Estetinis plombavimas – šiuolaikinis dantų gydymo metodas, kurio metu naudojamos specialios estetiškos kompozicinės medžiagos, atkuriančios natūralią dantų formą, spalvą bei funkciją. Dantų audiniai nėra šlifuojami ir pažeidžiami. Priešingai – jų išvaizda koreguojama subtiliai: pataisomi nedideli trūkumai (nuskilimai, spalvos pakitimai ar neproporcinga forma). Estetinis plombavimas labai populiarus tarp pacientų, kurie nori pagražinti savo šypseną minimaliai invaziniu būdu.
Šiuo metodu gydomi dantys atkuriami sluoksniais, kad būtų išlaikyta natūrali jų anatomija. Labai svarbu atkurti taisyklingą formą tinkamai, nes nuo to priklauso ne tik šypsenos grožis, bet ir dantų funkcionalumas – efektyvus kramtymas. Būtent tą ir gali suteikti estetinis plombavimas.
Estetinio plombavimo galimybės
Estetinio plombavimo galimybės labai didelės. Taikant šią procedūrą galima koreguoti danties formą, ilgį, proporciją, atstatyti spalvą, užpildyti tarpą tarp dantų, sutvarkyti nuskilimus, nedidelius sąkandžio defektus, išlyginti dantų lanką. Gydymo rezultatai greiti ir natūraliai atrodantys, todėl pacientai ir vėl gali džiaugtis gražia šypsena.
Kada rekomenduojama atlikti estetinį plombavimą?
Anksčiau estetinis plombavimas būdavo taikomas tik priekinių dantų korekcijai, tačiau dabar jau gali būti atliekamas visose dantų lanko srityse. Šis terapinis dantų gydymas pašalina ir koreguoja šiuos įgimtus ar įgytus (pavyzdžiui, po traumų) trūkumus:
- Nuskilimus, įtrūkimus, nudilimus, nelygumus ir kitus dantų kietųjų audinių pažeidimus.
- Ėduonies pažeidimus.
- Tarpus tarp dantų.
- Spalvų pakitimus.
- Nedideles netaisyklingo sąkandžio problemas.
Kada dantų estetinis plombavimas nerekomenduojamas?
Estetinis plombavimas nerekomenduojamas, jei dantys smarkiai pažeisti ėduonies, infekcijos, traumos ar pacientui diagnozuotas nekontroliuojamas periodontitas. Taip pat, kai dantys smarkiai susidėvėję dėl sąkandžio problemų ar amžiaus. Tokiais atvejais odontologas visada pasiūlo alternatyvų gydymo būdą, pavyzdžiui ortodontinį gydymą, laminačių dėjimą, balinimą ar kitas procedūras, priklausomai nuo individualios situacijos. Pasitaiko ir tokių atvejų, kada pacientas turi sveikus ir gražius dantis ir nori estetinio plombavimo, nors galbūt jam pakaktų tik atlikti profesionalią burnos higieną ar balinimą.
Kuo estetinis plombavimas skiriasi nuo paprasto plombavimo?
Įprasto plombavimo metu naudojamos medžiagos pasižymi aukšta kokybe ir tvirtumu, bet šios savybės šiek tiek nublanksta kalbant apie estetinį grožį – plombų ribos akivaizdžiau matomos. Estetinis plombavimas pasižymi labai aukštai estetiniais reikalavimai. Naudojamos medžiagos taip pat yra itin tvirtos, be to šis gydymo metodas išsaugo natūralius dantų audinius ir nežaloja gleivinės. Šios plombos pasižymi plačia spalvų palete bei puikiomis poliravimo savybėmis. Taigi, estetinio plombavimo procedūros tikslas ne tik atkurti danties funkciją, bet ir suteikti šypsenai natūraliai atrodančią, estetišką išvaizdą.
Ką verta žinoti prieš estetinį plombavimą?
