burnos ertmes ligos

Dantys ir visa burnos ertmė reikalauja kruopščios priežiūros kiekvieną dieną. Norint palaikyti gerą burnos ertmės sveikatą reikia nuolatos kruopščiai valyti dantis, ir daryti tai taisyklingai. Taip pat svarbu naudoti kokybiškas dantų priežiūros priemones, reguliariai tikrintis pas burnos higienistą, prisilaikyti sveikos mitybos. Tuomet daugelio burnos ertmės ligų išvengsite ir galėsite mėgautis gera sveikata.

Deja, daugelis burnos ertmės ligų formuojasi nepastebimai ir iš lėto, užklumpa visai netikėtai. Todėl norint užkirsti joms kelią naudinga būtų iš arčiau susipažinti su dažniausiai pasitaikančiais susirgimais, kurie gresia labiausiai. Visais burnos ertmės priežiūros klausimais ir tada, kai reikalinga skubi odontologinė pagalba nedelsdami kreipkitės į Dental P.R.O kliniką.

Dažniausiai pasitaikančios burnos ertmės ligos

Burnos ertmės ligos yra gana dažnas reiškinys. Jų neišvengia daugelis suaugusiųjų, prastai valančių dantis. Įvairios burnos ertmės ligos pasitaiko ir vaikams, tad vaikų dantų priežiūra reikėtų rūpintis jau nuo mažens pratinant vaikus prie kruopštaus dantų valymo.

Paprastai burnos ertmės ligos neišvengiamai siejasi ne tik su burnos gleivine ir dantenomis, bet ir su dantimis, kadangi viskas burnos ertmėje yra glaudžiai susiję. Todėl prižiūrėti dantis vertėtų itin kruopščiai, valant ne tik juos, bet ir dantenas, stengiantis pašalinti iš burnos ertmės kaip įmanoma daugiau susirgimus sukeliančių mikrobų.

Saldumynai, cukrus nesveiki maisto produktai – visa tai naudojama mūsų kasdieniame gyvenime ir smarkiai prisideda prie dantų gadinimo, kaip ir blogi įpročiai, t.y. rūkymas, alkoholio vartojimas. Vis dar trūksta informacijos apie burnos ermtės ligas ir jų atsiradimo priežastis, daugelis pacientų paklausti nežino, kaip taisyklingai valytis dantis.

Toliau skaitydami galėsite susipažinti su didžiausiomis grėsmėmis burnos ertmei ir gerai jos sveikatai. Pateikiame dažniausiai pasitaikančių burnos ertmės ligų aprašymus. Susidūrę su kuriuo nors susirgimu nedelskite ir pasitikrinkite pas odontologą. Mūsų odontologijos klinikoje bus nedelsiant pasirūpinta individualiai tinkamiausiu gydymu, kuris leis pamiršti dantų ir burnos ertmės problemas.

Burnos sudirgimai ir ertmės pažeidimai

Labai dažnai burnos ertmės susirgimus išduoda tiek viduje, tai yra burnos ertmėje, tiek išorėje, ant lūpų atsirandantys patinimai, spuogeliai, opos. Sunkesniais atvejais išsivysto leukoplakija, grybelinės kilmės burnos kandidozė (pienligė) ir kitos burnos ligos. Burnos sudirgimus ir ertmės pažeidimus gali išprovokuoti auskarų vėrimasis į lūpas ar liežuvį taip pat peršalimo, infekcinės ligos.

Pastebėjus burnos ertmėje besiformuojančius neįprastus darinius reikėtų nieko nelaukti ir kreiptis į odontologą. Net jeigu vėliau tie dariniai išnyksta savaime ir jaučiatės gerai, nėra jokio skausmo, bet kokiu atveju naudinga pasitikrinti. Tai gali padėti užkirsti kelią daugeliui kur kas rimtesnių burnos susirgimų.

Dantų ėduonis

Vienas iš pačių dažniausių susirgimų, būdingų tiek suaugusiems, tiek vaikams yra dantų ėduonis, dar kitaip vadinamas kariesu. Jį sukelia nepakankama burnos ertmės priežiūra, o taip pat įvairūs organizmo būklės sutrikimai bei genetikos nulemtos priežastys, dėl kurių atsiranda audinių pažeidimai.

Dantų karieso simptomai:

  • skauda dantį;
  • danties paviršius nelygus ir šiurkštus;
  • dantis labai jautrus;
  • trupa danties emalis;
  • dantyje atsiranda skylutės;
  • blogas burnos kvapas;
  • aplink dantį formuojasi pūliniai.

Kartais ant dantų gali atsirasti rudos, tamsios dėmelės, lydėti kiti nemalonūs pojūčiai. Esant nedideliam karieso pažeidimui, simptomai akivaizdžiai gali ir nepasireikšti. Vis tik tai toli gražu nereiškia, kad problemos nėra – dantis visuomet vertinga pasitikrinti ir laiku užkirsti kelią dar didesnėms gresmėms.

