Dantų implantavimas – moderni procedūra, padedanti atkurti prarastus dantis, natūralią jų išvaizdą ir funkcionalumą. Dantų implantas – tai titano arba titano lydinių varžtas, chirurginiu būdu įsriegtas į paciento žandikaulį ir atstojantis prarasto danties šaknį. Ant danties šaknies viršūnėlės taip pat yra uždedami fiksuoti dantų protezai. Taip yra atkuriama dantų funkcija ir estetika, be to dantų implantai apsaugo ir greta esančius dantis nuo per didelės apkrovos.
Net ir netekus visų dantų, tikrai nėra būtinybės kiekvieną jų keisti implantais. Užtenka įsriegti 4 – 8 implantus, kad pacientas turėtų galimybę atkurti šypseną neišimamais protezais. Tinkamai prižiūrimi dantys po procedūros savo funkcijų ir estetikos nepraranda 30 ar net daugiau metų.
Kada rekomenduojama atlikti dantų implantaciją?
Dantų implantavimas tinka asmenims, kurie prarado vieną, kelis ar net visus dantis dėl traumos, ėduonies ar periodontito. Procedūra tinkama įvairaus amžiaus pacientams: tiek jauniems, 18 – 20 metų amžiaus, tiek ir senjorams, kurie nenori turėti daug priežiūros reikalaujančių išimamų protezų. Svarbu paminėti, kad dantų implantavimui būtinas reikiamo storio kaulas, esantis prarasto danties vietoje. Jeigu jis per daug sunykęs, prieš atliekant implantaciją (arba jos metu), reikia atlikti kaulo augmentacijos procedūrą.
Dantų implantacija gali būti kuriam laikui atidėta dėl netinkamos burnos ertmės ar bendros paciento sveikatos būklės. Keli kontraindikacijų pavyzdžiai, kada dantų implantavimas nerekomenduojamas: hipertenzija, anemija, ūmios infekcinės ligos, tuberkuliozė, piktybinės kraujo ligos, nėštumo laikotarpis. Daugeliu atveju po kurio laiko, pasikeitus sveikatos būklei, galima sėkmingai atlikti dantų implantavimą. Tai geriausiai įvertina gydytojas implantologas.
Dantų implantavimo būdai:
- Tradicinis implantavimas – dažniausiai atliekamas būdas. Taikomas tuo atveju, kai pacientas seniai netekęs dantų ir žandikaulio kaulo nykimo procesas jau progresuoja. Pirmiausia atliekamas kaulo priauginimas ir tik sugijus žandikauliui, dedami implantai.
- Momentinis implantavimas – šiuo būdu implantas įsriegiamas tą pačią dieną, kai būna pašalinamas ir dantis. Šį būdą galima rinktis, jei yra pakankamas kaulo storis ir asmuo neturi uždegimo ar infekcijos. Po implantavimo dedamas laikinas vainikėlis, kuris po kelių mėnesių pakeičiamas nuolatiniu. Momentinis dantų implantavimas geriausiai tinka tuo atvejais, kai būtina šalinti dantį, bet pacientas dėl estetinių sumetimų negali pabūti be danties (paprastai priekinio).
- „All-on-4“ implantavimas – būdas tinkamas pacientams, netekusiems daugumos arba visų dantų. Keturi implantai įsriegiami į vieną žandikaulį ir ant jų pritvirtinamas fiksuotas dantų protezas. Implantai ir protezai gali būti pritvirtinami tą pačią dieną, todėl pagreitėja gijimo procesas.
Dantų implantų rūšys
Odontologijos pasaulyje žinomos trys pagrindinės dantų implantų rūšys: sraigtiniai, poantkauliniai ir plokšteliniai. Pastarieji tinka pacientams, kurių dantinės ataugos siauros, bet gana aukštos. Tiesa, dabar plokšteliniai implantai naudojami itin retai, nes yra kur kas efektyvesnių pasirinkimų. Poantkauliniai implantai gali padėti, kai yra stipriai sunykęs žandikaulis ir nėra įmanoma dėti kitų rūšių implantų. Tačiau ši rūšys taip pat praeitis.
