Kuomet dantų sąkandis susiformuoja netaisyklingai, sunku pasigirti gražia ir nepriekaištinga šypsena. Maža to, netaisyklingas sąkandis sukelia didelį diskomfortą ir gali būti rimtų burnos problemų priežastimi, todėl turėtų būti gydomas nedelsiant. Sąkandžio korekcijai Dental P.R.O klinikoje atliekamos specialios procedūros, taikomi profesionalūs gydymo sprendimai. Skaitydami toliau sužinosite kaip atpažinti netaisyklingą sąkandį, kokia jo įtaka burnos ertmės sveikatai ir kokį gydymą galime pasiūlyti mūsų klinikoje.
Kodėl netaisyklingas sąkandis kenkia sveikatai?
Dažnas yra įsitikinęs, jog sąkandžio korekcija atliekama vien tik dėl grožio. Iš tiesų, netaisyklingas dantų sąkandis kenkia sveikatai. Negydant sąkandžio ilgainiui galima susidurti su kur kas rimtesnėmis pasekmėmis:
- galvos, kaklo, sprando skausmais, kramtymo raumenų įtampa;
- dantų dilimu;
- kvėpavimo sunkumais, prastesne miego kokybe, nuovargiu;
- suprastėjusia bendra kūno laikysena ir savijauta;
- suprastėjusia kramtymo funkcija, kuomet sunkiau išsižioti, kramtyti maistą.
Pasitaiko atvejų, kuomet sudėtingesnė sąkandžio situacija skatina veido asimetriją, sukelia apatinio žandikaulio sąnario skausmus, paveikia ne tik kramtymo, bet ir kalbėjimo funkciją, tampa sudėtingiau tarti žodžius. Simptomų intensyvumas labai skiriasi priklausomai nuo būklės, todėl pasireiškia nebūtinai visi šalutiniai veiksniai.
Atvykus į Dental P.R.O kliniką specialistai atlieka sąkandžio apžiūrą, įvertina situaciją ir parenka konkrečius gydymo būdus.
Netaisyklingo sąkandžio susiformavimo priežastys
Pilnai taisyklingas sąkandis išsivysto ne taip dažnai. Gal tik 10-20% pasaulio žmonių galėtų pasigirti nepriekaištingu sąkandžio simetriškumu. Nežymios sąkandžio problemos būdingos daugeliui. Ir tik kartais pasitaiko, kai tos problemos akivaizdžios – pradeda kenkti gražiai šypsenai ir dantų sveikatai. Gydyti dantų sąkandį reikėtų nedelsiant, ir ne vien dėl estetinių, bet ir dėl sveikatos tikslų. Negydant sąkandžio pasekmės gali būti labai skaudžios.
Netaisyklingas sąkandis atsiranda dėl įvairių priežasčių, dažniausiai problemos šaknys slypi dar vaikystėje, sąkandžiui formuojantis. Netaisyklingo sąkandžio formavimąsi lemia:
- netaisyklingas kvėpavimas burna, ypač kuomet vaikui formuojasi žandikaulis, kai būdingos įvairios peršalimo bei kvėpavimo takų ligos.
- netinkama vaikų dantų priežiūra;
- čiulptuko ar nykščio pastovus čiulpimas kūdikiams;
- įprotis laikyti liežuvį tarp dantų.
Taip pat sąkandžio problemos formuojasi ir suaugusiems, dažniausiai dėl šių priežasčių:
- bruksizmo (griežimo dantimis), kuris dilina dantis ir šitokiu būdu skatina sąkandžio problemų intensyvėjimą;
- dėl dantų šalinimo, kai laiku neatliekama implantacija. Greta esantys dantys tuomet keičia savo padėtį, dėl ko nežymiai gali pakisti ir žandikaulio būklė.
Sąkandžio problemos atsiranda ne vien dėl blogų įpročių ir neteisingo gyvenimo būdo, bet gali būti ir paveldimos.
Kaip diagnozuojamas netaisyklingas sąkandis?
