Pulpitas yra danties nervo uždegimas, besiformuojantis giliai šaknyje. Išskiriamas skirtingų rūšių ir intensyvumo pulpitas, pagal kurį parenkamas ir tinkamiausias gydymas. Toliau skaitydami atpažinsite, kaip reiškiasi pulpitas ir galėsite kreiptis į profesionalius endodontus, kurie pasirūpins nepriekaištingu gydymu. Visais pulpito atvejais rekomenduojame kreiptis nedelsiant – tai padės užtikrinti gerą burnos ertmės sveikatą ir išvengti galimų komplikacijų.
Dėl ko atsiranda pulpitas?
Ligos pavadinimas „pulpitas“ kilo nuo žodžio „pulpa“. Pulpa – tai po emaliu ir dentinu esantis vidinis minkštasis audinys, dar kitaip vadinamas nervu. Jame išsišakoję tūkstančiai smulkių kraujagyslių, limfmazgių ir nervinių rezginių.
Dažniausiai pulpitą sukelia įvairūs infekcinio pobūdžio pažeidimai. Įprasta situacija, kai pulpitas atsiranda dėl pažengusio karieso, kuris pažeidžia dantų kanalus. Negydant dantų ėduonies suardomas emalis ir bakterijos patenka į pulpą. Pulpitas vystosi ilgą laiką apleidus burnos ertmės higieną, kaupiantis burnos ertmėje bakterijoms, kurios ilgainiui pažeidžia sveikus dantis.
Be infekcinio pobūdžio pažeidimų įtakos gali turėti ir fiziniai bei cheminiai dantų pažeidimai, medikamentų vartojimas, rūkymas, kiti prasti įpročiai. Pulpitas gali būti išprovokuotas patyrus į dantį smūgį, dančiui nulūžus ir atsivėrus pulpai, kai atsiranda atviras danties nervas. Žandikaulio poslinkis ir bruksizmas (brūžinimas dantimis) taip pat nėra per daug geriausi veiksniai pulpito atžvilgiu.
Bet kokiu atveju, pirmiausia svarbu nustatyti pulpito susiformavimo tikslią priežastį – tai ir daro mūsų profesionalūs endodontai apžiūros metu. Infekcijų išprovokuotas pulpitas paprastai dar pavojingesnis, kadangi gali pasiekti pulpos ertmę bei kaulą, sukelti kaulo infekciją.
Pulpito formos
Pulpitas pasireiškia labai įvairiai. Išskiriamos skirtingos šios susirgimo stadijos pagal sudėtingumą. Lengvesnės pulpito formos tos, kai bakterijos išplitusios dar nesmarkiai ir nėra sukaupusios didelių sankaupų danties šaknyje.
Sunkesniais atvejais pažeidimai dar didesni ir gresia komplikacijomis, todėl pastebėjus pulpitą reikėtų gydyti jį nedelsiant, svarbu neatidėlioti vizito odontologo kabinete. Galų gale, imtis ryžtingesnių veiksmų paskatins ir pulpito skausmas, kuris tolydžio intensyvėja, priklausomai nuo konkrečios pulpito formos. Neretai pasitaiko gangreninis pulpitas, jatrogeninis pulpitas bei kitos jo formos, kurioms būdingas skirtingas intensyvumas.
Pulpitas gali būti:
- grįžtamas – tai lengvesnė pulpito forma, pasireiškianti gana nedideliu uždegimu ir skausmu. Paprastai dantyje susiformuoja negili ertmė be bakterijų sankaupų. Procedūrų metu danties minkštimą galima nesunkiai išgelbėti. Grįžtamą pulpitą atpažinsite pagal tai, kad skausmas nėra itin didelis ir jis labiau pasireiškia valgant šaltą ar saldų maistą, o vėliau praeina.
- negrįžtamas – tai jau sudėtingesnė pulpito forma, kuriai būdingas stiprus pulpos uždegimas bakterijoms išplitus į nervą. Šiuo atveju būtų reikalingas kuo skubesnis gydymas, nes skausmas gali būti išties intensyvus, ilgalaikis, turintis tendenciją plisti į aplinkinius audinius.
Pulpito pasireiškimo požymiai
Pulpito simptomų raiška labai individualaus intensyvumo. Jis priklauso nuo ligos pažengimo stadijos ir paciento būklės. Gali pasireikšti nebūtinai visi pulpito požymiai, o skausmo lygis taip pat labai nevienodas arba kartais jo nejaučiama beveik išvis.
