Dantų traumos gali turėti rimtų padarinių tiek šypsenos estetikai, tiek sveikatai. Jos dažniausiai nutinka netikėtai, patekus į nelaimingą atsitikimą ar avariją, parkritus, užsigavus. Svarbu žinoti, kad patyrus dantų traumą svarbi kiekviena minutė ir reaguoti reikia nedelsiant – tai gali padėti sumažinti pažeidimo mastą ir išgelbėti pažeistus dantis ar audinius, sušvelninti traumos padarinius. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines dantų traumas, jų gydymą ir prevenciją.
Dažniausiai pasitaikančios dantų traumos
Dantų traumos gali būti labai įvairios ir pagal sudėtingumą yra skirstomos į lengvas, vidutines bei sunkias. Taip pat pasitaiko ir itin sunkių atvejų, kai pacientams reikalingas sudėtingas gydymas. Vienos dažniausiai patiriamų dantų traumų yra sumušimas, išjudinimas, emalio įtrūkimas. Šio tipo traumų gydymas paprastesnis, greitesnis, patiriama mažiau žalos.
Visgi ne visiems pacientams pasiseka, kai kuriems tenka susidurti su tokiomis dantų traumomis kaip dalinis danties išnirimas, išmušimas, vainiko ar šaknies lūžis. Dantų traumos iš pirmojo žvilgsnio gali pasirodyti ne tokios pavojingos, kokios yra iš tikrųjų, tad jų negalima ignoruoti. Net ir paprastas dantų sumušimas gali turėti neigiamų ilgalaikių pasekmių.
Patyrus dantų traumą, nepriklausomai nuo jos pobūdžio, rekomenduojama pasikonsultuoti su odontologu. Pravartu žinoti įvairių dantų traumų pasekmes, tad plačiau aptarsime atvejus, su kuriais dažniausiai susiduria pacientai.
Danties sumušimas, išjudinimas
Ši dantų trauma yra viena dažniausiai pasitaikančių. Jos požymiai – kraujavimas iš dantenų vagelės, skausmas liečiant. Nors simptomų gali ir nebūti, reikėtų atvykti pas odontologą apžiūrai, gydytojas patikrins, ar sumuštas dantis yra gyvybingas. Tai svarbu padaryti, nes net nedidelės traumos gali sutrikdyti danties kraujotaką. Ilgainiui dėl to keičiasi danties spalva, gali žūti nervas, o rimčiausios pasekmės – danties netekimas.
Stiprų danties sumušimą būtina gydyti, priešingu atveju išauga komplikacijų rizika. Po traumos reikėtų sumuštą vietą šaldyti. Jei pastebėjote, kad dantis tapo paslankus, sukąskite jį ir venkite judinti (tai gali sukelti antrinę traumą), nedelsdami skubėkite pas odontologą. Po sumušimo būtina užtikrinti gerą sumušto danties higieną, tačiau valyti jį reikia itin atsargiai.
Danties emalio įtrūkimas
Ši trauma yra lemiama mechaninių emalio pažeidimų ir savaime nėra labai rimta, tačiau reikalauja gydymo. Priešingu atveju dantis gali prarasti savo atsparumą išorės veiksniams, tapti jautrus šalčiui, karščiui, skausmingas, išauga karieso rizika, gali kilti komplikacijų.
Didžiausia problema yra tai, kad pacientams patiems sudėtinga pastebėti emalio pažeidimus. Dėl to rekomenduojama reguliariai profilaktiškai apsilankyti odontologo kabinete – apžiūros metu gydytojas pastebės įtrūkimus ir juos sutvarkys atkurdamas danties atsparumą.
Dalinis danties išnirimas
Dantų išnirimai yra vienos pavojingiausių traumų, jų metu gali būti pažeistas alveolinis kaulas, nutrauktas kraujagyslių ir nervų pluoštelis. Šios traumos padariniai – pulpos nekrozė, kurią išduoda bėgant laikui tamsėjantis danties vainikas.