Prieš procedūrą gydytojas odontologas įvertina paciento dantų būklę, išklauso pageidavimus, atlieka išsamią anamnezę, rentgeno nuotrauką ir pagal situaciją aptaria procedūros eigą, trukmę bei kainą. Jeigu reikia, pasiūlo papildomas procedūras arba alternatyvų dantų gydymo būdą.
Prieš estetinį plombavimą:
- Reikia atlikti profesionalią burnos higieną.
- Norintiems balinti dantis, tai geriausia padaryti likus 2 savaitėms iki estetinio plombavimo procedūros.
- Norintiems atkurti ne vieną, o kelis dantis, būtinas pavaškavimas. Jį atlieka dantų technikas.
Estetinio plombavimo procedūros eiga
Procedūros metu pašalinami visi suirę, karieso pažeisti danties audiniai. Kompozicinė medžiaga dedami sluoksniais ir kiekvienas jų yra kruopščiai formuojamas. Kiekvienas sluoksnis sukietinamas, pasitelkiant specialią šviesą. Tai leidžia medžiagai iš karto prilipti ir taip užpildyti prieš tai pašalintą ertmę. Toliau formuojamas danties paviršius, atkuriama natūrali danties struktūra – sutvarkomi kraštai ir net paviršiniai mikroskopiniai nelygumai. Plomba pritaikoma pagal paciento sąkandį, taip pat nupoliruojama ir nublizginama. Tai padeda sumažinti apnašų kaupimąsi ir užtikrinti ilgesnį estetinį rezultatą. Procedūra neskausminga, nes taikomas vietinis nuskausminimas.
Dantų priežiūra po estetinio plombavimo
Po estetinio plombavimo labai svarbu tinkamai prižiūrėti dantis, kad būtų išsaugomi estetiški ir ilgalaikiai procedūros rezultatai. O jie gali išsilaikyti net ir 10 metų, jeigu dantimis bus kruopščiai rūpinamasi.
Ką svarbu žinoti po estetinio plombavimo?
- Kai kuriais atvejais odontologas gali paskirti kontrolinį vizitą po procedūros, kad įsitikintų, jog plomba gerai laikosi ir nekyla jokių kitų nepatogumų. Esant reikalui kitos apžiūros metu perpoliruoja dantis.
- Po procedūros dantys gali būti jautresni – tai praeina po maždaug poros savaičių.
- Po procedūros rekomenduojama bent valandą nieko nevalgyti. Taip pat tą dieną reikėtų privengti spalvotų, dažančių maisto produktų ir gėrimų (kavos, arbatos, vyno, burokėlių, uogų ir pan.). Rekomenduojama ir ryškiai nedažyti lūpų. Tą dieną vyksta drėgmės atstatymas, todėl dantys tampa itin jautrūs įvairioms pigmentinėms medžiagoms.
- Dažančio maisto siūloma privengti ir vėliau. Taip pat ir kietų bei lipnių maisto produktų, pavyzdžiui, riešutus ar bulvių traškučius reikia kramtyti labai atsargiai.
- Kruopščiai valyti dantis su minkštu arba bent vidutinio kietumo šepetėliu. Taip pat naudoti ir tarpdančių siūlą ar tarpdančių šepetėlį. Rinktis dantų pastą su fluoru ir vengti balinančių dantų pastų. Naudoti burnos skalavimo skystį, nes jis padeda sumažinti bakterijų kaupimąsi.
- Reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną.
- Pastebėjus bet kokius plombuotų dantų pažeidimus, nuvykti pas odontologą.
- Jei naktį griežiate dantimis, pasakykite apie tai gydytojui, jis paskirs apsaugines dantų kapas.
Estetinis plombavimas Kaune ir jo kaina
Estetinio plombavimo kaina priklauso nuo to, ar reikia restauruoti paviršinę, vidurinę ar gilią danties ertmę. Taip pat nuo to, ar reikia atstatyti visą dantį, ar ne, ar tvarkyti vieną, ar kelis dantis. Pirminės konsultacijos metu odontologas įvertina paciento būklę, sudaro gydymo planą ir pateikia tikslesnę kainą. Detalesnę informaciją apie kainas rasite čia: Estetinis plombavimas.