nuskilo dantis, ką daryti?
Nuskilęs danties gabaliukas – problema, su kuria tenka susidurti daugeliui. Laimė, šiuolaikinė odontologija siūlo modernius metodus, leidžiančius atkurti pažeisto danties tvirtumą, funkcionalumą ir estetinę išvaizdą. Nors daugeliu atvejų danties nuskilimas yra gana lengvai sutaisomas, tokioje situacijoje nereikėtų delsti kreiptis į odontologą. Štai ką verta žinoti apie dantų nuskilimus.

Kodėl skyla dantys?

Dantų skilimą ar lūžį gali lemti įvairios priežastys: kietas maistas, trauma, netaisyklingas sąkandis ar dantų kreivumas, bruksizmas, plombos ir kt. Dėl prastos burnos higienos ir ėduonies susidarymo dantų audiniai gali taps silpnesni, todėl būtina reguliariai taisyklingai valyti dantis. Taip pat dantų audinių silpnumą gali lemti ir mineralų stoka – dažniausiai kalcio ar fosforo, todėl būtina rūpintis gera ir subalansuota mityba.

Dantų tvirtumo sumažėjimą gali lemti ir pažeidimai, prasta burnos higiena, tam tikros ligos ar vaistų vartojimas. Jei žinote, kad susiduriate su tokiais rizikos veiksniais, naudinga pakeisti valgymo įpročius, vengti kietų maisto produktų, juos valgyti atsargiai.

Kaip suprasti, kad tikrai nuskilo dantis?

Savo priekinius dantis puikiai matome veidrodyje, tad jų nuskilimus, net ir labai nedidelius, lengva pastebėti. Tačiau kitų dantų skilimai yra pastebimi sunkiau, nes patys visų savo dantų apžiūrėti negalime. Dantų skilimo paprastai nelydi skausmas, tad jis gali ilgai likti nepastebėtas.

Jei įtariate, kad jums nuskilo dantis, atkreipkite dėmesį į tipinius simptomus:

  • nuskilusio danties kampas tapo aštresnis;
  • aštrus kampas sukelia skausmą liežuviui, pavyzdžiui, kalbėjimo ar valgymo metu;
  • sudėtingiau tinkamai sukramtyti maistą;
  • dantis tapo jautrus temperatūrai (šalčiui, karščiui).

Nors dažnai manoma, kad danties nuskilimas yra tik estetinė problema, tokia nuomonė klaidinga. Nuskilimus reikėtų atstatyti, būtinas gydymas – tai apsaugo nuo neigiamo skilimo poveikio kitiems dantims, padeda išvengti daug rimtesnių pasekmių, tokių kaip danties praradimas, skausmas, nervo pažeidimas.
Aptarkime, kaip įsitikinti, kad nėra nuskilimų įvairiais atvejais.

Priekinis

Savo priekinius dantis galite apžiūrėti veidrodyje. Aštrių kampų galite paieškoti su liežuviu ar su pirštu, apie skilimą gali išduoti ir danties paviršiaus netolygumas, kuris pastebimas naudojant dantų siūlą. Nors dažniausiai priekinių dantų nuskilimų pasitaiko galuose, nepamirškite, kad dantis skilti gali ir kitoje vietoje, tad stenkitės atidžiai apžiūrėti jį iš visų pusių.

Krūminis

Įtariant krūminio danties skilimą, reikėtų liežuviu atsargiai patikrinti visą danties paviršių, ieškant aštrių kampų ar paviršiaus netolygumo. Deja, savarankiškai apžiūrėti krūminius dantis yra išties sudėtinga, tad įtarimus dėl nuskilimo geriausia išsklaidyti odontologo kabinete.

Vaikui

Dantys gali nuskilti ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Tiesa, mažyliai tam skiria gerokai mažiau dėmesio, kadangi skilimas yra beskausmis. Tėvai turėtų reguliariai apžiūrėti vaiko dantis, patikrinti ar jie tinkamai valomi, nėra nuskilimų. Net jei nuskilo pieninis dantis, reikėtų pasikonsultuoti su odontologu – skilimas gali turėti įtakos nuolatinių dantų augimui, lemti jų kreivumą, tad gali prireikti gydymo.

Ką daryti nuskilus dančiui?

Jei danties nuskilimą pastebėjote jau po kurio laiko, registruokitės vizitui pas odontologą. O jei skilimas įvyko ką tik ir atskilusi dalis yra gana nemaža, reikėtų pasistengti ją surasti. Nuskilusią dalį danties būtina apsaugoti nuo išdžiūvimo, tai galima padaryti pamerkus šaltame piene, fiziologiniame tirpale ar bent jau vandenyje. Tokiu atveju į odontologą reikia kreiptis itin skubiai, daugeliu atvejų galima nuskilusią ir išsaugotą danties dalį priklijuoti.

Pastebėję danties nuskilimą, venkite kietų ir saldžių maisto produktų. Jie gali pakenkti danties audiniams skilimo vietoje, sukelti pažeidimus, danties audinių nykimą. Laukiant vizito pas odontologą būtina palaikyti gerą burnos higieną – tai padės išvengti dar didesnės danties dalies netekimo.

Ką daryti, jei dantis buvo išmuštas?