Patys populiariausi – sraigtiniai implantai. Jie primena mažus metalinius varžtus ir yra įsriegiami į žandikaulio kaulą. Jie labai gerai suauga su žandikaulio kaulu ir suteikia tinkamą pagrindą dantų protezams. Dažniausiai parenkama medžiaga – titanas, o metalui alergiškiems asmenims rekomenduojami naujos kartos cirkonio dantų implantai.
Kaip pasiruošti šiai procedūrai?
Pirmiausia burnos chirurgas-implantologas įvertina individualią paciento situaciją, sveikatos būklę bei atlieka panoraminę arba 3D rentgeno nuotrauką. Prireikus išsamesnių tyrimų, atliekama ir kompiuterinė tomografija. Gauta informacija leidžia tiksliai įvertinti į kurią vietą reikia įsriegti implantą ir kokio ilgio bei skersmens jį pasirinkti. Po visų reikalingų tyrimų, sudaromas gydymo planas. Gali prireikti papildomų procedūrų: profesionalios burnos higienos, karieso gydymo, dantų šalinimo, kaulo augmentacijos.
Kaip vyksta dantų implantavimas?
Dantų implantavimo eiga daugeliui pacientų kelia daug klausimų, todėl naudinga dar iki procedūros sužinoti apie tai daugiau. Pirmiausia padaromos kelios nedidelės įpjovos. Suformuojama vieta ir į kaulą įsriegiamas dantų implantas. Vėliau susiuvamos dantenos. Siūlus galima išimti po operacijos praėjus 10 – 14 dienų. Pati operacija trunka ne ilgiau kaip valandą ir dažniausiai jau kitą dieną pacientai jaučiasi puikiai.
Ar dantų implantavimas yra skausminga procedūra?
Dantų implantavimas – neskausminga procedūra, nes atliekama su vietine nejautra. Jautresniems žmonėms gali būti taikoma intraveninė sedacija. Po operacijos pacientams skiriami skausmą malšinantys vaistai.
Ką reikėtų daryti po dantų implantavimo?
- Labai svarbu, kad po operacijos pacientas vartotų paskirtus nuskausminamuosius, priešuždegiminius vaistus ir antibiotikus. Jie skiriami infekcijos profilaktikai.
- Pačią pirmąją dieną siūloma implantuotą vietą šaldyti su ledu, įvyniotu į lengvą audinį. Nereikia išsigąsti, jei žandikaulis bus šiek tiek patinęs ar implantacijos srityje jausite skausmą. Tai gali trukti iki kelių dienų po operacijos.
- 10 – 14 dienų po operacijos reikia išimti siūlus.
- Gijimo etapas po dantų implantavimo procedūros paprastai trunka 6 – 12 savaičių, bet gali užsitęsti ir iki 8 mėnesių (ypač, jeigu buvo atlikta kaulo augmentacija ar sinuso pakėlimas). Pacientų patogumui iki nuolatinių protezų uždėjimo, galima sudėti laikinus ir taip sumažinti diskomfortą.
Dantų implantavimas Kaune ir jo kaina
Dantų implantavimo kaina priklauso nuo implanto rūšies, atramos, vainikėlio ir nuo to, ar prieš implantavimą reikalingos kokios nors papildomos procedūros. Pradinės konsultacijos su specialistu metu aptariamas gydymo planas ir preliminari kaina. Gera žinia ta, kad pacientai gali gauti odontologines paslaugas išsimokėtinai. Taip pat visada naudinga pasidomėti, gal jūsų pasirinktai implantų rūšiai šiuo metu taikoma akcija. Daugiau informacijos rasite čia: Dantų implantavimas.
Ar dantų implantavimas gali sukelti kokias nors komplikacijas?
Dantų implantacijos sėkmės procentas labai didelis – 98 procentai. Nepaisant statistikos, nemažai pacientų domisi, ar galimos kokios nors komplikacijos po dantų implantavimo? Rizika visada egzistuoja, kaip ir po bet kurios kitos chirurginės operacijos. Tai gali būti pooperacinis kraujavimas, greta esančių audinių pažeidimas, infekcija ar uždegimas. Būtent todėl labai svarbu tinkamai įvertinti kiekvieno paciento sveikatos būklę ir tik tada paskirti gydymą arba jį kuriam laikui atidėti.