos higiena – tai individuali ir profesionali burnos ertmės ir dantų priežiūra. Tinkamai prižiūrimi dantys namuose ir reguliariai atliekama profesionali burnos higiena – raktas į sveiką burnos bei dantų sveikatą. Tai ne tik puiki profilaktinė priemonė nuo įvairių dantų ligų, bet dažnu atveju ir efektyvus jų gydymas.
Burnos higienos svarba nenuginčijama: ji padeda išvengti dantų ėduonies, periodontito ir gerina bendrą organizmo sveikatą. Burnos ertmė turi tiesų kelią į organizmą ir jos būklė gali turėti įtakos širdžiai ir kraujagyslėms, diabeto kontrolei bei bendrai savijautai. Galų gale švarūs bei gražūs dantys leidžia labiau pasitikėti savimi.
Kaip jau tikriausiai žinote, net ir itin kruopštus dantų valymas namuose negali pašalinti visų susikaupusių bakterijų ir apnašų, kurios ilgainiui sukietėja ir virsta dantų akmenimis. Atsikratyti jų namų sąlygomis neįmanoma. Dėl šios priežasties rekomenduojama reguliariai atvykti profesionaliai burnos higienai.
Kada reikia atlikti burnos higieną?
Profesionali burnos higiena turėtų būti atliekama, atsižvelgiant į kiekvieno žmogaus individualų atvejį. Įprastai rekomendacijose minima atvykti procedūrai kas 6 mėnesius, tačiau, jeigu sergate periodonto ligomis, rūkote, vartojate dažančius maisto produktus ir gėrimus, nešiojate breketus ar tiesiog dantys pasižymi polinkiu greičiau kaupti dantų akmenis, procedūra reikėtų atlikti dažniau. Beje, profesionalią burnos higieną reikia atlikti ir prieš ortodontinį gydymą, dantų protezavimą ar implantaciją. Dėl tikslių terminų geriausiai jus informuos burnos higienistas.
Burnos higiena nešiojantiems breketus
Burnos higiena nešiojant breketus yra dar svarbesnė. Breketai apsunkina dantų valymą ir sudaro palankesnes sąlygas kauptis maisto likučiams ir apnašoms, nei įprastai. Jeigu asmuo vartoja daug gazuotų gėrimų, rūgščių maisto produktų ir angliavandenių ant dantų gali atsirasti ir vadinamos „baltosios dėmės“ (demineralizacijos židiniai po emalio paviršiumi). Nešiojantys breketus turėtų kas 3-4 mėnesius atlikti profesionalią burnos higieną.
Kaip atliekama burnos higiena?
Atvykus pas profesionalų burnos higienistą, pirmiausia yra vertinama burnos ir dantų būklė, pasidomima, kaip pacientas prižiūri dantis namuose. Toliau seka šie žingsniai:
- Apnašų ir akmenų valymas ultragarsu. Švelniai, nepažeidžiant dantų paviršiaus, nuvalomos visos susikaupusios apnašos. Jeigu yra nešvarumų tarpdančiuose ar kitose sunkiai prieinamose vietose, specialistas juos pašalina su rankiniais instrumentais. Jautriems pacientams gali būti pasiūlyta vietinė nejautra.
- „Air flow“ technologijos taikymas. Į dantų paviršių purškiama perlų miltelių, sumaišytų su oru, srovė. Taip pasiekiamos net ir pačios atokiausios dantų vietos ir efektyviai pašalinamos visos apnašos, dažnai atsirandančios vartojant dažančius produktus (kavą, vyną ir t.t.). Dantų spalva šviesėja tiesiog akyse.
- Dantų poliravimas. Naudojami specialūs šepetėliai, guminiai diskeliai ir poliravimo pasta bei taip pašalinamos paviršinės dantų dėmės.