Negydomas kariesas vis labiau plinta į aplinkinius audinius ir šalia esančius dantis, dėl to burnos ertmės būklė prastėja, formuojasi ir ūmėja kiti susirgimai. Karieso pažeidimai gali turėti rimtų pasekmių ateityje, kuomet periodonto audiniai pažeidžiami negrįžtamai ir dažnai reikia taikyti endodontinį gydymą. Tuomet nedaug tepadės net kruopštus valymas, nes dantys bus sugadinti. Geriausia užkirsti kelią burnos ligoms dar vaikystėje, tad siekiant šios problemos išvengti, svarbu mokyti savo vaikus tinkamai valytis dantis.

Gingivitas

Gingivitas – tai viena iš dažniausių burnos ertmės ligų, ji paprastai būdinga suaugusiems. Tai dantenų uždegimas, kylantis dėl prastos dantų priežiūros.

Gingivito požymiai:

  • dantenų jautrumas ir skausmas;
  • dantenų patinimas;
  • nemalonūs pojūčiai burnoje;
  • nemalonus burnos kvapas;
  • gali pasikeisti dantenų spalva ir konsistencija.

Negydomas gingivitas progresuoja, gali grėsti dar rimtesniais burnos susirgimais – parodontoze, dantenų recesija, periodontitu ir t.t. Svarbu laiku pastebėti besiformuojantį gingivitą ir užkirsti jam kelią. Geriausiai tai padaryti padės profesionali burnos ertmės higiena, kurią atlieka mūsų specialistai Dental P.R.O klinikoje. Šios procedūros metu pašalinamos kietosios ir minkštosios apnašos nuo dantų naudojant ultragarsą. Procedūrą rekomenduojame atlikti kas pusmetį.

Periodontitas

Periodontitas, arba kitaip parodontozė yra dantį supančių audinių uždegimas. Liga pažeidžia periodontą – audinių kompleksą, kuris susideda iš danties raiščio, žandikaulio alveolinio kaulo, dantenų. Išskiriamas dviejų tipų periodontitas – viršūninis ir ties šaknų kanalais besiformuojantis. Pirmasis yra negydomo gingivito pasekmė ir pažeidžia dantenas, dantų paviršių. Antrasis pažeidžia šaknų kanalus ir jam turi būti taikomas endodontinis gydymas.

Taip pat išskiriamas lėtinis apikalinis ir ūmus periodontitas. Lėtinio periodontito atveju uždegimas vystosi palaipsniui, dažnai be dantenų skausmo ir kraujavimo galima nepastebėti jokių simptomų. Reguliarus lankymasis pas burnos higienistą ir atliekama apžiūra gali padėti užkirsti kelią šiai burnos ligai. Ūmus periodontitas tuo tarpu progresuoja labai greitai, smarkiai pažeidžia dantis ir audinius. Jis būdingesnis jaunesnio amžiaus pacientams. Negydomas gali sukelti rimtų pasekmių, iš kurių pati didžiausia yra vieno ar kelių dantų netekimas.

Parodontozės gydymui taikomas nechirurginis arba kompleksinis gydymas, kurį parenka patyręs periodontologas pagal konkrečią situaciją. Valoma danties šaknis pašalinant susidariusias bakterijų kišenes. Sunkesniais atvejais, kuomet parodontozė yra pažeidusi kaulą, kai kyla rimtas pavojus danties išlikimui taikomas specialus kompleksinis gydymas, gali būti skiriami antibakteriniai medikamentai.

Danties nervo uždegimas (pulpitas)

Pulpitas yra susijęs su danties nervo uždegimu, šį reiškinį lydi stiprus ar mažiau stiprus skausmas. Dažniausiai pulpitą sukelia įvairūs infekciniai pažeidimai (kariesas, bakterijos ir kt.), tačiau pasitaiko ir neinfekcinio pažeidimo atvejų, kuomet pasireiškia fizinis ar cheminis danties pažeidimas. Infekcinis susirgimas gali pasiekti pulpos ertmę ir kaulą, šitaip sukeldamas kaulo infekciją.

Pulpitui taikomas endodontinis gydymas valant danties šaknį. Uždegimo židinys slypi būtent danties šaknyje ir gali plisti aplinkui, todėl šaknis turi būti nedelsiant sutvarkyta, antraip gresia įvairios komplikacijos.

Išskiriamos dvi pulpito formos – grįžtamas pulpitas ir negrįžtamas pulpitas:

  • grįžtamojo pulpito atveju pasireiškia gana lengvas uždegimas ir trumpalaikis skausmas. Danties minkštimas išlieka dar pakankamai minkštas, kad būtų galima jį nesunkiai išsaugoti. Valgydami šaltą maistą ar saldumynus, gerdami šaltus gėrimus jausite pažeistame dantyje skausmą, kuris paprastai greitai praeina.
  • negrįžtamas pulpitas sukelia stiprų pulpos uždegimą bakterijoms išplitus į nervą. Tokiu atveju reikalingas skubus gydymas. Toks skausmas labai intensyvus, ilgai trunkantis, gali plisti aplinkui.

