Adentija yra dalinis arba visiškas dantų nebuvimas, ji atsiranda netekus dantų arba patyrus žandikaulio vystymosi sutrikimus, kurie yra įgimti. Reikia pasakyti, jog adentija pasitaiko ganėtinai retai – tai tikrai nėra dažnas reiškinys. Bet kokiu atveju, netekus vieno ar kelių dantų nereikėtų palikti tuščios vietos – svarbu kuo greičiau atkurti dantis. Ir ne vien dėl estetinių tikslų, bet, visų pirma, dėl dar geresnės burnos ertmės sveikatos.
Toliau skaitydami sužinosite, kaip pasireiškia adentija, kokius ji sukelia šalutinius veiksnius ir kokie gydymo sprendimai taikomi mūsų odontologijos klinikoje.
Kodėl atsiranda adentija?
Dažniausia adentijos priežastis yra paveldimumas arba sutrikusi endokrininė sistema. Įgimta adentija atsiranda nesusiformavus dantų užuomazgoms. Žalingi įpročiai nėštumo metu taip pat gali paskatinti adentiją. Kitos adentijos priežastys yra infekcinių ligų įtaka, mineralų apykaitos sutrikimai. Visiškos įgimtos adentijos beveik nepasitaiko, tačiau dalinė adentija yra kiek dažnesnis reiškinys.
Kitais atvejais, adentija įgyjama gyvenimo eigoje netekus dalies dantų. Dantų netekimą išprovokuoja įvairios burnos ertmės ligos, kurios nėra gydomos, o dantų priežiūra apleidžiama. Dantų traumos taip pat gali būti realia dalinės adentijos susiformavimo priežastimi.
Adentijos požymiai
Įgimta adentija pasireiškia nepakankamai išsivysčiusiu žandikauliu ir jo pokyčiais, veido kaulo struktūros pakitimais, sunkumais kvėpuojant per nosį ar burną, kalbos sutrikimais. Adentija praradus dantis dėl burnos ertmės ligų ar traumos, gali sukelti greta esančių dantų poslinkius, tuščiose vietose gali imti nykti žandikaulio kaulas. Simptomų raiška ir jos intensyvumas priklauso nuo paciento būklės.
Diagnozavimas ir gydymas
Adentija diagnozuojama dirbant skirtingų sričių odontologijos specialistams ir atliekant paciento anamnezę – renkant duomenis ir tyrinėjant burnos ertmės ligų istoriją. Taip jau pasitaiko, kad adentijos atveju gali reikėti ne vieno, o kelių specialistų pagalbos. Dental P.R.O klinikoje yra naudojama moderni tyrimų įranga ir dirba profesionalūs skirtingų sričių odontologai, užtikrinama aukšta tyrimų kokybė. Adentijos diagnozavimui atliekame skaitmenines panoramines rentgenogramas, esant poreikiui, taikome kompiuterinės tomografijos metodus ir atliekame žandikaulio sąnario tyrimus.
Nustačius tikslią adentijos diagnozę sprendžiama dėl tolesnio gydymo eigos. Dažniausiai parenkami konkretūs dantų implantavimo ar protezavimo būdai. Gydymas taikomas individualiai, atsižvelgiant į paciento fiziologiją ir burnos anatomiją.
Adentijos atveju taikomas kompleksinis gydymas atliekant profesionalią burnos higieną ir kruopščią dantų apžiūrą, jei reikia, sutvarkant vieną ar kitą dantį, likusius, kurių jau nebeįmanoma išgelbėti, pašalinant. Tuomet dantys atkuriami implantais sriegiant nedidelius metalinius, dažniausiai titano, varžtelius. Implantai sriegiami į žandikaulio kaulą uždedant ant jų danties vainikėlį. Tai vienas geriausių ir patikimiausių adentijos gydymo sprendimų, taikomų tada, kai reikia atkurti kelis prarastus dantis ar net ištisą dantų eilę.
Svarbiausia netekus dantų yra neatidėliojant ir kuo greičiau kreiptis į specialistus. Negydant gresia tolesnis adentijos vystymasis, galimos komplikacijos, kuomet gydymas tampa tik dar sudėtingesnis ir reikalaujantis didesnių išlaidų.
Kasdienė dantų priežiūra
Nepamirškite kruopščiai prižiūrėti ir valyti atkurtus dantis. Tai padės išsaugoti gerą jų sveikatą ir sumažinti įvairių burnos ertmės susirgimų riziką, kas ateityje gali sukelti nemažai rūpesčių ar net dantų netekimą. Dantis reikėtų ne tik kruopščiai valytis šepetėliu ir tarpdančių siūlu, bet ir reguliariai lankytis apžiūrai pas savo burnos higienistą, atlikti profesionalią burnos higieną. Tuomet galėsite mėgautis nepriekaištinga burnos ertmės sveikata be rūpesčių ir adentija daugiau nebekels galvos skausmo.
Metas atkurti nepriekaištingai gražią šypseną be didelių pastangų ir dar labiau pasirūpinti sveika burnos higiena! Visais rūpimais adentijos ir kitais dantų susirgimo klausimais kreipkitės į profesionalius Dental P.R.O odontologus.