- Patarimai apie taisyklingą burnos higieną namuose. Galiausiai burnos higienistas supažindina pacientą apie tinkamą burnos priežiūrą namuose ir atsako į visus jam kylančius klausimus.
Kiek laiko trunka burnos higiena?
Burnos higiena paprastai atliekama per maždaug 1 valandą, bet gali užtrukti ir kiek ilgiau. Tai priklauso nuo individualios paciento dantų ir burnos ertmės būklės.
Ar ši procedūra yra saugi?
Kartais dar tenka išgirsti įvairių nepelnytai sklandančių mitų apie burnos higieną. Kai kurie žmonės vengia ją atlikti, nes galvoja, kad ji gali pakenkti dantims ar įtakoti greitesnį jų sugedimą, tačiau tai visiška netiesa. Laiku atliekama profesionali burnos higiena kaip tik užkerta kelią dantų ir burnos ertmės ligoms. Tai viena geriausių prevencinių priemonių.
Procedūra tinkama įvairaus amžiaus asmenims. Burnos higiena vaikams taip pat yra atliekama, tik jos procesas kiek paprastesnis, nei suaugusiųjų. Burnos higiena yra visiškai saugi procedūra ir net rekomenduojama nėščiosioms.
Ar burnos higiena yra skausminga procedūra?
Burnos higiena yra neskausminga procedūra. Tiesa, kartais pasitaiko atvejų, kada paciento dantys ar dantenos yra itin jautrūs, todėl procedūra gali kelti diskomfortą. Tas pats gali nutikti ir, kai ant dantų yra daug akmenų bei apnašų. Bet kuriuos atveju jaudintis neverta, nes burnos higienistas gali atlikti vietinį nuskausminimą.
Dantų priežiūra po dantų higienos
Rezultatai po burnos higienos džiugina? Tikriausiai jau pastebėjote, kad dantys tapo švaresni, šviesesni, juntamas malonus gaivos skonis burnoje. Belieka išsiaiškinti apie tinkamą dantų priežiūrą po profesionalios burnos higienos.
- Jau po valandos galima vartoti skysčius ir valgyti, tik tą dieną venkite dažančių gėrimų ir maisto produktų.
- Kelias valandas po procedūros vienu metu nevartokite karštų ir šaltų gėrimų ar maisto.
- Neišsigąskite, jei kelias dienas po procedūros jausite dantenų jautrumą ar išvysite kraują valantis dantis. Taip kartais nutinka, kai burnos higiena buvo labai prasta.
- Valykite dantis bent du kartus per dieną minkštu arba vidutinio kietumo šepetėliu. Nepamirškite naudoti ir tarpdančių siūlą arba specialų tarpdančių šepetėlį bei kartas nuo karto skalaukite burną su burnos skalavimo skysčiu.
- Kiek tik įmanoma propaguokite sveiką mitybą. Venkite saldumynų ir gazuotų gėrimų. Į mitybos racioną įtraukite maisto produktų ir gėrimų, kurie turi kalcio.
- Reguliariai lankykitės pas odontologą profilaktinei dantų apžiūrai. Ir, žinoma, laiku atlikite profesionalią burnos higieną.
Kiek kainuoja burnos higiena?
Burnos higienos kaina gali svyruoti priklausomai nuo procedūros sudėtingumo, naudojamų metodų ir technologijų. Kai burnos higiena labai prasta, procedūra trunka ilgiau, kartais jai prireikia ne vieno, o dviejų etapų, todėl kaina kyla.
Daugumoje odontologijos klinikų gali būti pasiūlytos ir papildomos procedūros, pavyzdžiui, fluoro aplikacijos, periodontologinių kišenių plovimas, plombos poliravimas ar dantų balinimas po higienos. Tokiu atveju kaina padidėja.
Visada rekomenduojama sekti akcijas ir jomis pasinaudoti. Daugiau informacijos apie profesionalios burnos higienos ir papildomų procedūrų kainas rasite čia: Burnos higiena.