Netaisyklingas sąkandis dažniausiai pasireiškia kreivai augančiais dantimis ir netaisyklinga viršutinio žandikaulio kandžių padėtimi. Nustatyti sąkandžio problemas gali būti ne taip paprasta, ypač jeigu jos nežymios. Tiksliausią diagnozę pateiks mūsų klinikos odontologai. Naudojame modernią diagnostinę tyrimų įrangą, konsultuojame visais rūpimais netaisyklingo sąkandžio korekcijos klausimais, pritaikydami individualiai jums tinkamiausius gydymo sprendimus. Jeigu nerimaujate dėl sąkandžio problemų – kviečiame pasikonsultuoti ir išsitirti.
Profesionalus sąkandžio gydymas
Sąkandžiui koreguoti dažniausiai taikomas ortodontinis gydymas. Jeigu jaučiami žandikaulio skausmai, gali būti taikomas ir žandikaulio sąnario gydymas. Pastarasis ypač naudingas tada, kai skauda ne tik žandikaulį, bet dar ir būdingi galvos skausmai, svaigimas, ūžimas ausyse, kiti nemalonūs pojūčiai, apimantys ne vien burnos ertmę.
Ortodontinis gydymas taikomas priklausomai nuo sąkandžio deformacijos sudėtingumo. Gydymas susideda iš skirtingų etapų, kurių trukmė priklauso nuo konkrečios situacijos. Vienas iš patikimiausių netaisyklingo sąkandžio korekcijos sprendimų – nešioti dantų kapas arba breketus. Vaikams ir paaugliams labiausiai tiktų nešioti dantų plokšteles. Jeigu dantys dėl netaisyklingo sąkandžio apdilę, odontologas pirmiau rekomenduos atlikti dantų plombavimo procedūras.
Pačiais sunkiausiais atvejais, kuomet dantų sąkandžio niekaip neįmanoma atkurti paprastais, neinvaziniais būdais, taikomos chirurginės procedūros, kurių metu žandikaulis perkeliamas į reikiamą poziciją.
Netaisyklingo sąkandžio prevencija vaikams
Ortodontinį gydymą rekomenduojama atlikti dar vaikystėje. Jeigu jūsų vaikams būdingos sąkandžio problemos – būtinai apsilankykite odontologijos klinikoje. Vaikų dantukų sveikatai apskritai reikėtų teikti be galo didelį dėmesį ir reguliariai lankytis apžiūrai, kadangi vaikų dantų ligos progresuoja dar greičiau ir yra pavojingesnės. Kartais netaisyklingai besiformuojančio sąkandžio savarankiškai, be odontologo pagalbos, galite ir nepastebėti.
Gydant sąkandį vaikystėje, išvengiama problemų ateityje, dantys tampa sveikesni ir lengviau prižiūrimi. Tačiau tikrai ne per vėlu spręsti sąkandžio problemas ir suaugusiems – nors ir procedūros tuomet sudėtingesnės, užtrunka ilgiau, jos suteikia teigiamą efektą ir po kurio laiko padeda pamiršti sąkandžio keliamas problemas.
Nuolatinė dantų priežiūra
Kruopščiai prižiūrėti dantis reiškia ne tik atsikratyti blogų įpročių (griežimo dantimis ir pan.), bet ir juos tinkamai valyti kiekvieną dieną, skiriant jų priežiūrai daug dėmesio. Tiek sąkandžio, tiek kitų burnos ertmės problemų rizika tuomet tampa gerokai mažesnė. Be kruopštaus dantų valymo dar reikėtų reguliariai atlikti apžiūrą pas burnos higienistą, apsilankyti profesionaliai burnos higienai bent kartą per pusmetį ar per metus.
Pamirškite netaisyklingo dantų sąkandžio problemas ir mėgaukitės gera burnos ertmės sveikata bei gražia šypsena! Patyrę mūsų odontologijos klinikos specialistai pasirūpins, kad nebeturėtumėte jokių sąkandžio problemų ir vėl galėtumėte atgauti pasitikėjimą savimi.