Dantų fluorozė

Dantų fluorozė kyla dėl fluoro pertekliaus. Fluoro yra daugelyje dantų pastų ir burnos skalavimo skysčių, tačiau pagrindine fluoro pertekliaus priežastimi tampa fluoroto vandens naudojimas, kurio reikėtų atsisakyti. Daugiausiai fluoro nustatyta Klaipėdos regiono vandenyje, todėl dantų fluorozė ten dažnesnė. Reikėtų atsisakyti fluoroto vandens, kruopščiau valytis dantis ir po valymo su fluoro turinčiomis priemonėmis kruopščiai juos išsiskalauti vandeniu.

Dantų fluorozė skirstoma į lengvą, vidutinę ir sunkią. Lengvos fluorozės atveju pastebimos nedidelės matinės danties emalio dėmelės, kurias dažnai net sunku pastebėti. Vidutinio laipsnio fluorozė jau pasireiškia akivaizdžiau, jai būdingos horizontalios matinės linijos, arba dryžiai ant dantų paviršiaus. Sunkaus pažeidimo atveju atsiranda pigmentuotų dėmių, turinčių rudą atspalvį, ryškiai matomos dėmės ir linijos, dantų paviršius tampa nelygus, nelygumuose labiau kaupiasi sunkiai nuvalomos apnašos, vystosi ėduonis.

Kas sukelia burnos ligas?

Burnos ertmės ligas paprastai sukelia prasta priežiūra, netinkamas dantų valymas. Tai pati didžiausia ir esminė daugelio burnos susirgimų priežastis. Burnos ligos kyla ir dėl gleivinės pažeidimų, neatsargaus dantų valymo brūžinat dantis ar dantų siūlu pažeidžiant tarpdančius. Mikrobai tuomet gali patekti į žaizdeles, sukeliamos infekcinės reakcijos. Kartais tam tikrus susirgimus lemia ir genetiniai veiksniai arba tiesiog hormoniniai pokyčiai organizme – bręstant, esant nėštumui ar cukriniam diabetui.

Kokie burnos ligų simptomai?

Burnos ligų simptomai labai įvairūs ir tiesiogiai priklauso nuo konkretaus susirgimo bei jo stadijos. Gali pasireikšti nebūtinai visi požymiai, priskiriami kuriam nors burnos ertmės susirgimui. Simptomų raiška ir intensyvumas priklauso nuo to, kiek pažengė liga. Negydant burnos susirgimų simptomai intensyvėja ir gali turėti rimtų pasekmių.

Kaip diagnozuojamos burnos ligos?

Burnos ertmės ligos diagnozuojamos mūsų odontologijos klinikoje naudojant specialią įrangą, atliekant rentgeno nuotraukas. Ligą geriausiai diagnozuos patyręs odontologas, kadangi kai kurių susirgimų, kaip kad pavyzdžiui lėtinės parodontozės, galite laiku ir nepastebėti.

Kaip gydomos burnos ligos?

Gydymas taikomas pagal konkrečią ligą, jos stadiją, atsižvelgiant į paciento būklę. Dental P.R.O klinikoje gydoma individualiai, kiekvienam pacientui randant geriausius sprendimus. Pradinėse stadijose burnos ertmės susirgimai gydomi nechirurginiu būdu pašalinant nešvarumus ir apnašas, sudėtingesniais atvejais, kuomet pažeisti dantų kaulai ir audiniai, gali reikėti ir sudėtingesnio kompleksinio gydymo.

Kaip išvengti burnos ligų?

Burnos ligų išvengsite kruopščiai valydami dantis, rūpindamiesi ne tik dantų, bet ir visos burnos ertmės švara – ir liežuvio, dantenų, tarpdančių, kur kaupiasi daugiausiai bakterijų. Taip pat lankydamiesi odontologijos klinikoje profesionaliai burnos ertmės higienai. Tai padės palaikyti gerą burnos sveikatą ir gerokai sumažins susirgimų riziką.

Kaip burnos ligos susijusios su kitomis sveikatos problemomis?

Nereikia galvoti, jog burnos ertmės ligos veikia tik burnos ertmę. Mūsų organizmas yra itin sudėtingas darinys, kuriame viskas susiję, todėl esant vienos kurios jo dalies pažeidimui kenčia bendra sveikata. Ne išimtis ir burnos ligos, kurios turi tendenciją plisti į aplinkinius audinius ir organus. Nesirūpinant burnos higiena, sergant burnos ligomis didėja tikimybė sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, II tipo diabetu, įvairiomis vėžio atmainomis.

Metas pasirūpinti savo burnos ertmės sveikata ir apsilankyti Dental P.R.O klinikoje! Kruopštus dantų valymas ir reguliarios patikros mūsų klinikoje padės išvengti daugelio burnos susirgimų ir mėgautis nepriekaištinga sveikata.