Burnos vėžys – tai išties gąsdinanti onkologinė liga. Jos diagnozė akimirkai priverčia stabtelėti ir apsidairyti aplink, sukelia daug emocijų. Šis onkologinis susirgimas gali apimti įvairius audinius burnos ertmėje: lūpų, liežuvio ir kt. Su šia vėžio forma pasaulyje susiduria vis daugiau žmonių, tad svarbu ligą kuo greičiau diagnozuoti ir pradėti gydymą.
Priežastys, sukeliančios burnos gleivinės vėžį
Burnos vėžys dažniausiai yra sukeliamas žalingų įpročių – rūkymo, alkoholio vartojimo. Įtakos taip pat gali turėti ir genetika, pernelyg ilgas deginimasis saulėje, burnos gleivinės sužeidimai. Pastaroji priežastis gali būti kontroliuojama: pacientams rekomenduojama pasirūpinti dantų gydymu laiku, susitvarkyti lūžusius ar skilusius dantis, kurie gali pažeisti burnos gleivinę ar kitus audinius.
Burnos vėžio simptomai
Jei įtariate onkologinę ligą sau, pirmiausiai kreipkitės į gydytojus ir nesiimkite savigydos. Vis dėlto norint atpažinti burnos ar gerklės vėžį naudinga žinoti šios ligos simptomus. Ši onkologinė liga pasireiškia:
- kraujavimu burnoje,
- nejautrumu tam tikrose burnos ertmė srityse;
- burnos gleivinės vėžys gali pasireikšti apčiuopiamu guzeliu;
- dėl ligos gali pasikeisti paciento balsas;
- besitęsiantis žandikaulio skausmas gali būti ilgos ligos požymis;
- gali susidaryti ilgai negijančių žaizdelių.
Šie simptomai gali būti stebimi po vieną arba po kelis ar net visi kartu. Pacientai, kuriems diagnozuotas dantenų vėžys, gali jausti skausmą ar sunkumą kramtymo, rijimo metu. Taip pat galimas staigus svorio pokytis susirgus onkologine liga. Simptomu laikomas ir gumbelis burnoje – tai požymis pagal kurį ligą galima atpažinti.
Burnos, gerklės, liežuvio vėžio simptomai gali šiek tiek skirtis, informacijos apie juos galite rasti internete, pavyzdžiui, į paieškos lauką įvedę frazę: „burnos ertmės vėžys simptomai“ arba „gerklės vėžys simptomai“. Tačiau informaciją internete vertinkite kritiškai, ji gali būti skirta tik bendram supratimui, o ne diagnostikai, jei turite įtarimų dėl sveikatos būklės, kreipkitės į gydytoją.
Burnos vėžys: kur pasitikrinti?
Nors daugelis su burnos sveikata susijusių ligų ir dantų pažeidimų yra diagnozuojami odontologo kabinete, dantenų navikas, gerklės vėžys ar liežuvio vėžys gali būti diagnozuotas tik gydytojo onkologo. Pirmiausia atliekama limfmazgių apčiuopa, gerklės ir burnos ertmės apžiūra, tuomet skiriami papildomi tyrimai ligos paplitimui nustatyti ir gydymui parinkti.
Jei įtariate, kad jums burnos vėžys kur pasitikrinti reikėtų ieškoti kuo skubiau. Burnos onkologijos patikros paslaugas siūlo įvairios odontologijos klinikos. Kai kuriais atvejais verta išgirsti kelias nuomones apie savo būklę, todėl galite pasikonsultuoti pas skirtingus gydytojus. Burnos ertmės onkologija yra gana siaura sritis, todėl ir jos specialistų šalyje nėra itin daug. Dėl šios priežasties rekomenduojama su odontologijos klinika dėl profilaktinio patikrinimo ar turint pagrįstų įtarimų dėl ligos susisiekti kuo skubiau – gali būti, kad norint pakliūti pas gydytoją teks laukti eilėje.
Burnos vėžio gydymas
Skubus burnos vėžio gydymas po diagnozės yra labai svarbus. Burnos vėžio metastazes lengviau išgydyti, kai jos dar nėra plačiai paplitusios. Ligai gydyti naudojami keli metodai. Ši vėžio forma gali būti gydoma chirurginiu būdu, spinduline terapija arba kombinuojant abu metodus. Dažniau taikoma operacija, kurios metu pašalinamas navikas, bet tai įmanoma ne visada. Kartais jis yra sunkiai pasiekiamas arba chirurginė procedūra negalima dėl paciento sveikatos būklės. Tokiais atvejais taikoma spindulinė terapija.
Svarbu žinoti, kad kuo anksčiau liga bus pastebėta, tuo gydymas bus paprastesnis, greitesnis, pigesnis ir mažiau traumuojantis tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Laiku pradėtas gydymas leidžia pacientams vėl jaustis puikiai ir atsikratyti burnos vėžio, kuris sukelia labai nemalonių problemų.
Patarimai ir profilaktika
Deja, ne visus burnos vėžio rizikos veiksnius galime kontroliuoti. Vienas jų – genetika, tačiau net ir genetinis polinkis nereiškia, kad liga būtinai susirgsite, viskas priklauso nuo gyvenimo būdo. Štai keli patarimai, kurie gali padėti išvengti burnos vėžio:
- venkite vartoti tabako gaminius (rūkyti cigaretes, kaljaną ir kt.);
- vartokite mažiau alkoholinių gėrimų;
- visada tinkamai rūpinkitės burnos higiena (dantis valykite du kartus per dieną, naudokite tarpdančių šepetėlį ar siūlą);
- nerekomenduojama vertis auskarų į lūpą ar liežuvį;
- naudokite apsaugines priemones nuo saulės (lūpoms ir veidui).
Siekiant kuo anksčiau pastebėti pakitimus, rekomenduojama skirti laiko apžiūrai kiekvieną savaitę. Patikrinkite savo dantis, dantenas, liežuvį, apžiūrėkite, ar nėra apnašų, dėmelių, guzelių, kitų darinių. Net jei kažką ir rasite, dar neskubėkite iš anksto jaudintis – dalis tokių darinių išnyksta savaime ir per palyginti nedidelį laiko tarpą, tačiau kai kurie gali ir supyktibėti, dėl to verta pasitarti su chirurgu.