Dalinis danties išnirimas gali būti skirtingo laipsnio. Jei nedaug įmušti viršutiniai kandžiai, jie dar gali sugrįžti į pradinę padėtį, priešingu atveju reikalingas gydymas, o kartais ir burnos chirurgija. Šią traumą gali patirti ir vaikai, turintys pieninius dantis – tokiu atveju dantis dažnai yra šalinamas.
Danties išmušimas
Tai viena sudėtingiausių traumų, kuri gresia danties praradimu. Visgi veikiant greitai, dar galima dantį atstatyti, tačiau svarbu surasti išmuštą dantį ir patalpinus jį į tinkamą terpę (tinka šaltas pienas, kiaušinio baltymas, kūdikių pieno mišinukas, kontaktinių lęšių skystis) kuo skubiau vykti pas odontologą. Jei nėra galimybės gauti tinkamą terpę, galima išmuštą dantį užsikišti už skruosto ar palaikyti po liežuviu. Šiuo atveju svarbi kiekviena minutė, nes tai gali lemti danties prigijimą.
Danties šaknies lūžis
Šio tipo dantų traumos yra vienos iš dažniausių, jų metu pažeidžiami kietieji ir pulpos audiniai. Danties dalis gali pasislinkti, todėl būtinas atstatymas, o pažeistą dantų reikia saugoti nuo papildomo krūvio. Nediagnozuotas danties šaknies lūžis kelia pulpos nekrozės riziką, šios komplikacijos požymis – danties spalvos pakitimas, taip pat kyla danties suaugimo su kaulu ir šaknies rezorbcijos rizika.
Danties vainiko lūžis ar skilimas
Danties vainiko lūžis dažniausiai patiriamas griūnant, aktyvios fizinės veiklos ar sporto, avarijų metu. Jei pulpa neatsiveria, skilimas nėra komplikuotas, paprastai netenkama nedidelės danties dalies. Komplikuoto lūžio atveju atsiveria danties pulpa, nuskyla didesnė danties dalis, tad gresia ir rimtesnės pasekmės. Svarbu kuo skubiau atkurti danties tvirtumą ir išsaugoti audinius.
Kas sukelia dantų traumas?
Dantų traumas dažniausiai sukelia išoriniai veiksniai, smūgis, sutrenkimas. Jos patiriamos netikėtose situacijose, kurias sunku prognozuoti. Kai kuriais atvejais galima imtis atsargumo priemonių, pavyzdžiui, sporto metu dėvėti apsauginę kapą, kuri amortizuoja smūgio jėgą. Vis dėlto nuo visų dantų traumų apsisaugoti nepavyks, todėl svarbu žinoti, kaip elgtis tokioje situacijoje. Jei dantis buvo išmuštas ar nuskilo jo dalis, būtina į odontologijos kliniką kreiptis nedelsiant, stengtis išsaugoti dantį, laikant tinkamoje drėgnoje terpėje.
Atsargiau turėtų elgtis tie pacientai, kurie serga tam tikromis ligomis ar vartoja vaistus, kurie turi neigiamos įtakos dantų tvirtumui. Šiuo atveju itin svarbu atsisakyti žalingų įpročių, keisti mitybą – tai sumažina dantų pažeidimų riziką, dantys išlieka tvirtesni, todėl mažiau tikėtina ir trauma.
Kaip gydomos dantų traumos?
Dantų traumos gydomos atliekant įvairias odontologines ar chirurgines procedūras. Jų parinkimas priklauso nuo traumos tipo, todėl pirmiausia itin svarbi traumos diagnostika. Jai dažnai pasitelkiamas rentgenas, gali būti atliekami papildomi tyrimai. Patyrus lengvą traumą gydymo gali apskritai neprireikti, pavyzdžiui, maži dantų skilimai, kurie neatveria pulpos, yra šlifuojami, pašalinant aštrius kampus. Sudėtingesniais atvejais reikalingas plombavimas, endodontinis gydymas, danties imobilizavimas.
