Fluorozė, kas tai ir kaip gydoma
Tikriausiai žinote, kad sveikiems dantims reikalingas fluoras. Tai svarbus mikroelementas, tačiau pernelyg didelis jo kiekis gali būti žalingas. Pernelyg didelis fluoro kiekis gali pažeisti dantų audinius formavimosi ir vystymosi metu, o tai lemia dantų išvaizdos pokyčius, pastebimos baltos, rudos, juodos dėmės. Dantų fluorozė yra viena dažniausių odontologinių problemų, su kuria susiduria tiek vaikai, tiek suaugusieji. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip šią ligą atpažinti, gydyti ir kaip nuo jos apsaugoti savo dantis.

Fluorozės priežastys

Kaip minėta, fluorozę lemia fluoro perteklius. Jis organizme gali susidaryti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, geriant fluoruota vandenį ar vartojant daug fluoro turinčius maisto produktus. Pastebima, kad liga dažniau formuojasi vaikams, kurie dažniau serga, viduriuoja, vengia vartoti pieno produktus, o vietoje jų renkasi arbatą, kitus gėrimus, valgo daug žuvies ar jūros gėrybių – tai produktai, kuriuose randama daugiau fluoro.

Taip pat svarbu tinkamai pasirinkti dantų priežiūros priemones. Nors fluoridas yra svarbus dantų tvirtumui užtikrinti, nereikėtų persistengti. Odontologai rekomenduoja rinktis dantų pastas, kuriose yra iki 1100 ppm fluoro, o vaikams skirtose dantų pastose fluoro kiekis turėtų būti gerokai mažesnis – 250-660 ppm. Būtent netinkamai parinkta dantų pasta vaikams yra svarbus rizikos veiksnys: mažyliai su fluoroze dažniau susiduria, kai pradeda valytis dantis savarankiškai, jie dar nemoka išspjauti vandens ir tinkamai skalauti burnos, tad daugiau dantų pastos nurija. Taip pat pasitaiko ir tokių atvejų, kai dantų pasta vaikams yra skani ir jie ją slapta valgo.

Mokant vaikus valytis dantis būtina atidi priežiūra. Fluoro druskos gali toksiškai paveikti emalio ląsteles. Organizme fluoras jungiasi su kitais mikroelementais, kurie reikalingi dantų formavimuisi ir taip kenkia kaulėjimo procesams. Kietieji danties audiniai gali susiformuoti netinkamai, todėl dažni emalio pažeidimai. Kai dantys jau yra susiformavę, į organizmą patekęs fluoras nesukelia fluorozės – suaugusiuosius ši liga kankina dėl pernelyg didelės šio mikroelemento dozės vaikystėje.

Iš kokių simptomų galima atpažinti fluorozę?

Fluorozę svarbu laiku pastebėti ir gydyti, taip užkertant kelia didesniems dantų emalio pažeidimams. Šią ligą galima atpažinti iš keleto tipinių simptomų:

  • dantų pažeidimas yra simetriškas;
  • dėmių forma ir vieta ant emalio nesikeičia;
  • naujai išdygę vaikų dantys yra dėmėti;
  • pastebimi emalio nutrupėjimai, tamsios dėmės;
  • dantų paviršius yra matinis.

Šiuos simptomus galima pastebėti ant vieno, kelių ar visų dantų (sunkiais atvejais). Juos taip pat gali lydėti dantų skausmas.

Fluorozės diagnostika

Dantų fluorozė diagnozuojama odontologo kabinete, apžiūros metu. Pastebimos baltos ar matinės linijos, dėmelės dantų paviršiuje, emalio sluoksnio nutrupėjimai, įvairūs defektai. Skiriamos dvi ligos formos:

  • Ribota fluorozė pasireiškia pavienių ar dantų grupių pažeidimais. Ji dažniausiai susiformuoja, kai per didelės fluoro dozės į organizmą patenką dantų vystymosi laikotarpiu. Dažniau pastebimi pažeidimai ant kandžių ir pirmųjų krūminių dantų.
  • Generalizuota fluorozė pasireiškia daugumos ar visų dantų pažeidimu, kurio laipsnis gali varijuoti nuo lokalių dėmių iki didelių emalio defektų.

Fluorozės simptomatika gali priminti kariesą ar kitus dantų audinių pažeidimus, todėl svarbu atkreipti dėmesį į esminius skirtumus. Esant fluorozei dėmės pastebimos ant naujai išdygusių dantų, jų forma, vieta laikui bėgant nesikeičia, dantų pažeidimai yra simetriški.

Kaip gydyti fluorozę?

Fluorozės gydymas dažniausiai yra atliekamas estetiniais tikslais. Gali būti naudojami keli metodai, priklausomai nuo pažeidimų dydžio ir vietos:

  • Dantų dėmių balinimas vandenilio peroksido tirpalais. Procedūros metu dėl fluorozės dantų paviršiuje matomos dėmės yra balinamos stiprios koncentracijos tirpalu. Rezultatui pasiekti dažniausiai reikia keleto vizitų, jis išlieka kelerius metu, o vėliau balinimą tenka kartoti.
  • Estetinis plombavimas yra geras metodas fluorozės pažeidimams gydyti. Naudojant plombinę medžiagą yra padengiamos pažeistos vietos ar visas danties paviršius. Plombinė medžiaga savo tvirtumu neprilygsta danties audiniams, todėl po kurio laiko procedūrą gali tekti pakartoti.
  • Protezavimas yra taikomas tais atvejais, kai fluorozės pažeidimų mastas itin didelis. Protezuojant gali būti naudojami vainikėliai, laminatės, tad suteikiamas ilgalaikis rezultatas. Svarbu ir tai, kad atkuriamas ne tik tolygi dantų spalva, bet ir dėl fluorozės pakitusi jų forma.

Fluorozės gydymo metodą parenka gydytojas, įvertinęs paciento dantų būklę.

Patarimai ir fluorozės profilaktika

Norint išvengti fluorozės ir jos padarinių dantims, reikia pasirūpinti kokybišku geriamuoju vandeniu. Rekomenduojama vandenį prieš geriant palaikyti apie 6 valandas ir naudoti tik nupylus viršutinį sluoksnį, kuriame nusistovi fluoras. Geriausia gėrimui ir maisto gamybai naudoti filtruotą ar parduotuvėje pirktą vandenį.
Išvengti fluoro pertekliaus organizme padeda pieno produktai. Juose yra kalcio, kuris pasižymi fluorą neutralizuojančiu poveikiu. Jei pieno produktų vartoti negalite dėl virškinimo sistemos ypatumų, profilaktiškai kasmet gerkite kalcio papildus.

Atkreipkite dėmesį į savo mitybą. Stenkitės nevartoti daug produktų, kuriuose randama fluoro: žuvies, jūros gėrybių, jūros kopūstų. Atlikite vandens tyrimus ir jei jame yra daug fluoro, venkite dažnai gerti arbatą ar kitus karštus gėrimus.

Vaikams pirkite dantų pastą su mažesniu fluoro kiekiu ir atidžiai juos prižiūrėkite dantų valymo metu. Naudokite mažesnį kiekį dantų pastos – dantims išvalyti pakanka žirnio dydžio kiekio.