stomatitas vaikui

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas, apimantis minkštuosius audinius. Stomatitui būdingi labai įvairūs pasireiškimo požymiai, kurie priklauso nuo individualios paciento būklės. Toliau šiame straipsnyje kartu pasiaiškinsime, kas yra stomatitas, kaip jis atsiranda, kaip užkirsti jam kelią ir pasirūpinti dar geresne burnos ertmės priežiūra. Aptarsime ir vaikų stomatito atvejus, kurie taip pat neretai pasitaiko, ypač pasigavus peršalimą.

Visais atvejais kuomet susiduriate su stomatito ar kitų burnos ertmės ligų simptomais drąsiai kreipkitės į profesionalius Dental P.R.O odontologus, kurie suteiks skubią pagalbą.

Dėl ko atsiranda stomatitas?

Priežasčių, dėl kurių atsiranda stomatitas gali būti daug ir įvairių. Tai ne tik prasta burnos ertmė priežiūra netinkamai ar nepakankamai valant dantis, bet ir burnos gleivinės pažeidimai. Stomatitą gali sukelti netgi per daug karšto maisto valgymas, o taip pat ilgalaikis vaistų vartojimas. Ir vis tik dažniausiai stomatitas atsiranda dėl įvairių infekcijų. Organizmui nusilpus, kuomet nuolatos pervargstama, trūksta naudingų medžiagų ir vitaminų, pasigavus peršalimą tuo pačiu gali atsirasti ir stomatitas.

Nereikėtų manyti, jog stomatitas yra nerimta, kartu su peršalimu greitai praeinanti problema. Iš tiesų susidūrus su stomatitu reikėtų imtis gydymo priemonių nedelsiant. Ne tik apsilankyti pas odontologą klinikoje ir tinkamai valytis dantis, kas yra labai svarbu, bet ir labiau rūpintis bendra savo organizmo sveikata, sveikesne mityba, gyvenimo ritmo atstatymu, saugotis chroniško persidirbimo ir pervargimo. Kuo geriau rūpinsitės savo sveikata ir darysite tai visokeriopai, tuo mažesni šansai bus susirgti stomatitu ir patirti jo komplikacijas.

Stomatito simptomai

Norint laiku užkirsti kelią stomatitui, svarbu jį atpažinti pagal jam būdingus požymius. Tuomet beliks tik kreiptis į odontologą ir bus parinktas jums individualiai tinkamiausias gydymas.

Stomatitui dažniausia būdingi šie požymiai:

  • dantenų paburkimas ir paraudimas;
  • prastas kvapas iš burnos;
  • opų, pūlinių formavimasis;
  • didesnis ar mažesnis dantenų kraujavimas;
  • dantų skausmas;
  • kiti namalonūs pojūčiai organizme.

Simptomų raiška labai nevienoda ir priklauso nuo ligos pažengimo. Kartais pasireiškia vos keletas simptomų, kurie net nėra tokie akivaizdūs, kartais nemalonius pojūčius galite patirti ir intensyviau. Sunkesniais stomatito atvejais dar gali pakilti kūno temperatūra, krėsti šaltis, skaudėti galvą, atsirasti apnašos ant dantų ir liežuvio. Gali būti sunku sukramtyti ir nuryti maistą, nes skauda dantenas ir gerklę. Kai kurie jaučia padidėjusius limfmazgius ir jiems nebūdingą seilėtekį.

Kaip matote, stomatitas glaudžiai susijęs su bendra organizmo sveikata ir tiesiogiai priklauso nuo kitų ligų, ne tik burnos ertmės. Tai nėra vien burnos ertmės problema ir netinkamo dantų valymo išdava, o kur kas daugiau. Atstačius organizmo sveikatą ir balansą, sustiprinus imunitetetą, galų gale, palaikant dar kruopštesnę, nei iki tol, burnos higieną ir lankantis pas burnos higienistus, stomatitą galima įveikti ir daugiau su juo nebesusidurti.

Susirgę stomatitu nieko nelaukdami kreipkitės į Dental P.R.O klinikos odontologus, kurie kaip įmanoma skubiau priims jus apžiūrai ir nuspręs dėl tolesnio gydymo.

Skirtingos stomatito rūšys

Stomatitas būna keleto skirtingų rūšių, pagal savo kilmę dažniausiai pasitaiko grybelinis, bakterinis ir virusinis. Visos stomatito formos yra užkrečiamos, todėl reikėtų vengti tiesioginio kontakto su žmonėmis, prisilaikyti švaresnės asmeninės higienos. Persirgus gripu, plaučių uždegimu ar kitomis infekcinėmis ligomis yra tikimybė pasigauti stomatitą.

