Nedažnai, tačiau pasitaiko, jog augant ir formuojantis priekiniams dantims tarp jų susidaro per daug didelis tarpas. Tai vadinama diastema. Dažniausiai tarpelis tarp dantų šalinamas dėl estetinių priežasčių – tuomet galima vėl mėgautis gražia šypsena ir drąsiai šypsotis kitiems. Kaip gydoma diastema ir kur kreiptis visais rūpimais burnos grožio klausimais sužinosite toliau šiame neilgame įraše.
Diastemos susiformavimo priežastys
Diastema gali formuotis tiek tarp viršutinių, tiek tarp apatinių dviejų priekinių dantų. Tiesa, nereikėtų pergyventi dėl tarpų tarp dantų vaikams, kuomet dygsta pieniniai dantukai. Tai natūralus procesas formuojantis žandikauliui. Jeigu diastema atsiranda tarp nuolatinių dantų suaugusiems, ji gali būti tikroji arba netikroji – diagnozė nustatoma odontologo kabinete.
Diastemos atsiradimo priežastimi dažniausiai būna:
- per žemai ar per aukštai prisitvirtinęs lūpos pasaitėlis. Paprastai jo skaidulos patenka tarp centrinių kandžių, dėl ko susidaro tarpas tarp priekinių dantų;
- dantų pasislinkimas, kurį sukelia pilnai neišdygę ar išrauti dantys;
- per daug plati kaulinė siūlė viršutiniame žandikaulyje, kuri trukdo priekinių kandžių susiglaudimui;
- praradus krūminius dantis ir sumažėjus sąkandžio aukščiui, viršutiniai kandžiai tarsi užeina ant apatinių, kas ilgainiui paskatina diastemos formavimąsi;
- dantų dydžio bei formos anomalijos bei liežuvio funkcijų sutrikimai.
Kaip matote, diastema yra ganėtinai sudėtingas reiškinys, kurį paskatina ir iššaukia daug įvairių, su sąkandžiu ir dantų formavimusi susijusių faktorių. Dabar pakalbėkime apie tai, ką daryti susidūrus su diastema ir kaip efektyviausiai gali būti sprendžiama ši problema.
Kaip gydoma diastema?
Diastemos gydymas labai įvairus ir priklauso nuo tikslios susiformavimo priežasties. Tais atvejais, kai diastema atsirado dėl dantų dydžio ir žandikaulio neatitikimo, gali užtekti vien dantų plombavimo. Estetinis plombavimas veiksmingas tada, kai tarpelis nedidelis. Kitais atvejais gali būti taikomas chirurginis gydymas, kuomet šalinami antikūniai, kurie trukdo priekinių kandžių šaknims susiglausti. Taip pat taikomas ir ortodontinis gydymas, padedantis keisti sąkandžio aukštį bei priekinių dantų pasvirimo kampą.
Svarbiausia yra nustatyti tikslią diastemos susiformavimo priežastį, kitu atveju gydymas gali būti neveiksmingas. Kviečiame kreiptis į Dental P.R.O odontologijos kliniką, kurioje dirbantys specialistai profesionaliai padės pačiais įvairiausiais diastemos atvejais.
Diastema vaikams ir kūdikiams
Kaip jau ir buvo minėta, kūdikiui tarpas tarp dantų, kai dantukai dar tik formuojasi, yra normalus reiškinys. Tokie tarpeliai gali būti įprasti vaikui iki maždaug 6 metų. Tarp pieninių dantukų paprastai pastebimi nedideli, iki 1 ar 2 mm tarpeliai. Jų buvimas netgi yra gera lemiantis ženklas, kadangi didėja tikimybė, jog vėliau nuolatiniai dantys išdygs taisyklingai, jiems bus pakankamai vietos. Ir priešingai, jeigu tarpelių tarp pieninių dantų nėra, nuolatinių dantų susigrūdimo tikimybė auga, todėl tokiu atveju reikėtų pasikonsultuoti su ortodontu, kuris pasakys, ką geriausia daryti.
Vyresniam vaikui taip pat gali būti būdingi tarpeliai tarp dantų, nes sąkandis formuojasi dar ilgą laiką, beveik iki paauglystės. Sunerimti reikėtų nebent tada, kai tarpas tarp centrinių kandžių yra didesnis nei 3mm.
Metas atkurti gražią, nepriekaištingą šypseną ir pamiršti tą nemalonų tarpelį tarp dantų! Mūsų klinikos specialistai atskubės jums į pagalbą ir pasirūpins užtikrinti reikiamas estetinės odontologines procedūras.