Dantys dažniausiai yra išmušami patyrus traumą, dėl fizinių jėgų poveikio. Tokioje situacijoje svarbu išsaugoti išmuštą dantį ir kuo skubiau vykti į odontologijos kliniką. Po traumos burną išskalaukite vandeniu, taip nuplausite ir sudrėkinsite dantenas. Išmuštą dantį svarbu išsaugoti, nes jį galima tvirtinti kaimyninių dantų, tačiau ne visada jį pavyksta surasti. Tokiais atvejais prarasto danties atkūrimui naudojamas implantavimas arba protezavimas.

Kokie galimi dantų atkūrimo būdai?

Nuskilusių, nutrupėjusių ir išmuštų dantų atkūrimui pažangioje odontologijoje naudojami keli metodai. Jų pasirinkimas priklauso nuo paciento situacijos ir pažeidimo tipo. Kai nuskilimas nėra didelis, taikomas estetinio plombavimo metas. Procedūros metu nuskilusi danties dalis yra atkuriama naudojant plombinę medžiagą, pakanka vos vieno vizito pas odontologą.

Nors dažnai manoma, kad estetinis plombavimas yra reikalingas tik dantų išvaizdai pagerinti, šis gydymo metodas leidžia grąžinti danties tvirtumą ir pasižymi daugybe privalumų: yra neskausmingas, tinka įvairaus amžiaus pacientams, tausoja natūralius danties audinius, užtikrina natūralų ir estetišką rezultatą. Žinoma, estetinis plombavimas rekomenduojamas ne tik dantų nuskilimams gydyt, bet ir siekiant pagerinti šypsenos išvaizdą – procedūros metu gali būti koreguojama senų plombų spalva, atkuriama dantų forma, pašalinami tarpai ir kt.

Sudėtingesniais atvejais, kai danties skilimas yra didelis arba dantis išmuštas, atliekamas dantų protezavimas. Gali būti naudojami keli protezavimo metodai, dėl to sprendžia gydytojas, įvertinęs skilimo mastą, gretimų dantų būklę ir kitas aplinkybes. Dantų vainikėliai ar tiltai gali būti tvirtinami ant implantuotų dantų, likusios sveikos danties dalies, taip pat gali būti naudojami vadinamieji mikroprotezai – įklotai, užklotai, laminatės.

Nuskilusiems dantims atkurti naudojami neišimami protezai – tai svarbus privalumas. Šiuolaikinės technologijos leidžia išgauti natūralią danties išvaizdą, tad jums nereikės jaudintis dėl to, kad aplinkiniai pastebės, jog dantis buvo protezuotas. Atkūrimui gali būti naudojama metalo, bemetalė, cirkonio keramika. Dėl medžiagų verta pasitarti su odontologu, nes yra subtilių skirtumų, pavyzdžiui, cirkonio keramika užtikrina skaidrumą, kurį turi ir natūralūs dantys, tad puikiai tinka priekinių dantų estetikos atkūrimui.

Sudėtingiausiais atvejais nuskilę dantys yra atkuriami naudojant išimamus protezus. Su tokia situacija dažniau susiduria vyresnio amžiaus sulaukę pacientai, kai nėra galimybės tvirtinti protezą prie implantų ar savų dantų.

Kodėl būtina sutvarkyti tokį dantį?

Nuskilus priekiniam dančiui, pacientų nereikia raginti kreiptis į odontologą – visiems svarbu atkurti šypsenos estetiką. Vis dėlto nereikėtų ignoruoti ir kitiems nepastebimų nuskilimų, juos taip pat būtina sutvarkyti.

Nuskilęs dantis gali kelti įvairių problemų, diskomfortą, o ilgainiui pažeidimas tik didės. Tai pagrindinė priežastis nedelsti ir kuo greičiau kreiptis į odontologą dėl nuskilimo atkūrimo. Be to, nuskilęs dantis dėl jautrumo temperatūriniams svyravimams gali būti labai skausmingas. Nuskilimo vietoje danties audiniai yra lengviau pažeidžiami, todėl išauga uždegimo rizika, o jam kilus galimos rimtos pasekmės: danties netekimas, aplinkinių dantų pažeidimai.

Kaip išvengti danties nuskilimo?

Daugelį dantų nuskilimų lemia priežastys, kurias galime kontroliuoti. Vis dėlto vienos svarbiausių prevencinių priemonių yra sveika ir subalansuota mityba bei gera burnos higiena. Dantys gali susilpnėti dėl tam tikrų medžiagų trūkumo, jei jų pakankamo kiekio negauname su maistu. O dėl prastos burnos higienos susidaro ėduonis, kariesas – visa tai kenkia dantų audinių tvirtumui ir gali sukelti pažeidimus.

Išvengti nuskilimų padeda ir reguliarūs apsilankymai pas odontologą – dantys skyla silpnose vietose, o apžiūros metu jas gydytojas gali pastebėti ir atlikti reikalingą gydymą, atkurti danties tvirtumą. Būtent dėl šios priežasties būtina sutvarkyti dantų nuskilimus: dėl jų pasikeičia dantį veikiančių jėgų santykis, tad dantis praranda tvirtumą, galimas kitas skilimas.

Jei norite išvengti dantų nuskilimo, atsisakykite blogų įpročių, atsargiai kramtykite kietą maistą, gydykite bruksizmą. Užsiimant aktyvia fizine veikla, kurios metu kyla dantų traumų pavojus, reikėtų naudoti dantų apsaugas – jos padeda amortizuoti smūgio jėgą ir išvengti dantų lūžio ar išmušimo.