Intraveninė sedacija
Nesvarbu, apie kokią burnos sveikatos problemą kalbėtume (kariesas, dantenų uždegimas, būtinybė atlikti danties šalinimo procedūrą ar kita), laiku pradėtas gydymas leidžia pacientui išvengti skausmo ar kito patiriamo diskomforto, užkirsti kelią rimtesnių problemų atsiradimui (blogiausias „scenarijus“ dažnu atveju būna ir danties netekimas) bei, kas aktualu nemažai daliai asmenų, sutaupyti pinigų. Visgi ne paslaptis, jog nemažai žmonių vizito pas odontologą, net ir jausdami dantų skausmą ar kitus nemalonius pojūčius, vengia dėl bauginančių minčių apie laukiančią procedūrą ar net dėl nekontroliuojamos baimės. Dental P.R.O. – viena iš nedaugelio odontologijos klinikų Lietuvoje, turinti licenciją atlikti specialią procedūrą – sedaciją.
Intraveninė sedacija – tarytum lengva narkozės forma, įprastai taikoma suaugusiems pacientams. Gydytojui anesteziologui prižiūrint, pacientui į veną sulašinami vaistai, pasireiškiantys atpalaiduojamuoju poveikiu. Po atliktos intraveninės sedacijos pacientas visiškai neužmiega (arba panyra į miegą, iš kurio gali būti nesunkiai pažadintas), tačiau būna apsnūdęs, ramus, atsipalaidavęs, nejaučia baimės, nesirūpina supančia aplinka. Kaip patvirtina ir pacientų atsiliepimai, tai, kas buvo atliekama vizito pas odontologą metu, prisimenama iš dalies ar visai neprisimenama.
Intraveninė sedacija gali būti taikoma prieš bet kokios dantų gydymo procedūros atlikimą: tiek sudėtingos chirurginės (pavyzdžiui, dantų implantavimas), tiek ir nesudėtingos, pavyzdžiui, dantų balinimą ar terapinį dantų gydymą.
Intraveninės sedacijos privalumai ir trūkumai
Privalumai
- Efektyvus poveikis.
- Pacientas skausmo ir kitų nemalonių pojūčių nejaučia net ir atliekant itin sudėtingas operacijas.
- Intraveninė sedacija gali būti taikoma atliekant įvairias dantų gydymo procedūras: tiek sudėtingas, tiek paprastesnes, tiek ilgai trunkančias, tiek trumpas.
- Tai – visiškai saugi, patyrusio anesteziologo atliekama procedūra, kurios metu sekamas paciento kvėpavimas ir širdies veikla.
- Atlikus intraveninę sedaciją, pasiekiami itin efektyvūs gydymo rezultatai: gydytojas per vieną apsilankymą padaro tiek darbų, kiek, esant įprastoms sąlygoms, prireiktų net kelių vizitų.
- Sedacijos poveikis pasireiškia vos tik procedūrą atlikus.
- Prireikus, galima kontroliuoti sedacijos lygį, sedaciją pratęsti ar nutraukti.
Trūkumai
- Pacientas turi turėti lydintį asmenį, pasirūpinsiantį juo po procedūros.
- Vairuoti ar dirbti kitų sudėtingų darbų negalima 24 valandas po atliktos sedacijos.
Kam gali būti taikoma intraveninė sedacija?
Analizuojant sąvoką, kas yra intraveninė sedacija, akivaizdu, jog dažniausiai ši procedūra taikoma asmenims, patiriantiems stiprią, asmeninių psichologinių pastangų dėka nenugalimą baimę odontologinių procedūrų atlikimo atžvilgiu.
Žemiau pateiktos situacijos, dėl kurių gydymas odontologijoje (terapinis, ortodontinis, endodontinis, chirurginis ir kita) gali būti atliekamas su intravenine sedacija.
- Kai pacientas pareiškia norą nežinoti, kaip bus atliekama viena ar kita procedūra.
- Iš anksto žinant, jog atliekama procedūra užtruks ilgai ar bus sudėtinga.
- Kai pacientas fiziškai nepajėgus ramiai sėdėti atliekant procedūrą (dažnas atvejis kalbant apie vaikus).
- Kai iš anksto žinoma, jog pacientas odontologinių procedūrų metu gali pradėti žiaukčioti, springti, susidurti su pykinimu.
Kam nerekomenduojama intraveninė sedacija?
- Moterims nėštumo metu.
- Asmenims, kuriems nustatytas jautrumas benzodiazepinams.
- Esant tam tikroms centrinės nervų sistemos ligoms.
- Asmenims, prieš planuojamą sedaciją vartojusiems alkoholio.
- Asmenims, kuriems nustatyta kvėpavimo takų obstrukcija, sunki miego apnėja ar didelis nutukimas, vietoje intraveninės sedacijos rekomenduojama peroralinė sedacija. Tai – sedacijos forma, kai raminamasis poveikis pasiekiamas pacientui išgėrus tam tikrų medikamentų.
Ką vertėtų žinoti prieš intraveninės sedacijos procedūrą?
Prieš planuojamą sedaciją reikėtų vadovautis žemiau pateiktomis rekomendacijomis su kuriomis, žinoma, supažindins ir gydytojas.
- 6 valandas prieš sedaciją nevalgykite, 2 valandas prieš – negerkite.
- Pasirūpinkite, jog su Jumis būtų lydintis asmuo, galėsiantis pasirūpinti saugiu Jūsų grįžimu namo (pats vairuoti galėsite tik praėjus 24 valandoms po procedūros).
- Pasirūpinkite tinkama apranga ir avalyne. Rūbai turi būti patogūs, su nesunkiai atraitojamomis rankovėmis (kateteris įprastai yra įvedamas į alkūninę rankos dalį).
- Prieš procedūrą išsiimkite kontaktinius lęšius, jei nešiojate – ir išimamus dantų protezus.
Ką vertėtų žinoti po intraveninės sedacijos?
Žemiau pateiktos rekomendacijos, kuriomis pacientai turėtų vadovautis po atliktos intraveninės sedacijos procedūros.
- Pasirūpinkite, jog kartu būtų lydintis asmuo, kurio pagalbos reikės visą laiką, iki kol bus juntamas sedacijos poveikis.
- Tą dieną, kai bus atlikta sedacija, skirkite poilsiui, neužsiimkite jokia aktyvia veikla.
- Po atlikos sedacijos vairuoti galima praėjus 24 valandoms.
- Kurį laiką po sedacijos nuo maisto derėtų susilaikyti, o likusią dienos dalį valgyti tik lengvą maistą.
- Po procedūros negalima vartoti alkoholio.
- Po sedacijos galima vartoti tik tuos medikamentus, kuriuos paskyrė gydytojas arba dėl kurių vartojimo iš anksto su juo susitarėte.
- Pajutus pykinimą, reikia prigulti ir ramiai pagulėti.
Ar dantų gydymas su intravenine sedacija yra saugus?
Intraveninė sedacija – saugi procedūra, kurią siūlo tik licencijuotos gydymo įstaigos, o atlieka patyrę anesteziologai. Visos sedacijos metu pacientas yra prižiūrimas: stebimas kvėpavimas, kraujo spaudimas, širdies darbas.
Didesnė sedacijos rizika siejama su vyresnio amžiaus ar gretutinių ligų (pavyzdžiui, nutukimas, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių ligos) turinčiais pacientais. Tačiau, žinant jų sveikatos būklę ir siekiant užtikrinti maksimalų procedūros saugumą, šiems pacientams yra skiriamas išskirtinis dėmesys.