Pulpito simptomai:
- savaiminis danties skausmas, kuris dažnai būna pulsuojantis;
- danties jautrumas vėsiam ir saldžiam maistui;
- dantenų uždegimas.
Sunkesniais atvejais būdingas karščiavimas, veido ar skruosto patinimas, padidėję limfmazgiai, gali būti būti sunku kramtyti ir ryti maistą.
Galimos pulpito komplikacijos
Negydomas pulpitas sukelia rimtų komplikacijų, kurių gydymas dar ilgesnis ir sudėtingesnis, nei įprastai. Negydant pulpito gali susiformuoti danties pūlinys, kuris ilgainiui pažeidžia žandikaulio kaulą. Vėliau gali reikėti ir žandikaulio kaulo gydymo, o dantis prarandamas visiškai. Tačiau taip pasitaiko labai retais atvejais, tada, kai dantis visiškai apleidžiamas ir ilgą laiką nesirūpinama burnos higiena.
Kaip diagnozuojamas pulpitas?
Pulpitas diagnozuojamas odontologijos klinikoje patyrusių specialistų. Jums tereikia atvykti mūsų nurodytu adresu ir pasirūpinsime profesionaliais tyrimais bei diagnoze. Diagnozavimui dažnai taikoma rentgeno įranga ir daromos rentgeno nuotraukos, kurios padeda endodontui aiškiau matyti esamą situaciją.
Gydymas ir prevencija
Pulpitui gydyti reikalingas endodontinis gydymas. Sunkesniais atvejais kuomet kamuoja pulpitas, vaistai nuskausminimui gali būti taikomi kaip puiki palengvinamoji priemonė. Jeigu dantį labai skauda ir nepadeda net vaistai, enodontas gali pasiūlyti antibiotikų. Tačiau šios priemonės yra laikino poveikio, kol laukiate procedūros, ir jomis negalima naudotis ilgą laiką. Svarbiausia iš esmės gydyti dantų šaknų kanalus pašalinant iš pulpos uždegimą formuojančius mikroorganizmus.
Dental P.R.O klinikoje dirba profesionalūs savo srities odontologai, galintys padėti pačiais sudėtingiausiais burnos ertmės susirgimų atvejais. Vystantis pulpitui gręžiamas dantis ir atveriama viduje esanti pulpa, iš kurios išvalomi ir pašalinami uždegimą formuojantys dariniai. Kartais gali rastis ir pūlinukų, kurie taip pat išvalomi. Vėliau dantis paliekamas sugyti ir plombuojamas tik iš antro karto, o esant sudėtingesnei situacijai – ir iš trečio. Savaime suprantama, jog tokių sudėtingų procedūrų metu naudojamas pakankamai stiprus vietinis nuskausminimas, kurį parenka dantų gydytojas, tad skausmo ar kitų nepatogumų smarkiau nepajausite.
Pulpito prevencijai reikėtų nuolatos kruopščiai valyti dantis ir rūpintis jų priežiūra. Tai reiškia, kad bet kokie pastebėti dantų susirgimai turėtų būti gydomi nedelsiant. Pulpitui efektyviausiai kelią užkerta savalaikis dantų ėduonies gydymas, tuomet jis gana paprastas ir nebrangus, pilnai sutaisant dantį per vieną procedūrą. Pulpito atveju viskas daug sudėtingiau, nes reikia ilgiau trunkančio endodontinio gydymo.
Turėtų būti kruopščiai valomi ne tik dantys, bet ir dantenos, liežuvis, iš esmės visa burnos ertmė. Būtina naudoti dantų siūlą ir kruopščiai valyti tarpdančius. Tik šitokiu būdu pašalinsite iš burnos ertmės didžiąją dalį mikrobų ir išvengsite pulpito bei kitų susirgimų. Tačiau vien kruopštaus dantų valymo toli gražu nepakanka – dar reikia nuolatos tikrintis pas odontologą dantis, net tada, kai jie atrodo sveiki. Reikalinga profesionali burnos ertmės higiena bent 2 kartus per metus. Ši procedūra padės pašalinti ant dantų paviršiaus besikaupiančias kietąsias apnašas, ko negali padaryti įprastos dantų valymo priemonės.
Pamirškite pulpito ir kitų burnos ertmės susirgimų grėsmę! Mūsų odontologai padės jums susiduriant su pačiomis įvairiausiomis problemomis, kuomet dantų būklė neduoda ramybės.