Pagal savo stiprumą stomatitas išskiriamas į lengvą, vidutinio sunkumo ir sunkų. Liga gali pasireikšti tiek suaugusiems, tiek vaikams.

Vaikų stomatitas

Vaikų stomatitas yra ganėtinai dažnai pasitaikantis susirgimas. Vaiko burnoje gali atsirasti baltos dėmelės, būti pastebimi kiti infekciniai požymiai, panašūs kaip ir suaugusiems. Ką tokiu atveju reikėtų daryti? Žinoma, kad kuo skubiau kreiptis į vaikų dantų gydytoją, kuris apžiūrės dantukus ir parinks racionaliausią sprendimą. Negydomi vaikų burnos ertmės susirgimai paprastai progresuoja dar greičiau, nei suaugusiųjų. Kol vaikas gydomas nuo stomatito reikėtų net naudoti atskirus rankšluosčius, vengti tiesioginio kontakto su kitais vaikais, mokykloje. Pasveikus dantų šepetėlis būtinai pakeičiamas nauju.

Kūdikių stomatitas

Virusinis stomatitas būdingas ir kūdikiams nuo 6 mėnesių. Jį sukelia Herpes virusas per kontaktą su kitais žmonėmis. Liga nėra labai pavojinga, vis tik reikėtų nedelsiant ją gydyti pastebėjus jau pirmuosius požymius, kad netaptų sudėtingesnė. Naudokite visas gydytojo nurodytas priemones, taip pat apsilankykite pas odontologą apžiūrai. Dantys turi būti patikrinti siekiant išvengti ėduonies, kuris paprastai lemia ligos pasikartojimą.

Stomatito gydymas

Stomatito gydymas parenkamas pagal individualią paciento būklę. Taikomas kompleksinis gydymas, tai reiškia, jog reikalingos ne tik burnos ertmės valymo procedūros, bet ir gyvenimo būdo keitimas. Odontologai rekomenduos jums laikinai atsisakyti aštraus ir karšto maisto, subalansuoti mitybą, naudoti specialius priešuždegiminius, antibakteriškai veikiančius burnos skalavimo skysčius ir tepalus. Nuo jūsų kantrių kasdienių pastangų priklauso visa gydymo sėkmė. Vėliau, pasveikus nuo stomatito, reikėtų toliau rūpintis kruopščia burnos ertmės priežiūra, stiprinti imunitetą ir laikytis visų odontologo pateiktų nurodymų.

Galite pabandyti pasinaudoti ir įvairiomis liaudies medicinos priemonėmis. Kai kurios iš jų gali visai neblogai veikti ir sušvelninti stomatito raišką, palaikyti švaresnę burnos higieną, užkirsti kelią susirgimams.

Ką daryti norint išvengti stomatito?

Valykitės dantis kruopščiai, šveisdami ne tik dantų paviršius, bet ir dantenas, liežuvį. Būtinas dantų siūlas tarpdančiams. Apnašų ir bakterijų daugiausiai formuojasi būtent ant liežuvio, tarpuose tarp dantų ir kitose sunkiai pasiekiamose bei išvalomose burnos ertmės vietose, tad jų valymui dėmesio reikėtų skirti daugiausiai. Naudingas gali būti ir burnos irigatorius. Dantų šepetėlį geriausia naudoti minkštais šereliais ir vengti aštrių, netaisyklingų judesių, nes tai gali sukelti dantenų pažeidimus, dėl ko dar labiau išauga stomatito rizika. Pasveikę nuo stomatito būtinai pakeiskite senąjį dantų šepetį nauju.

Stomatito išvengti padės sveikas gyvenimo būdas ir gera burnos ertmės priežiūra. Reikėtų nuolatos lankytis pas burnos higienistą, atlikti profesionalią burnos higieną, kruopščiai valyti ir prižiūrėti dantis. Taip pat prisilaikyti specialistų rekomenduojamo mitybos režimo, vartoti reikiamus maisto papildus ir pasirūpinti, jog organizmui netrūktų vitaminų. Reikalingos kompleksinės priemonės stengiantis visokeriopai rūpintis savo sveikata. Vien kruopšti burnos ertmės priežiūra, kaip jau turbūt supratote, kad ir kokia reikalinga būtų, yra pilnai nepakankama.

Metas užkirsti kelią stomatitui kartą ir visiems laikams! Kreipkitės į Dental P.R.O odontologijos klinikos specialistus, kurie įvertins burnos susirgimų riziką ir parinks tinkamiausias gydymo programas jūsų individualiu atveju.