Dažnai pacientams dantų traumos, visų pirma, kelia estetinių problemų, tačiau svarbiausia atkurti pažeisto danties funkciją. Vieni sudėtingiausių yra dantų išmušimo atvejai, kuriais ne visada pavyksta dantį atkurti – tokiais atvejais reikalingas protezavimas, implantavimas. Svarbiausia atkurti pažeidimus ir užkirsti kelią komplikacijomis, nes jos ne tik kelia dantų netekimo grėsmę, bet ir gerokai padidina gydymo kaštus. Dėl to įtariant danties traumą, net jei nejaučiami jokie simptomai, reikėtų atvykti į apžiūrą odontologo kabinete.
Jei traumos metu pažeidžiama pulpa, vyksta jos nekrozė, būtinas kanalų valymas. Dėl audiniuose vykstančių procesų dantis tamsėja, tad po gydymo gali būti atliekamas balinimas ar naudojamos laminatės, estetinis plombavimas – tai leidžia susigrąžinti gražią šypseną.
Kiek kitaip gydomos pieninių dantų traumos. Dažniausiai taikoma stebėjimo praktika, siekiama įsitikinti, kad pieninio danties trauma neturi neigiamos įtakos nuolatinių dantų užuomazgoms. Vis dėlto kai kuriais atvejais pieninių dantų traumos yra gydomos siekiant geriausio rezultato ir mažinant komplikacijų tikimybę.
Kaip išvengti dantų traumų?
Apsauginės kapos yra patikimas būdas sumažinti dantų traumų tikimybę, todėl jas rekomenduojama dėvėti sporto, aktyvaus laisvalaikio, ekstremalių užsiėmimų metu. Šios kapos užtikrina komfortą ir netrukdo kvėpuoti ar kalbėti, tačiau sugeria smūgio jėgą ir ją paskirsto tolygiai, taip sumažindamos žalą dantims.
Vis dėlto visų situacijų gyvenime neįmanoma prognozuoti, o apsauginės kapos nuolat juk nedėvėsite. Parkritimai, avarijos, nelaimingi atsitikimai – dantų traumos dažnai patiriamos staigių ir netikėtų įvykių metu. Dėl to itin svarbu žinoti, kaip elgtis ir reaguoti tinkamai, kad galėtumėte kuo labiau sumažinti traumos žalą ir keliamas rizikas.
Kaip dantų traumos susijusios su kitomis sveikatos problemomis?
Dantų traumos gali sukelti tam tikrų sveikatos problemų. Jos didina infekcijos ir uždegimo riziką, o tai gresia ėduonies susidarymu ir dantų bei burnos audinių pažeidimais, skausmu. Dėl to gali pablogėti bendra savijauta, bus sunkiau susikaupti darbui, nukris produktyvumas.
Dantų netekimas – skaudus įvykis, o šypsenos estetikos trūkumas kelia įvairių psichologinių problemų, kenkia pasitikėjimui savimi, mažina savivertę. Dėl vieno ar kelių dantų netekimo gali nukentėti kiti dantys, pakisti sąkandis ar net veido forma.
Kramtymo funkcijos sutrikimai gali kelti iššūkių virškinimo sistemai, organizmui gali būti sunkiau absorbuoti maistines medžiagas. Ilgainiui tai gali sukelti rimtų bendros sveikatos problemų, pabloginti savijautą.
Antra vertus, sveikatos problemų gali sukelti ne tik dantų traumos, bet ir atvirkščiai. Kai kurios ligos ir vaistų vartojimas gali lemti dantų tvirtumo sumažėjimą, o tai gerokai padidina traumų riziką. Tokiais atvejais svarbu imtis visų atsargumo priemonių, aktyvios fizinės veiklos metu dėvėti kapą, atsargiai valgyti kietesnius maisto produktus.